Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai taxa ajunge aproape cat masina adica 1500 de euro la motor de 2000cmc (euro2) cu 13-14 ani vechime, sau 2000 pentru 12-13 ani vechime. cam urat nu ?
ps : masina e superba..
Skip ads

  • robucalibra

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Calibra 1996 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ionutzmi a scris:frumoasa alegere ,ce dotari are ?
taxa cit e pt ea?


multumesc pentru aprecieri!
ca dotari are geamuri electrice, trapa si 2 airbaguri. BC-ul este pus de mine de pe Opel Omega c20ne, si nu indica prea bine.
a fost bine intretinuta, dar vopseaua isi arata varsta. ( zgarieturi superficiale si cateva puncte de rugina)


taxa de inmatriculare este 1,450.55 E sau 5,419.83 Lei ...cam mult, tinand cont de faptul ca este o taxa ilegala, deci bani dati de pomana.
astazi am scos ultimul rand de numere provizorii, urmand ca in iulie sa o inmatriculez definitiv.
numai bine baieti!
  • MyKe

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mai bine as inmatricula-o la bulgari, decat sa dau aproape 1500 EUR statului roman... Twisted Evil
  • dragomir_ionut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
robucalibra a scris:
ionutzmi a scris:frumoasa alegere ,ce dotari are ?
taxa cit e pt ea?


multumesc pentru aprecieri!
ca dotari are geamuri electrice, trapa si 2 airbaguri. BC-ul este pus de mine de pe Opel Omega c20ne, si nu indica prea bine.
a fost bine intretinuta, dar vopseaua isi arata varsta. ( zgarieturi superficiale si cateva puncte de rugina)


taxa de inmatriculare este 1,450.55 E sau 5,419.83 Lei ...cam mult, tinand cont de faptul ca este o taxa ilegala, deci bani dati de pomana.
astazi am scos ultimul rand de numere provizorii, urmand ca in iulie sa o inmatriculez definitiv.
numai bine baieti!


Salut mai intai de toate.
Pot sa va spun ca sunt Calibrist din luna februarie a anului acesta. Masinuta am luat-o din afara tarii, neanmatriculata in romania. Pretul ei in euro a fost de 1900, iar taxa de inmatriculare la momentul respectiv a fost de 1300 euro calculati la cursul din prima zi a lunii octombrie 2008. In alte cuvinte taxa de prima inmatriculare a fost de aproximativ 5000 ron iar masina a costat aproximativ 9000-9500 ron.
Ce vreau sa spun e ca daca iti doresti intr-adevar o asemenea masina, presupunand ca isi merita banii (la achizitie) ... nu mai faci compromis la bani, nu te mai gandesti la consum... toate astea privite de un cunoscator si pasionat de aceasta marca, implicit model. Am avut un opel astra f caravan din 95 cu motor x17dtl, mai slab dotata decat calibra mea, in sensul ca nu avea geamuri electrice, nu avea inchidere centralizata insa avea airbag-uri si anul trecut in august am vandut-o cu 3300 euro cash iar clientul actual e foarte multumit de achizitia facuta. Precizez faptul masina am intretinut-o si i-am oferit ceea ce a avut nevoie ori de cate ori mi-a cerut. Nu voi face rabat de la aceasta simpla regula de bun simt. Daca faceti calculul diferenta de bani dintre cele doua modele este mica, in plus luand in considerare faptul ca euro avea alta valoare anul trecut, acum are alta, masinile ca modele nu au nimic in comun si ... tot asa...
Piesele ce tin de partea mecanica a masinii, sunt de gasit pe piata romaneasca si mai mult, au preturi decente. Ce tine de caroserie, optica, sticlaraie ... e putin mai delicat ... nu prea se mai fabrica iar daca gasesti OE (de regula) iti pica parul din nas sau plombele (daca ai Confused ). Asa ca nu ai decat sa iti cauti calibre la dezmembrat si sa iti alegi piesele necesare (asta daca ai un minim de habar in ceea ce faci).
O masina cu un motopropulsor pe benzina (echiparea calibrei e ori cu 2.0 l 4 cil in linie, ori cu V6 2.5 l), indiferent de solutia lui constructiva raportand la tehnologia de mai bine de 20 de ani, cred ca nu prea putem compara cu ceea ce exista in ziua de azi (TSI-uri, TFSI-uri si alte alea alea). Nici acelasi consum, nici aceleasi performante, insa mult mai multa fiabilitate si mult mai putine probleme, mai ales la partea electrica/electronica (e vorba de modelele vechi, nu cele noi Confused ).
Am optat pentru o asemenea masina in primul rand pentru faptul ca solutia constructiva adoptata si folosita in echiparea ei este extrem de simpla comparativ cu mizeriile vandute in ziua de azi (nu va critic bijuteriile voastre), care dau batai de cap tuturor ce poseda masini cu an de fabricatie cat mai nou, de dupa 2002. Intr-adevar, nu pot spune ca mi-ar strica o simpla instalatie de A/C (e in proiect de dezvoltare pentru viitor, chiar echipare originala nu porcarii), sau minim 2 airbag-uri frontale (oricum n-am de gand sa le utilizez), sau un TC (control al tractiunii).... dar la banii astia eu nu as alege nici macar Logan din 2005-6 fuuulllll de fuuuuuullll. De acum pt mine exista doar Calibra si ..... siiiiii ... Bertone.
Sper sa nu va fi ametit cu ideile mele incalcite.
Numai bine.
Skip ads

  • dragomir_ionut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
robucalibra a scris:
ionutzmi a scris:frumoasa alegere ,ce dotari are ?
taxa cit e pt ea?


multumesc pentru aprecieri!
ca dotari are geamuri electrice, trapa si 2 airbaguri. BC-ul este pus de mine de pe Opel Omega c20ne, si nu indica prea bine.
a fost bine intretinuta, dar vopseaua isi arata varsta. ( zgarieturi superficiale si cateva puncte de rugina)


taxa de inmatriculare este 1,450.55 E sau 5,419.83 Lei ...cam mult, tinand cont de faptul ca este o taxa ilegala, deci bani dati de pomana.
astazi am scos ultimul rand de numere provizorii, urmand ca in iulie sa o inmatriculez definitiv.
numai bine baieti!


Salut mai intai de toate.
Pot sa va spun ca sunt Calibrist din luna februarie a anului acesta. Masinuta am luat-o din afara tarii, neanmatriculata in romania. Pretul ei in euro a fost de 1900, iar taxa de inmatriculare la momentul respectiv a fost de 1300 euro calculati la cursul din prima zi a lunii octombrie 2008. In alte cuvinte taxa de prima inmatriculare a fost de aproximativ 5000 ron iar masina a costat aproximativ 9000-9500 ron.
Ce vreau sa spun e ca daca iti doresti intr-adevar o asemenea masina, presupunand ca isi merita banii (la achizitie) ... nu mai faci compromis la bani, nu te mai gandesti la consum... toate astea privite de un cunoscator si pasionat de aceasta marca, implicit model. Am avut un opel astra f caravan din 95 cu motor x17dtl, mai slab dotata decat calibra mea, in sensul ca nu avea geamuri electrice, nu avea inchidere centralizata insa avea airbag-uri si anul trecut in august am vandut-o cu 3300 euro cash iar clientul actual e foarte multumit de achizitia facuta. Precizez faptul masina am intretinut-o si i-am oferit ceea ce a avut nevoie ori de cate ori mi-a cerut. Nu voi face rabat de la aceasta simpla regula de bun simt. Daca faceti calculul diferenta de bani dintre cele doua modele este mica, in plus luand in considerare faptul ca euro avea alta valoare anul trecut, acum are alta, masinile ca modele nu au nimic in comun si ... tot asa...
Piesele ce tin de partea mecanica a masinii, sunt de gasit pe piata romaneasca si mai mult, au preturi decente. Ce tine de caroserie, optica, sticlaraie ... e putin mai delicat ... nu prea se mai fabrica iar daca gasesti OE (de regula) iti pica parul din nas sau plombele (daca ai Confused ). Asa ca nu ai decat sa iti cauti calibre la dezmembrat si sa iti alegi piesele necesare (asta daca ai un minim de habar in ceea ce faci).
O masina cu un motopropulsor pe benzina (echiparea calibrei e ori cu 2.0 l 4 cil in linie, ori cu V6 2.5 l), indiferent de solutia lui constructiva raportand la tehnologia de mai bine de 20 de ani, cred ca nu prea putem compara cu ceea ce exista in ziua de azi (TSI-uri, TFSI-uri si alte alea alea). Nici acelasi consum, nici aceleasi performante, insa mult mai multa fiabilitate si mult mai putine probleme, mai ales la partea electrica/electronica (e vorba de modelele vechi, nu cele noi Confused ).
Am optat pentru o asemenea masina in primul rand pentru faptul ca solutia constructiva adoptata si folosita in echiparea ei este extrem de simpla comparativ cu mizeriile vandute in ziua de azi (nu va critic bijuteriile voastre), care dau batai de cap tuturor ce poseda masini cu an de fabricatie cat mai nou, de dupa 2002. Intr-adevar, nu pot spune ca mi-ar strica o simpla instalatie de A/C (e in proiect de dezvoltare pentru viitor, chiar echipare originala nu porcarii), sau minim 2 airbag-uri frontale (oricum n-am de gand sa le utilizez), sau un TC (control al tractiunii).... dar la banii astia eu nu as alege nici macar Logan din 2005-6 fuuulllll de fuuuuuullll. De acum pt mine exista doar Calibra si ..... siiiiii ... Bertone.
Sper sa nu va fi ametit cu ideile mele incalcite.
Numai bine.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut , ma folosesc de acest topic pentru a nu deschide altul (vad ca mai multi au facut-o)

am 3000 -3500 euro pentru a cumpara o masina
am vazut aceasta calibra

http://www.autovit.ro/vsdet...2526sens%253DDESC

imi puteti da cateva sfaturi ca detinatori de calibra , la ce sa fiu atent la cumparare , ma refer in special la motor
motorul banuiesc ca e C20NE

mctoto - a ta cat consuma in orasul nostru "drag" ?
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai exista anuntul pe site.
Uite aici un mic ghid https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=18792

La consum, nu prea mai stau cu ochii de pe el , decat daca merg bara la bara Smile
Acu 5 zile cand am facut juma de ora de la gorjului la apusului numai cu 1-a aveam media de 19 Very Happy

Asa cam 11 numai in Bucuresti, Acuma dupa un drum pana la constanta am media la 7 parca(o sa ma uit exact)

Sub 10 nu scoti nici batut pentru ca fiind masina destul de grea in 1-a 2-a la plecare consuma f mult.
Inainte de faza cu 19l am facut plinul si cand apare rosu o sa va zic cati km am facut(cred ca o sa fie o medie buna: oras si autostrada)

Daca ai nevoie de un ajutor la cumparare si am timp, pot sa te ajut.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
iti multumesc mult
anuntul s-a schimbat , a scazut pretul cu 50 euro
http://www.autovit.ro/vsdet...2526sens%253DDESC
mi se pare ca e infundata aripa fata dreapta un pic

mctoto imi place cum gandesti (din ce am vazut si in alte discutii)
acum daca nu sunt prea nesimtit as avea o intrebare pt tine
tu ce masina ai sugera sa iau la maxim 3500 euro ? Rolling Eyes
Skip ads

  • hellker

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...01&highlight= uite aici ai o calibra interesanta .3000 eur este pretul final masinii
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ma bag si eu.
@gxg cu 3500 daca vrei calibra tre sa fie minim cu ac si de preferat ne(aici sunt subiectiv)
consum:oras drumuri foarte scurte=13-15-17 cand a fost -15 grade
afara 6,5-8 depinde cat o calci.in medie cam 7.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Mie mi-a placut mult ce a zis ionut dragomir mai sus. Marian stiu ca si tu cauti o calibra buna....se gaseste destul de greu. Aici pe forum vazusem vreo 3 sau 4, citesc si imi place sa descopar ca sunt destui carora le place aceasta masina. Multe sunt alergate tare, pline de chit, dar...asa cum zicea marian un c20ne cu ac....motoare ce nu au moarte, ieftine la intretinere.

Uite Gxg_tm : https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
  • dragomir_ionut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
gxg_tm a scris:iti multumesc mult
anuntul s-a schimbat , a scazut pretul cu 50 euro
http://www.autovit.ro/vsdet...2526sens%253DDESC
mi se pare ca e infundata aripa fata dreapta un pic

mctoto imi place cum gandesti (din ce am vazut si in alte discutii)
acum daca nu sunt prea nesimtit as avea o intrebare pt tine
tu ce masina ai sugera sa iau la maxim 3500 euro ? Rolling Eyes


Te invit sa vezi calibra mea pusa la vanzare de mai bine de 1 luna.
Nu stiu daca am voie sa pun link catre anunt in acest topic insa cauta ca e reactualizat topicul cu vanzarea ei.
Numai bine
Skip ads

  • dragomir_ionut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:ma bag si eu.
@gxg cu 3500 daca vrei calibra tre sa fie minim cu ac si de preferat ne(aici sunt subiectiv)
consum:oras drumuri foarte scurte=13-15-17 cand a fost -15 grade
afara 6,5-8 depinde cat o calci.in medie cam 7.


La consum ce pot spune e ca in oras pe sezon de iarna si cu anvelope de iarna consumul e undeva intre 12-14-16, depinde cum o calci si cum folosesti treptele de viteza. Cel putin atat am reusit sa sesizez pana acum cu ajutorul comp de bord.
La drum intins cu medie orara de aprox 90 km/h consumul e de 7.0l max 7.5l. Daca mergi mai lejer, cu o medie orara de maxim 80, ai consum garantat pana in 7.0, chiar 6.5. Spre exemplu drumul Focsani - Bucuresti si intors il fac cam cum 28-30 l, poate putin peste 400 de km cu tot cu fataitul de Bucuresti. Cel mai mult am acut cu un plin de 63l 850 si ceva de km.

Din pacate nu am a/c la a mea ... insa masina face minim pretul pe care il cer in anuntul la vanzare. E bine intretinuta, nu e pocnita, e inchegata din toate pct de vedere si nu are nici un kitch pe ea pt ca nu gust asa ceva ... Vizitati postul si informati-va.
Numai bine.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu zic ca masina nu o fi buna, dar cu consumul asta... iti creste nasu' mai ceva ca la Pinocchio... Laughing
  • dragomir_ionut

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu am pastrat cam 90% din bonurile de benzina. Cand implineste masina un an de cand e in posesia mea, am sa postez cati litri am ars raportat la kilometrii parcusi Wink.
Numai bine si un an mai bun.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Acelasi motor dar Vectra am eu, confirm consumul. 12-14-16 in oras, 6.5-6.8 in afara vara pana-n 110 km/h. Unde ti se pare mic consumul Sorin in oras sau afara? In Bucuresti sigur e altceva, in orasele noastre de provincie cam asta este. Vara nu scade sub 12 %, iarna nu trece de 16%.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La multi ani !
va multumesc pentru sfaturi si oferte , inca nu m-am decis ce o sa iau la banii astia ,incerc sa raman in familia opel ... sa vedem
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am zis ca scriu de consum:
Refacut azi plinul: 543km - 56 litri - consum 10.3 pe bc zice 9.9
350-400km drum intins, restul Bucuresti.

Toate drumurile in conditii de iarna si zapada.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
va multumesc pt ajutor ,
cu toate ca am cautat benzina 1.8 sau 2.0 , tot la diesel am ajuns
mi-am luat un Opel Astra 2.0 DTH in 3 usi , negru si cu interior din piele crem , model "Sportive" cu ~4000 euro

multumesc inca odata si bafta !

LE: urmeaza sa ii fac prezentarea cum se cuvine Wink
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pai sa o conduci cu placere!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR