Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
am ocazia sa imi pun servo la masinuta mea. Ma costa 6 mil tot ce inseamna caseta directie, role, tevi , bidonul si manopera.
se merita? nu stiu ce sa fac... care ar fi dezavantajele? avantajele le stiu Smile
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
merita, asta in cazul in care iti va functiona cum trebuie. dezavantaj ar fi doar unul: in cazul in care ceva nu functioneaza cum trebuie, o sa-ti mearga ceva mai greu directia in comparatie cu masinile fara servo. dar daca o sa ai garantie pe piese, si pe manopera, nu ai de ce sa te sperii. preseaza-i si pe cei de la piese, si pe cel acre efectueaza lucrarea sa-ti ofere macar 1-2 luni garantie, pina intra toata treaba in parametri(rodajul Very Happy). dada e buna masina si te gandesti sa o tii merita. (mai bine decat sa o vinzi si sa iei alta cu servo despre care nu stii ce hibe mai ascunde, ma refer la asta pentru ca in alt topic ti s-a propus sa o vinzi si sa iei una cu servo). bafta si sa ne tii la curent cu ceea ce ai realizat.
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
baietii garanteaza fara probleme. este o firma de dezmembrari deci au piese, nu este problema.
Am sa vad... oricum mersi de incurajare
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sa ne tii la curent. apropo..aer nu monteaza? intreaba-i informativ, ca au mai fost discutii pe aici si sa afle lumea. Smile bafta
Skip ads

  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu am intrebat, dar cred ca monteaza.. am sa ma informez. deocamdata stau cuminte, pentru ca nu am 6 mil
pentru un moft Sad
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si la ce mai intrebi daca tot nu faci nimik? Asta asa ca sa deschizi un topic si tu, nu?
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa fii tare si mare. M-am interesat cat costa si eram curios care ar fi dezavantajele.
Daca tu ai bani sa faci ce vrei, asta nu inseamna ca toti avem. Si , sincer sa fiu, nici nu te privea topicul...
Nu ai astra f si cu siguranta ai servo la masina din fabrica.. noroc
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@popescuiulian, puteai linistit sa ne scutesti de remarca ta off topic...so..data viitoare nu e cazul. omul a adus ceva interesant pe forum..mai exact ca montatul unei servodirectii costa 6 milioane,pe un astra f, fapt care tu nu-l stiai, de altfel nici unul dintre noi, iar problema aceasta s-a mai pus, dar fara rezultatels scontate. nu toti au bani sa-si cumpere masini dotate, si astfel incercam unii sa iesim mai ieftin daca se poate.

subliniez faptul ca, chiar daca esti "moderator", nu e moral ceea ce ai facut. data viitoare te poti abtine. sanatate (prin asta imi asum si minusurile pe care probabil le voi primi de la tine)


L.E. vad ca si tu esti din iasi, ca si bogdan23, deci cu atat mai mult.

over
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Poate am fost putin sarcastic si atunci imi cer scuze dar din cate stiu eu mai exista un topic pe acest forum despre montatul de servodirectie pe astra F, se putea posta linistit acolo, nu era neaparat nevoie de un nou topic. Asta am vrut sa subliniez, si imi cer scuze inca o data daca s-a inteles altceva.
@nonea- sa stii ca nu am dat minus la nimeni(nici chiar lui Pamex Smile ) pe acest forum niciodata de cand sunt pe el, si nu cred ca o voi face vreodata, deoarece nu este realist acest sistem de punctare si depunctare.
https://www.clubopel.com/vie...ght=servodirectie e unul ditre ele, sigur mai e inca unul.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
jos palaria. Very Happy
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e nevoie Smile sa dai jos palaria. Incerc sa imi fac cat mai bine datoria de moderator, mai gresesc si atunci recunosc (sunt si eu om, nu) , dar chiar mi-as dori ca multi dintre noi sa dea CAUTARE sa citeasca pe indelete si dupa aia sa deschida topicuri noi. Nu primeste nimeni medalii, bani, sau alte chestii daca are multe topicuri sau multe posturi pe forum. Si cu asta am terminat off-topicul.
  • marinacodrut

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
M-ar interesa si pe mine niste dezmembrari ca ma lasat pompa de servodirectie. Am un opel astra g din 2001 si e electrica. E arsa, nu am ce sa mai repar. M-am interesat de una noua si e vreo 30 mil
Skip ads

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am in Targoviste una sh, TRW generatia 2. Pret 800 ron, garantie 1 luna.
  • marinacodrut

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am motor pe benzina. Iti spun asta pt ca am gasit una, dar ere de pe un diesel si nu s-a potrivit la conducte. O conducta, cea cu filet intra prin spate, iar cea fara filet prin fata-asa e pe cea arsa. Multumesc
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
As vrea sa schimb cutia de viteze pentru ca am probleme cu a 1-a si a 2-a. Am schimbat de vreo 2 ori uleiul, unul mai gros altul mai subtire si tot am probleme. Am reglat timoneria si degeaba ( nu e ca noua dar nici in ultimul hal timoneria).

Caseta imi trancane. sunt sigur ca e de la ea. am verificat tot si e de la ea. Ma gandeam sa pun servo pentru ca a niste probleme si cu alternatorul. Cred ca e dus rulmentul.
Am fost la dezmembrari si cu 10 mil imi iau cutie, si imi pune servo. Manopera inclusa.

Problema e ca nu stiu cum se poate verifica o cutie SH. Fara a o pune pe masina. Sa nu iau tot o panarama.
Ei mi-au spus ca sunt verificate toate cutiile... imi dau garantie....
In acest pret e si o timonerie. aleg eu una care vreau....

Merita investitia? Sau trag asa de ea? ce s-ar putea intampla daca mai trag de directie si imi agata in primele 2 viteze?

Va multumesc !

P.S. - Cu ambreiajul nu am probleme deci sigur e de la cutie...
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tocmai am vorbit si lasa la 9 milioane toata afacerea. Merita?
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ia zi bogdane...ce ai mai facut cu servo?
ti-ai mai pus?
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
azi am reusit si am pus servo. functioneaza bine.
am schimbat cutia de directie, fulia, alternatorul (trebuiau sa fie cu fulii late).plus toate tevile si alea alea
am mai schimbat si termostatul.
total 7.5 mil.

parerea mea e ca merita. bafta
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
OHO!
Chiar m-ar interesa si pe mine o servodirectie. Unde ai fost sa o montezi?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
spune-mi si mie te rog unde ti-a prins pompa de servo?cumva la jumatea distributiei?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR