Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Domnu Dan un raspuns pentru mine ?
Skip ads

  • gabi77

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc foarte mult pt. sfaturi si raspunsuri! Am programat-o la service luni pt. schimbarea distributiei.
Sanatate multa!
  • gabi77

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult pt. sfaturi si raspuns.Sunt programat luni pt. schimbat distributia.Sper sa aiba mana buna cei de acolo.Nu la luat banii ci la facut treaba buna.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
la ce service schimbi? sa ne anunti si pe noi cum e masina dupa schimb. succes
Skip ads

  • Cristian.deaconu2011

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare...am si eu o astra h 1.3 diesel din 2005 vreau sa stiu sigur daca are distributia pe lant ca eu ce vad in stanga motorului e o curea ..am fost la un service aici in spnia s mi-au spus ca nu are cum sa fie pe curea bn le-am aratat doar talonul nu sau uitat la motor ....nu am carte la ea dar o sa ma duc zilele astea la opel sa cer carte si sa intreb cu talonul acolo daca e pe lant sau nu ....si inca ceva am un zgomot mic de tacheti cred la relantii dar cand calc putin acceleratia dispare ,,iam schimbat ulei filtre si bujii incandescente ...speram sa nu fi fost uleiul bun dar tot asa face si acum tacanitul ala mic ..are cineva idee ce sa fie...ms mult ast raspunsuri
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai distributie pe lant si tacaneala la ralanti indica intinzator uzat, deci ori schimbi distributia ori dupa ce face poc intorci buzaunarele pe dos.
  • Cristian.deaconu2011

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Poi tre sa o schimb cu tot cu lant sau doar intinzatorul si roele ce mai e pe acolo....ca alt sunet urat de lant nu are domnu Dancuciureanu ...o sa schimb si lantul dar problema e ca scump al naiba aici in spania si ziceam ca poate schimb lantul la vara cand vin in romania..si acum sa schimb doar intinzatorul si rolele
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iti cumperi kit distributie nu jumatati de masura. Manopera va fi scumpa, nu merita sa o platesti de doua ori.
Skip ads

  • Cristian.deaconu2011

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
O sa ma interesez cat costa si am sa revin cu informatii..multumesc mult domnu Dancuciureanu
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Domnule Dan,se poate desface capacul la distributie fara sa slabim baia de ulei?
Puteti sa-mi zice-ti cat costa manopera la o astfel de operatiune?
Multumesc!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu prea ai cum din pacate si daca reusesti faci o cacaranie...sorbul e prins in capac distributie. Baia e lipita iar tampenie de macaronar, ca sa scoti baia trebuie scoasa evacuarea, acolo distractie.
Ca pret manopera e dificil sa avansez o suma, depinde de curajosi sau cei care care nu stiu cu ce se papa astea. Eu sa nu le mai vad, gata cu ele !
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cuculica a scris:Domnule Dan,se poate desface capacul la distributie fara sa slabim baia de ulei?
Puteti sa-mi zice-ti cat costa manopera la o astfel de operatiune?
Multumesc!


se poate da nu e recomandat caci te chinui mult. vezi ca a desfacut-o Bluecorsa-PDG dar mi-e mi-a recomandat sa desfac si baia ca e mai lejer. e greu de desfacut dar nu imposibil, cel mai meticulos e sa cureti dupa acea tot siliconul vechi inainte sa pui altu la loc.
Skip ads

  • Cristian.deaconu2011

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am fost aici in spania pe la service-uri dar nici unul nu are chei sa imi schimbe distributia si decat sa ma duc la opel nu o mai schimb ..poate ma tine pana la anul cand vin in tara....asta este zgomot nu face deocamdata doar ce am zis la relanti face foarte putin dar nu mereu un mic zgomot ca de tachete ceea ce domnul dan cuciureanu a zis ca ar fi de la intinzatorul de la lant..sper sa nu se strice pana la anul...
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi!
Azi am reusit sa schimb si eu distributia.Am desfacut pana la urma si baia ca nu puteam scoate capacul la distributie!
Baia a iesit foarte greu,a trebuit sa bat pana s-a indoit intr-o parte,dar s-a desprins pana la urma.Operatiunea am facut-o la un service din zona cu un prieten de a-l meu,nu am avut trusa pentru blocare,dar am reusit-o si fara.Am schimbat tot kitul original GM(pinioane,patine,intinzator,lant,suruburi si garnitura)!Prostia mea a fost ca nu am schimbat si semeringul de la capac,ajungand acasa am observat ca arunca pe la fulie ulei,sper sa fie de la semering sa nu trebuieasca desfacut iar tot!
Invatatura de minte pentru cei ce mai schimba distributia la z13dth!
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cristian.deaconu2011 a scris:Am fost aici in spania pe la service-uri dar nici unul nu are chei sa imi schimbe distributia si decat sa ma duc la opel nu o mai schimb ..poate ma tine pana la anul cand vin in tara....asta este zgomot nu face deocamdata doar ce am zis la relanti face foarte putin dar nu mereu un mic zgomot ca de tachete ceea ce domnul dan cuciureanu a zis ca ar fi de la intinzatorul de la lant..sper sa nu se strice pana la anul...


o trusa de cale e 190lei in ro. poti sa rogi pe cineva sa ti-o cumpere si sa ti-o trimita prin posta (eu asa am facut). pan la anu e mult, iar la iarna va trage distributia aia din greu. Nu fa operatia fara trusa de cale caci e ca la loto sansele sa o pui bine la loc. si daca speri sa ajungi cu motorul pana in romania, nu te risca, caci ai sa te trezesti cu pistoanele prin capota pe drum si acolo o lasi.
  • SbVampire

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2012 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
silviusm a scris:Mai poate confirma cineva ce ai scris tu mai sus? Ar fii prea frumos sa fie adevarat.

pot comfirma eu am acelasi motor am aproape 170 k cu ea distributia neschimbata
  • danutz7bani

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z13cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2012

  • Mesaj Privat
buna ziua! am un opel astra 1.3 cdti si cred ca a inceput sa faca probleme distributia....se aude un tacanit de fier la motor mai exact in partea dreapta....ce mi ati recomanda sa schimb tot kitull sau doiar piesele ce sunt defecte la distributie...costa destul de mult sa schimb tot ...voi ce imi recomandati... Cu stima!
tin sa mentionez ca masina are 150 mii km
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,503
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Se schimba tot kit-ul la distributie, inclusiv capacul pompei de apa si garniturile. Probabil este scump in italia, dar un motor de reparat costa mai mult.
  • Alex_cjr88

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
O intrebare.... zgomotul nu se aude in zona distributiei ci de la tacheti mecanicul mia zis sa ii schimb pe toti... maine cumpar toti tachetii . Mecanicul mia zis ca trebuie sa dea distributia jos tot ca sa schimbe tachetii si costa x bani dar o cunostinta care cunoaste acest motor zic eu foarte bine (mecanic) mia zis cum ca se pot schimba tachetii fara sa desfaci distributia trebuiesc doar 2 oameni unu ridica altu trage ceva de genul ... Care este varianta adevarata se pot schimba si fara a da distributia jos ? astept un raspuns multumesc sa stiu daca imi caut alt mecanic care sa nu ma jecmaneasca.
  • fritzcon

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cam greu de crezut cu tachetii.de ce nu incerci alt mecanic.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR