Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • claos27

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salutare am si eu o corsa 1 din 2002 am avut si inca mai am ceva probleme cu ea specific masina a fost inundata si alternatorul ars.acum problema este alta cand apas pedala de la ambreaj se aude un sunet ciudat.ma poate ajuta cineva?ar putea fi aceasta problema la ambreiaj din cauza alternatorului?specific inca nu am montat alternatorul cel bun.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca e din 2002 nu e corsa 1, e corsa c.
ce intelegi tu prin sunet ciudat?
Eu zic ca nu e din cauza alternatorului, ci din cauza inundatului.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca auzi un huruit la apasare ambreiaj e dus rulmentul de presiune, daca nu crezi citeste http://www.incepator.ro/cum...za_ambreiajul.asp
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
odata aerisita bine intalatia, pedala de ambreiaj ar trebui sa prinda exact unde trebuie adica undeva la mijlocul cursei. Pe masura ce ambreiajul va avea uzura, aceasta uzura va fi preluata automat de sistemul hidraulic astfel incat si pedala sa prinda cam tot in acelasi loc. Sper sa nu fi gresit dar eu asa am vazut ca functioneaza sistemul. Daca stie cineva mai corect il rog sa spuna si sa prezinte dovezile ca asa mai invat si eu si altii ceva nou sau completam bagajul de cunostinte Wink
Skip ads

  • dimmy20b

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Am o problema, in sensul ca atunci cand merg cu masina simt ca, cateodata si repet cateodata se accelereaza aproape in gol adica abea urca vitezometrul, iar turometrul sare in 2500 - 3000 rotatii repede... asta se intampla in vitezele 2-3 ca si cum as tine-o usor din ambreiaj. Mentionez ca ambreiajul imi tine sus... adica pentru a pleca de pe loc aproape ca trebuie sa ridic de tot piciorul de pe el, dupa ce debraiez merge ok... Ar putea fi doar ambreiajul prea sus sau placa? Inainte mergea ok dar de ceva timp... Sad

Se poate deregla ambreiajul singur? Masina e o Corsa C z10xe... Nu am nicio problema in bagatul in viteze, merge perfect si nu se aude nimic... Multumesc!


Folositi va rog frumos butonul 'modifica' este activ timp de 60 de minute de la postare.
edit by StefanTolos

22.03.2011 07:17:31
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca ai ambreiaj cu cablu se poate regla daca e hidraulic atunci sunt semnele ca ambreiajul e pe duca si va trebui schimbat si iti recomand sa schimbi tot kitul ca e mult de munca si manopera costa ca sa nu mai schimbi peste scurt timp iara...
  • dimmy20b

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ambreiajul e hidraulic
Hei am gasit pe net set ambreiaj SACHS cu 691 lei si LUK 724 lei deci de la magazinul unui prieten le pot lua mai ieftin... Ma bucur ca nu mai e vb de zeci de milioane Very Happy
  • dimmy20b

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
570 de lei mi-a gasit un prieten discul si placa ... cica rulmentul nu se schimba decat in cazuri mai speciale si a zis ca nu mi-l aduce ca n-are rost! Am fost astazi si la un service autorizat si mi s-a spus sa nu mai circul cu masina daca incepe sa patineze mai tare pt ca pot strica volanta...
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
schimba si rulmentul nu asculta de toti agaricii alias mecanicii lu' peste. Ala este foarte uzat si sigur are joc destul de mare si in scurt timp iti va pica si ala si te trezeste ca mai dai inca odata banii de manopera. Intotdeauna se schimba tot kit-ul. Acum tu faci cum vrei ca sunt banii tai. Eu am schimbat odata kit-ul de ambreiaj in 2007 la un mecanic care era tare laudat si la 1 an si 2 saptamani adica in 2008 (12 luni era garantia) s-a stricat iar rulmentul si am ramas in drum. Mi-am facut-o eu singur de data aceasta si am vazut ca mecanicul nu a pus bine rulmentul in locasul lui si din cauza asta s-a stricat. Asa ca grija mare la rulmentul de presiune. Alege ca si kit pe LUK sunt mai fiabile si mai bune decat SACHS.
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Din cate stiam eu kit-urile LUK sunt reconditionate.De curiozitate @mikyboy daca ai pus kit LUK cati km ai cu el?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cum sa fie kit-urile LUK reconditionate? de unde ai aceasta informatie? de cand am schimbat kit-ul am facut 45000km si e ca in prima zi... si am si chip pe masina si merge de rupe...
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ma bucur sa aud ca este bun kit-ul LUK, daca nu ma insel tot pe clubopel am citit despre ele ca ar fi reconditionate, in kit-urile LUK veneau discuri Sachs sau Valeo si de aici concluzia ca ar fi discuri reconditionate.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca e kit original LUK atunci nu are cum sa vina cu disc Sachs sau Valeo decat daca iti facea cel de la magazinul de piese kit-ul asa. Ca vanzatorii mai fac din astea de scrie ca vand kit ambreiaj si il fac ei ca si kit in sensul ca il dau la un pret bun si atunci combina in functie de pret cum vor ei componentele: rulmentul majoritatea il pun pe LUK si discul si placa de presiune pe SACHS ca e mai ieftin asa decat daca cumperi kit LUK original sau kit SACHS original adica cele facute de fabrica ca si kit si care vin toate 3 componentele intr-o singura cutie nu separat cum le dau astia de la magazin Wink
  • Laur R.

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Se poate schimba discul de ambreiaj la corsa B (c14nz) fara a se da jos motorul?
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
imi puteti recomanda pe cineva care vinde kituri de ambreaj (cu tot cu volanta, sa nu desfac de doua ori) mai ieftine, cu date de contact si niste preturi practicate. (p.s. ar fi frumos o recomandare din partea unui membru mai vechi si care eventual a cumparat deja piesele astea).
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:imi puteti recomanda pe cineva care vinde kituri de ambreaj (cu tot cu volanta, sa nu desfac de doua ori) mai ieftine, cu date de contact si niste preturi practicate. (p.s. ar fi frumos o recomandare din partea unui membru mai vechi si care eventual a cumparat deja piesele astea).

ia legatura cu colegul, el iti poate da si preturi Embarassed
https://www.clubopel.com/vie...p=1140320#1140320
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult lucio, sper ca te refereai la colegul Toni Smile
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:multumesc mult lucio, sper ca te refereai la colegul Toni Smile

da Laughing
PS
cand am schimbat eu acum 2 ani in reprezentanta cu piese GM a costat 6000 in mod normal trebuie sa fie undeva la jumate, sfatul meu e sa comanzi toate piesele de la LUK asta sa nu platesti cutiile de la GM ca pe piese tot LUK scrie Wink


Ultima modificare facuta de lucio85 la Mie 29 Jun, 2011 11:16 am, modificat de 2 ori in total
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
imi cer scuze, lenea mea e mare, si n-am fost in stare sa vad ca in topicul ala omu vinde piese Very Happy.
multumesc inca odata Smile si acum astept preturile, sper sa nu fie numere de telefon Very Happy
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu stiu din ce motiv nu mai pot modifica mesajul de mai sus, mi se intampla uneori sa nu pot face asta. dau sa modific, salvez, si nu se salveaza...
anyhow...
mi-a dat numare de telefon Sad(( cel putin volantele.... acum sper ca aia mai ieftina sa fie a mea ....
care e simptomul de volanta pe duca? momentan doar imi bate usor si dispare la apasare, deci stiu ca e rulmentul....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR