Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • chucky_florin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1994 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
pai ce sai faci frate 49 de judete fiecare cu legea lui:)) ca la romani.am fost miercuri iara la politie de data asta cu gura mai mare Smile si asa am putut sa plec si eu lamurit care e prblema....politia timis nu avea voie sami dea numere rosi decat daca o luam de la propietar din timis.eu am direct cu austriacu contract si acum vor sa verifice daca nu am am luato de la propietar si mam dus la ei cu acte ca find adusa direct...................
no sa aiba ce sa gaseasca dar eu tot cu timpu pierdut raman ...
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu nevoie de un sfat!
In iulie plec cu familia in concediu la Roma, la cumnati. Initial am vrut sa plec cu masina, dar din discutiile cu cumnatii am hotarat sa plecam cu avionul si sa ne intoarcem cu o masina pe care cumnatul o face cadou socrului meu.
Acum problema: cumnatul imi face mie procura sa pot veni cu ea in Romania. Aici eu voi trebui sa-i trimit actele si numerele in Italia pentru a o radia de acolo. Nu e nici o problema daca masina va sta pe dreapta ceva timp.
Intrebarea: Ce acte imi trebuiesc aici pentru a putea fi inmatriculata masina de catre socrul meu. Sa fac cu cumnatul act de vanzare-cumparare in Italia, sa vin in Ro cu ea, sa astept sa-mi trimita actele de radiere, apoi sa fac iar aici contract de vanzare-cumparare cu socru?
Astept de la voi un sfat! Smile
Cu multumiri...
Marius
  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
ceva asemanator am facut si eu si daca te pot ajuta cu cea mai mare placere
eu am venit cu masina din italia cu parinti mei si am facut un contract de vanzare-cumparare aici dupa care ei s-or intors in italia cu placutele de inmatriculare, talonul(libretto), actul de proprietate(certificato di proprieta) si au radiat masina (60€ intr-un centro pratiche auto) dupa care mi-au trimis actele cu stampila de radiere si de aici totul este foarte simplu
acum in cazul tau ai putea face cu cumnatul tau in italia un ontract de vanzare-cumparare(Scrittura privata di compravendita di beni mobili) eventual direct intre cumnatul si socrul tau (pe care puneti si o stampila a centrului unde ati radiat masina) si cam atat
na eu cam asa am inmatriculat si masina si si un motoscuter cumparat direct de la italian si nu am avut nici un fel de problema
sper sa te fi lamurit
numai bine
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca trimiti actul de vanzare-cumparare la autoritati nu ajunge Question In Franta e mai mult decat suficient, printr-o scrisoare recomandata la Prefectura... Wink
Eventual daca faci doua perechi de acte, unele romanesti, unele italiene, desigur, cu acelasi date despre persoanele implicate in tranzactie si date ale masinii...
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eee, Sorine! La noi trebuie sa plimbi tu actele prin x locuri.
Acum sunt la Roma. Cumnatul a facut procura. In aceasta a trecut ca pot sa si vand masina. Oare e de ajuns? Trebuie sa fac act de vanzare-cumparare in Romania intre mine si socru si gata?
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cine ma lamureste si pe mine putin cum e cu inmatricularea ?
As vrea sa cumpar o masina adusa din germania , in momentul de fata cu al doilea rand de numere rosii pe alt judet (SV).
Acum intrebarile :
1. Acte necesare de la cel care vinde masina : brief mare , brief mic , contract ce V-C intre cine/cine?
2.Modalitatea de a lua nr rosii pe judetul IS
3.Alte lucruri de care sa tin cont daca el ar fi un samsar si nu cel care a adus masina din strainatate .
Multumesc
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Hai cu un mic UP si aici. Poate sunt unii care ne pot da niste raspunsuri.
  • nunrg

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am si eu nevoie de o lamurire..

vreau sa radiez o masina, sa o inmatriculez pe numele meu si din cate stiu eu nu am nevoie de vechiul proprietar sa "ma tina de mana" ci doar de o copie a buletinulului sau si de restul actelor, talon vechi, taxa la fisc, carte tehnica, etc.. e corect? pot sa rezolv problema si singur?
Skip ads

  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Actele masinii , contract de vanzare cumparare intre el si tine ,copie buletin si sa ai si o fisa fiscala de la el .Asta e tot
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
feribaci a scris:am dat si eu declaratie pe propia raspundere ca masina a venit pe trailer de la Germania.dar la politie nu la notariat,in mod normal la notariat se da declaratia daca asa vrea politia.ei se gandesc ca tu ai furat o masina de 250 de euro din Germania si vrei sa circuli cu nr.false in Ro
si ce ai scris in ea?ca eu nu stiu numar de trailer si nici ala de la care am cumparat masina...cum pot sa formulez fara nr de inmatriculare?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Haideti sa va zic cum am facut eu:
Am venit cu masina din Italia. In Italia, cumnatul mi-a facut o procura in care se specifica ca pot circula cu ea, atat in Italia cat si in toata Europa, si o pot vinde in numele lui. In Romania am facut cu socrul meu actele de vanzare cumparare intre el si cumnatul meu cu mine ca intermediar. Ca acte, am avut la noi Certificatul italian de inmatriculare a masinii, copia cumnatului dupa certificatul de rezident in Italia, copie dupa certificatul de proprietate si copii dupa CI al meu si al socrului. Am trimis apoi actele in original in Italia: Certificat inmatriculare masina, asigurarea, una din copiile certificatului de vanzare-cumparare si numerele (tablele). Ieri a primit socrul meu actele de radiere din Italia, s-a prezentat la politie, le-a prezentat o gramade de acte, si-au oprit ei ce au avut nevoie din ele, iar intr-un sfert de ora avea numerele rosii.
De acum urmeaza cealalta tevatura: inmatricularea definitiva!
  • prozatos

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
chiar daca nu voi fi fidel acestui forum adica ca vreau sa intreb despre o alta marca
asta ca sa nu umblu pe ocolite
vreau sa imi iau un golf 3 din 94-95
sunt euro 2 cam toate
am inteles ca se poate face la rar o depreciere
stie careva cum se poate duce taxa de prima inmatriculare? cam cu cat poate scadea?
stiu doar ca elementele luate in calcul sunt ABS, AIRBAG, AC
golfurile din acest an nu prea au Ac, deci avem un element in calcul
multe nu au ABS, cu toate ca mi-ar placea, si chiar m-am intalnit cu cineva care avea una de vanzare doar ca era in 2 portiere si nu am mai luat-o ca as vrea in 4 usi totusi
multumesc
prozatos@yahoo.com
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ prozatos: uite aici un calculator de taxa cu depreciere
nu stiu cat de exact e, dar macar iti faci o idee cam cat ai avea de platit Smile bafta
  • xtc-astra

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y 1.7 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
stie cineva cat ma costa sa inmatriculez o astra 1.7 dt 2001
din spania..?


Ultima modificare facuta de xtc-astra la Joi 23 Sep, 2010 3:15 pm, modificat de 2 ori in total
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
capsunarule varsta masinii?
  • xtc-astra

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y 1.7 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
2001
  • catalin-g3

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare.
As vrea sa cumpar o masina adusa de cineva pe platforma (un Opel Astra F din 97). Intrebarea mea este: ce acte trebuie sa iau de la respectiva persoana pentru a o putea inmatricula fara prea mari dureri de cap? Precizez ca masina este in alt judet urmand ca in ziua respectiva sa mergem la politie pentru a scoate un rand de nr rosii.

Multumesc,
Catalin
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
brief mare, mic, contract vanzare cumparare intre strain si roman si roman si tine
la inmatriculare definitiva daca nu ai numere provizorii ce sa predai dai o declaratie pe propria raspundere ca amasina a fost adusa pe platforma.Atat
  • catalin-g3

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns Lorand .
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
cateva intrebari si din partea mea.

Maine merg la politie pentru inmatriculare.
-Trebuie sa predau si numerele provizorii (romanesti) care le am acum pe masina? mai sunt 3 zile pana expira
-Stie cineva la ce ora se deschide la politie? (in Arad daca se poate Smile vreau sa termin cat mai devreme)
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR