Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am cump o masina si am scos nr provizorii din germania pe 3 luni
dupa ce au expirat find taxa cam mare...le-am mai prelungit cu 3 luni..
problema e ..ca cel ce mi lea prelungit a scos nr proviz pe numele lui..evident a transcriso{altfel trebuia sa plateesc inpozitul nr vechi expirau in dec 2007]
-in acea asigurare apar si eu..doar ca este stipulat data..cand a fost si cand a expirat.si alaturi apare iel..cu datele
intrebare...mai tre sa o transcriu sau pot sa o transcriu in absenta lui adica ..datele lui apar..pe asigurare..si ale lui si ale mele
ce anume e necesar pt transcriere..si cam cat costa[tre facute la notar?}-nr-le imi expira in 18..si pe iel nu stiu daca il mai gasesc...
Skip ads

  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
shaftt24 a scris:am cump o masina si am scos nr provizorii din germania pe 3 luni
dupa ce au expirat find taxa cam mare...le-am mai prelungit cu 3 luni..
problema e ..ca cel ce mi lea prelungit a scos nr proviz pe numele lui..evident a transcriso{altfel trebuia sa plateesc inpozitul nr vechi expirau in dec 2007]
-in acea asigurare apar si eu..doar ca este stipulat data..cand a fost si cand a expirat.si alaturi apare iel..cu datele
intrebare...mai tre sa o transcriu sau pot sa o transcriu in absenta lui adica ..datele lui apar..pe asigurare..si ale lui si ale mele
ce anume e necesar pt transcriere..si cam cat costa[tre facute la notar?}-nr-le imi expira in 18..si pe iel nu stiu daca il mai gasesc...

-ajunge si un contract de vanz cump scris de mana?
  • cria79

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
dupa ce am citit de la inceput pana la sfarsit tot nu imi este clar-clar cam ce am de facut si ce imi trebuie...eu sunt rezident in italia si am masina pe numele meu,in italia,cu document de proprietate si cartea masinii(cu datele tehnice,proprietari anteriori etc),cand am cumparat masina,de la particular,inmatricularea si obtinerea actului de proprietate am facut.o printr.o agentie,dar eu nu am contractul de v-c,doar o factura cu ceea ce am platit agentiei,printre care e mentionat si actul de v-c, care serve la inmatriculare,acum ma gandesc..nu e suficient doar documentul de proprietar eliberat aici?mai aveam o intrebare referitor la documentele in limba italiana,dar cred ca m.am lamurit oarecum ca ar trebui traduse si legalizate;si inca o nelamurire:in iulie vreau sa vin in romania si sa inscriu masina...primul drum il fac la rar?numerele provizorii la ce servesc?..daca ar putea cineva sa ma lamureasca...
  • daniel_c

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@cria79: sa stii k la fel am fost si eu ca tine. eu m'am intors in aprilie 2007 cu masina si am vrut sa o inscriu aici. insa nu am putut. De ce, pt k mi'au zis k treb sa o radiez eu, adik sa ma duc eu cu numerele si talonul masinii la motorizzazione, dupa care ei imi elibereaza cam la o saptamana un fel de talon cu care sa pot inscrie masina in Romania. Asta pt k Italia nu elibereaza numere provizorii cum se face in Germania sau mai stiu eu pe unde. Cum nu aveam timp si kef sa ma intorc sa stau o sapt in Roma pana imi eliberau aia talonul, am preferat sa stau cu ea asa in tara, sa circul 5 luni fara asigurare, pt k cea de acolo imi scazuse. In noiembrie cand am vazut ca mi'a scazut si inspectia am zis k nu e de gluma si am inscris'o la bulgari (avand prieteni acolo), ei facand toata manevra pt mine. Mi'au luat ei numerele si actele masinii si pe care cred si ziceau ei k le trimit in Italia. Acum inscriu masina aici, pt k nu imi plac deloc numerele bulgaresti, a fost numai ceva de urgenta, si pe 10 martie am facut rar-ul, urmand k in saptamana urmatoare sa o si inscriu. Acum tot ce am zis aici in legatura cu inscrierea masinii,, i'au spus tatalui meu de la politie. Nu stiu cat de adevarat a fost, insa kestia e k eu am crezut ca masina e euro 3, cum mi'au zis si de la concessionarie, si cei de la Opel Constanta afirmau kestia asta. La RAR mi'au zis k e 90% euro 4, si asa a fost, pt k dak era euro 3 nu o mai inscriam le'am zis. Smile Multa bafta si ritorna!
Skip ads

  • cria79

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
multumesc de lamuriri...pretioasa informatie...dar daca ma duc sa radiez masina aici,in italia,mai pot circula cu ea,sa o duc in ROMANIA...nu stiu dar mi se pare improbabil...cred ca o duc in Romania apoi prin altcineva sa fac radierea...ma lamuresc mai bine la motorizzazione...
  • daniel_c

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Da, cel mai frumos ar fi sa o radiezi acolo, inainte sa vii aici. Insa cum ziceam italienii nu elibereaza numere provizorii, mi-au zis ca singura modalitate sa o iau in tara ar fi cu caratrezzi si stim cat ar costa..Ca nici asigurari mai mici de 6 luni nu mai dau...era o perioada in care dadeau pe 5 zile..dar au le'au scos pt k multi se foloseau de ele si faceau incidente...stii cume la ei.... Asa ca mai bine vorbesti cu ei si vezi ce iti zic, poate s'au mai skimbat si pe la ei. In boca al lupo Razz
  • Viseroiu Ioan Claudiu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z1.9dt 120cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2008

  • Mesaj Privat
munteanu a scris:Mi a spus astazi cineva ca cica s ar putea, ca el a facut asta si mi a spus ca scrie si in noul cod rutier asta, ca se pot elibera pe o luna de trei ori la rand,adica pe trei luni.Eu am cautat chestia asta in codul rutier ,dar nu am gasit nimic. Voi stiti ceva despre asta? Exista undeva specificat problema asta ? Eu nu am gasit nimic.Astept raspuns. mersi mult

  • gustyn

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai mi-am achizitionat un astra g adus din franta si acuma trebuie sa-l inmatriculez. Am citit cum se inmatriculeaza dar daca cel din franta nu a radiat masina este vreo problema? Eu am facut act de vanzare cumaparare intre mine si intermediar (cel care a aduso din franta) si am si contractul dintre intermediar si francez si mai mai si certificatul de inmatriculare. Oare o sa fie vreo problema la imnatriculat?
Skip ads

  • fanake

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
blero a scris:salut tuturor...si uffff, azi am scapat de tot frecusul inmatricularii...
nu a fost chiar asa de complicat cum ma asteptam.
nu mi-au cerut nici un document tradus, baietii de la RAR au fost destul de ingaduitori...
Cred ca vis-avis de initialele motorului nu au cum sa-ti schimbe norma EURO Y=EURO 3...Z= EURO 4
in rest multumesc celui care a deschis acest topic .
in 2 zile am rezolvat-o...
Si surpriza, in 2 ore mi-a dat numerele definitive la Udriste...
A, si vreau sa spun ca nu am mai luat numere provizorii de la noi, am circulat cu cele din germania pana am terminat toate actele...
Bafta tuturor si cati mai multi Km fara probleme...



Salut!

Si eu vreau sa inscriu o Corsa cu motor Z12XE din 2002, sa inteleg ca la noi este considerata Euro 4, deoarece in Italia era considerata euro 3?
Va multumesc!
  • alecxuttu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut.. Am un opel astra g caravan si e inscris in germania..vreau sa o inscriu in romania cum fac..trb sa ma duc neaparat in germania sa o radiez!>?,...
  • fanake

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am terminat cu RAR-ul, au omologat-o EURO 4. Acum urmeaza sa platesc taxele si sa ma duc la politie pentru inmatriculare.
O sa va tin la curent daca apar ceva particularitati, altele decat postate anterior pe forum.
Multumesc celor care m-au ajutat cu mesajele postate pe acest forum.
  • ZAIT

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Meriva 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
de ce nu icercati sa sa faceti inmatricularea prin intermediul a.c.r.-ului?pe mine ma costat 35 ron(bani platiti la a.c.r. pt serviciu) plus o procura la notar pt ca secretara sa poata semna actele in locul meu la politie,primarie s.a.m.d. in schimb te duci direct la a.c.r. si iti iei numerele fara umblaturi si batai de cap pe la ghisee.bineinteles ca verificarea si indentificarea o faci tu singur.bafta
Skip ads

  • arpadf

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
PaÅŸii de Urmat pentru ÃŽnmatricularea unei MaÅŸini Aduse din Germania (specific pentru TimiÅŸoara):


1. Obţinerea CIV-ului (Cartea de Identitate a Vehiculului) şi a certificatului de autenticiate de la RAR. Înainte de toate trebuie obţinută o programare, telefonică sau online ( http://prog.rarom.ro). Odată ajuns acolo, nenea de la (a doua) poartă îţi dă programarea şi îţi spune pe ce rând trebuie sa te încadrezi; după care vine un alt nenea inginer şi care după ce-ţi cere o serie de acte, îţi completează un formular cu care vei introduce maşina la control (noxe, ITP, omologare), când îţi vine rândul. Timpul de aşteptare: aprox. 1 oră cu maşina şi în jur de 2 zile pentru acte. Atenţie! la ridicarea actelor (orar 8:30-15:30, vineri până la 13:30) se plăteşte parcarea 5 RON, sau la alegere, o puteţi lăsa la marginea drumului (mda). Documente necesare: Copie CI, Fahrzeugbrief (brief), copie Fahrzeugschein (talon); opţional: copie Certificate-of-Conformity. Preţ: 283 RON.

2. Traducerea şi legalizarea actelor. Atât contractul de Vânzare-Cumpărare (VC) cât şi brief-ul + talonul trebuie traduse şi legalizate (traducere legalizată). Preţul legalizării unui document este 25 RON iar traducerea/pagina 15 RON. Preţ estimativ: 135 RON.

3. Obţinerea fişei de înmatriculare. Se poate obţine de la orice firmă de înmatriculări, dar o variantă simplă este direct din Mall de la Direcţia de Înmatriculări Vehicule. Este un nenea acolo care îţi completează fişa cu maşina de scris. Documente necesare: CIV. Preţ: 5 RON.

4a. Obţinerea avizului (pe fişa de înmatriculare) de la Primărie. (Direcţia Fiscală, Biroul Auto – camera 26, orar 10-16, vineri până la 13, pauza 13-13:30). Pentru persoane fizice avizul se primeşte pe loc, pentru persoane juridice există un timp de aşteptare (în jur de 2 zile) Atenţie! maşina trebuie declarată în termen de 30 zile, după care există penalităţi. Documente necesare: Dosar plic, declaraţie de impunere (se completează pe loc), fişa de înmatriculare, copie CI, copie CIV (faţă-verso), traducere legalizată brief, traducere legalizată contract VC.

4b. Plata taxei de înmatriculare la Primărie. (Caserie – camera 27, orar 8:30-16, marți până la 18, pauza 13-13:30) Timpul de aşteptare (cu tot cu obţinerea avizului): aprox. jumătate de oră. Documente necesare: Carte-de-Identitate (CI). Preţ (pentru înmatriculare definitivă): 52 RON.

5. Plata contravalorii certificatului de înmatriculare la CEC.
Documente necesare: Carte-de-Identitate (CI). Pret: 30 RON.

6. Plata taxei speciale (de primă înmatriculare) la Finanțe. (Calea Buziaşului, orar 8:30-13:30) Iniţial trebuie mers la camera 101 pentru calculul taxei după care la trezorerie (camera 206). Pentru a vă calcula taxa accesaţi http://www.mfinante.ro/taxa_auto.html; pentru anul 2007 rata EUR/RON=3.3515 (vezi istoricul de pe http://www.bnr.ro). Nu uitaţi! să vă faceţi copie dacă doriţi să vă judecaţi cu statul sau să depuneţi o cerere de restituire a taxei. Timpul de aşteptare: aprox. jumătate de oră. Documente necesare: Copie CI, copie CIV.

7. Încheierea unei asigurări RCA. Un singur comentariu aici, personal am păţit-o cu Allianz-Ţiriac (brrr...), deci nu recomand.

8. Înmatricularea efectivă a maşinii la Direcţia de Înmatriculări Vehicule (Mall, etaj 1, orar 8:30-19, vineri 8:30-14). Timpul de așteptare: aprox. sfert de oră cu dosarul și în jur de o jumătate de zi pentru numere preferențiale, altfel max. 2 ore. Documente necesare(19): Cerere de înmatriculare (se completează pe loc), Copie CI, Fișă de înmatriculare vizată, CIV original + copie, certificat de autenticitate, dovadă ITP (de la RAR), chitanțele în original de la CEC, Primărie și Finanțe, copie poliță RCA, brief original + copie + copie traducere legalizată, talon original + copie + copie traducere legalizată, contract VC copie + copie traducere legalizată. Nu uitați! în afară de documente se cer și plăcuțele vechi. Preţ: 5 RON + 40 RON sau 80 RON pentru numere preferenţiale.

Preț total: ~590 RON + taxa specială.
Success!

  • corsa rkv

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sal. sunt si eu un bebe pe acest forum si de maine daca toate lucrurile decurg normal voi fi noul proprietar al unui corsa in 4 usi din 2002. masina o iau de la cineva care a cumparat-o din germania deci nu e inscrisa si ca multi cei de aici va trebui sa trec si eu prin chinurile inmatricularii. multumesc celor care au postat pasii care trebuie urmati si costurile dar totusi mai am 2 intrebari:
1.ce se intampla cu taxa dupa 1 iulie? este sigur noul calcul al taxei ?
2.cum determin ce noxe am la masina si daca este cu adevarat euro 4 ?
  • arpadf

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2008

  • Mesaj Privat
In legătură cu taxa iți pot spune pe ce mizez eu: taxa dinainte de iulie 2008 este ilegală! deci sunt șanse, și eu sper ca demagogia politicianistă să invingă inainte de alegeri, să restituie taxa in totalitate. Dacă nu, oricum există deja o ordonanță de guvern care va restitui parte din taxă la nivelul celei noi, aplicabilă din iulie. Deci eu aș sugera să te grăbești, dar depinde și ce este mai important pentru tine.
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Si eu sunt pe cale sa-mi inmatriculez masina. Momentan o pun la punct pentru RAR Smile . Ea este inmatriculata in Ungaria, pe numele unui prieten. Din cate am inteles radierea probabil va trebui facuta in Ungaria, dar intrebarile ar fi:
1) Poate sa o radieze prietenul meu daca ii trimit talonul si numerele, fara sa aiba masina?
2) Pot sa imi iau numere rosii din Romania inainte de a o radia, ca sa pot circula pana o inmatriculez?
3) Daca raspunsul la 2) este NU, se pot elibera in Ungaria numere provizorii fara sa fie masina acolo?

Va multumesc si bafta la inmatriculare Laughing
  • internetix

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2007

  • Mesaj Privat
uite si aici un tutorial despre inmatriculare masina straina care cuprinde toti pasii cu noua taxa de poluare si e specific pentru Bucuresti: http://invatacum.blogspot.com/2008/07/cum-sa-inmatriculezi-o-masina-cumparata.html sper sa va ajute
  • laurentiuvn

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
munteanu a scris:Sal all.Am si eu o intrebare(mai multe ) :se pot scoate numere rosii pe mai mult de o luna,daca a scos cineva si cum se procedeaza. mersi ptr raspuns


se platesc aceleasi taxe ca la prima obtinere +taxa de prima inmatriculare.la dosarul care se depune la politie anexezi si o copie de pe chitanta cu taxa de prima inmatriculare!
  • c5ristiano

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2008

  • Mesaj Privat
brv pt acestr topic chiar e folositor si cred ka pt toti
  • benny_benone

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sigur trebuie si o declaratie pe proprie raspundere pentru km efectuati? ca mie nu mi-a cerut asa ceva, am dat numai copii dupa civ(noua),dupa brief-ul mare si ci plus am completat o cerere pentru calcularea taxei.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR