Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • Kovacs Arpad

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Cu documentatia stau bine, dar inca nu am rezolvat problema cu relanti.Se pare ca aveti problema cu regulatorul de presiune,dar nimic nu este sigur.Recent colegul nostru ...OPELMS...a schimbat piesa asta de pe pompa,si spune ca motorul merge foarte bine acum .Mi-a dat un nr. de telefon la care pot sa ma interesez daca vreau sa cumpar si eu piesa,sper ca nu o sa fie suparat daca va dau numarul omului de la care a comandat regulatorul.Pretul a fost 650 ron in cazul lui OPELMS.
Astazi vreau sa-mi fac si eu comanda pt. ca pretul este bun,si nu se goseste oriunde.Sper ca am putut sa va ajut.Daca rezolvati ceva va rog sa ma anuntati si pe mine......si pe noi !Arpad.
Skip ads

  • Drondu Krysty

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
o carte service nu are nimeni?
nu stiti se poate curata aceasta piesa
  • Kovacs Arpad

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am incercat s-o curat dar degeaba nu se poate dezmembra asa ca am suflat cu aer comprimat.Nimic.
  • Kovacs Arpad

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Va salut! Am schimbat regulatorul de presiune,si motorul merge frumos , nu mai face figuri .Multumiri tuturor care m-au ajutat in rezolvarea problemei,in special lui OPELMS,si va doresc sarbatori fericite,si un an nou fara defectiuni!
Skip ads

  • opelms

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Multumim de urari si va doresc Sarbatori fericite
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Aceleasi urari si voua!
Opelms, nu mai cita posturile recente, incarci serverul inutil.Ai si varianta de citare partiala prin folosirea faimoaselor taste "delete" sau "backspace" dupa ce dai "citeaza"!
Spor la pregatiri si Craciun Fericit!
  • Drondu Krysty

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Kovacs Arpad ,, ai zis ca ,cu documentatia stai bine, trimite-mi si mie documentatie
  • flaviu_gl

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cit ai platit pe regulatorul de presiune si de unde l-ai cumparat.poate scap si eu de problema cu relantiul. multumesc anticipat
Skip ads

  • Laurentiu Daniel

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Timis
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Astazi dimineata am fost un om fericit! Razz

Am avut si eu problema cu relantiul, problema care m-a sacait timp de doi ani Sad . Am fost pe la reprezentante, pe la mai multe service-uri si mecanici. Raspunsuri? Injectoare, pompa de injectie, pompa de presiune, rampa de injectie. Intr-un final, citind posturile tuturor celor de aici, carora le multumesc, am depistat problema. Regulatorul de presiune din pompa de injectie. Pentru rezolvare multumesc in mod deosebit lui Arpad Kovacs, care a fost intelegator si m-a pus in legatura cu un furnizor de piese din Tg. Mures. Pe aceasta cale multumim si lui Opelms care a fost initial omul de legatura cu furnizorul. Atentie celor care mai intampina aceasta problema si vor sa cumpere regulatorul. Nu orice magazin de piese auto il poate aduce separat de pompa de injectie, care am inteles ca este foarte scumpa (eu am gasait second cu 300 euro, de noua nu am avut curaj sa intreb). Suntem acum mai multi care va pot pune in legatura cu furnizorul din Tg. Mures. dureaza 5 zile calendaristice livrarea piesei pana la domiciliu (Fan Courier). Piesa este 650 Lei, iar curierul gratuit.
Cu incredere va recomand sa schimbati regulatorul de presiune, dar doar daca simptomele sunt cele descriese in acest topic.
Multumesc inca o data tuturor, si drumuri lungi si fara probleme. Very Happy
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Vreau p.m. cu datele furnizorului...Nu se stie niciodata!Multumesc!
  • Drondu Krysty

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
vreau si eu datele furnizorului daca se poate ca sa dau si eu comanda
si ma intereseza montaju ,unde l-ati montat , poate fi montat la orice atelier auto , este presiune mare acolo ? trebuie ceva special la montaj?
  • Drondu Krysty

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
adresa mea de mess este :: krysty_drondu
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ai PM!Foloseste, de proba, butonul 'modifica'.Chiar functioneaza in primele 60 min!
  • paulLeMans

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2002 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vreau si eu datele furnizorului !
  • cozminut

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2004 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2010

  • Mesaj Privat
detin un opel meriva 1.7 CDTI din 2004 si de ceva timp la rece nu sta la relantiu (moare motorul), trebuie s-o accelerez timp de 5-10 min si la cald oscileaza turometrul si motorul nu merge rotund si nu trage bine.
Am inteles ca ar fi de vina regulatorul de presiune( de pe pompa de injectie sau de inalta presiune?)
Rog pe cineva sa-mi spuna daca a remediat problema inlocuind aceasta piesa.
As mai dori si adresa de contact a domnului din TG Mures care poate sa aduca aceasta piesa pe adresa farcas.cozmin@yahoo.com
Astept si alte sugestii
multumesc anticipat
  • bot

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am un opel meriva de 17 cdti din 2004 care are aceleasi simtome ca a celor de mai sus,adica motorul cind e rece nu sta la relanti.
Ce ma sfatuiti ?
Sa schimb regulatorul de presiune sau schimb dupa cum i-mi arata testarul, valva egr.
Sunt confuz datorita faptului ca majoritatea care au avut aceste simtome le-au rezolvat schimbind regulatorul de presiune.testarul i-mi indica valva egr care costa 1600 lei ,bani ce nu-mi permit sa-i dau pe o piesa care ulterior sa nu-mi rezolve problema cum de fapt sa mai intimplat si altora din club opel
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Probabil la reprezentata costa asa mult valva egr!Eu am cumparat cu 100 euro din Germania !
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Valva EGR originala costa asa.Sunt si producatori care fac aceeasi piesa la 35% din pret.Oricum nu se merita sa dai 1600 lei.Incearca intai sa o cureti.Mai citeste la "probleme tehnice" si ne tii la curent.Salut!
  • bot

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Doresc si eu adraesa domnului din Tirgu Mures care poate face rost de acel regulator de presiune.Adresa mea de mail este
boteavaleriu@yahoo.com.Multumesc anticipat
  • tini

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Combo 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

M-ar interesa si pe mine un nr. de tel al persoanei din TG. Mures care aduce acea valva regulatoare de presiune. Am si eu un Combo cu motor Z17DTH si nu tine relantiul la rece. Multumesc anticipat. Astept raspuns pe tini@shc.ro
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR