Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • silviur31

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Da,nu a fost greu de loc,mi-am prins putin urechile dar s-a rezolvat.Acum nu mai urla.Am schimbat si sabotii.
Pe la sf saptamanii schimb si discurile ca sunt cam tocite.
Am luat un rulment de la opelshop ,topran.sper sa nu se duca repede.Oare problema cu rulmentu sa fi aparut de la jante?Am niste ats cup cu buza lata.Sunt frumoase dar parca nu as vrea sa apara si alte probleme pe la roti(ma refer la rotile din fata) de la jante.
Skip ads

  • gheorghita4themoment

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2010

  • Mesaj Privat
salutare daca tot e discutia despre rulmentii din spate am si eu o oferta pt cine are probleme cu rulmentii pe spate la vectra b. Recent am achizitionat un rulment nou nout si s-a dovedit ca l-am cumparat degeaba daca e cineva interesat: 0764476110
  • ahyle_blue_eyes

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si eu trebuie sa schimb un rulment spate iar la magazin am gasit rulment separat la 100-130 lei.
Cu tot cu butuc e vreo 800 lei
Deci sa inteleg ca se poate schimba doar rulmentul( fara butuc, fuzeta sau cum s-o chema) probabil este nevoie de o presa speciala.


Daca cineva a incercat sa schimbe doar rulmentul poate ne confirma si noua daca se poate.
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sunt curios si eu daca se poate schimba doar rulmentul sa nu trebuiasca schimbat tot ansamblul ca e tare scump. Eu am descoperit greu ca e rulmentul, in prima faza am cumparat bucsi in bratele oscilante, la mine se aude bataie pe denivelarile mici.
Skip ads

  • robbygh

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2010

  • Mesaj Privat
In urma unui traseu pe cheile bicazului mi-a cedat si mie un rulment pe spate (probabil avea ceva uzura), si l-am schimbat deoarece avea joc destul de mare. Initial facea zgomot doar pe viraje, apoi jocul s-a marit si huruia mereu. Am cumparat mapco si m-a costat 270 lei butucul complet. Am mai auzit varianta cum ca se poate schimba doar rulmentul dar sunt curios cine a reusit si ce tip de rulment este in interior.
De schimbat nu este dificil, trebuie ceva scule, indemanare, o bere (2, 3) si cam o ora jumatate.
Numai bine.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa poti schimba acel rulument iti trebuie presa si strung ca sa poti scoate capacul de vizitare. oricum nimeni nu s-a incumetat pana acum sa faca aceasta schimbare pentru ca nu merita efortul raportat la calitatea lucrarii. Adica nu poti fi sigur ca presezi cum trebuie rulumentul si decat sa faci un lucru de mantuiala mai bine cumperi unul nou - Mapco intr-adevar este cea mai accesibila varianta. Si eu am avut suspiciuni asupra rulumentului st spate si l-am schimbat cu unul Mapco.
Abia dupa ce l-am schimbat am constat ca nu avea nimic rulumentul - tot zgomotul venea din cauciuc si bucsile oscilante.
  • georgescu28

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salutare. sper sa ma ajutati cu niste pareri si cine stie poate sfaturi.
am un opel vectra b din 2001. de curand mecanicu mi-a zis ca trebuie sa schimb rulmentul spate.(face un zgomot ciudat,daca -l schimb si nu aia e problema o vand:)))
am vazut din discutia voastra si ce m-am mai documentat ca la mine trebuie rulment cu tot cu butuc.
problema este ca e cam scump 350 lei.
cineva mi-a spus ca pot sa incerc sa cumpar un rulment si sa-l atasesz la butuc. a incercat cineva? merita? ce fel de rulment?
Bine cu presa etc. dar cine stie. A incercat cineva?
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
georgescu28 a scris:salutare. sper sa ma ajutati cu niste pareri si cine stie poate sfaturi.
am un opel vectra b din 2001. de curand mecanicu mi-a zis ca trebuie sa schimb rulmentul spate.(face un zgomot ciudat,daca -l schimb si nu aia e problema o vand:)))
am vazut din discutia voastra si ce m-am mai documentat ca la mine trebuie rulment cu tot cu butuc.
problema este ca e cam scump 350 lei.
cineva mi-a spus ca pot sa incerc sa cumpar un rulment si sa-l atasesz la butuc. a incercat cineva? merita? ce fel de rulment?
Bine cu presa etc. dar cine stie. A incercat cineva?


Mai bine cumperi din dezmembrari - ceea ce s-a discutat mai sus - friza incercarile de banc alaturi de o bere- asa ca experiment. Gasesti la dezmembrari cu 150 lei.
Skip ads

  • ady_dinu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1996 X-16-XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2010

  • Mesaj Privat
as vrea sa stiu si eu daca se poate schimba numai rulmentul pe dreapta spate la un vectra caravan, pentru ca pe la magazinele online am vazut si rulmenti simpli, dar si cu tot cu fuzeta(sau cum ii zice, ca nu ma pricep).
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ady_dinu a scris:as vrea sa stiu si eu daca se poate schimba numai rulmentul pe dreapta spate la un vectra caravan, pentru ca pe la magazinele online am vazut si rulmenti simpli, dar si cu tot cu fuzeta(sau cum ii zice, ca nu ma pricep).

Teoretic s-ar putea schimba dar nimeni nu a schimbat inca. Mai pune un anunt de cumparare la rubrica comert si ai sa gasesti la pret bun dupa ceva masina dezmembrata.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Revin si eu cu o problema. Am fost azi la mecanic si mi-a zis ca e rulmentul pe spate. Problema mea e ca nu prea seamana cu ce s-a descris aici. La mine se aude la plecare si nu in mers la viteze mari, si se aude mai mult ceva mecanic, ca si cum ar freca sau ar lovi, nu un uruit ca cel de la cauciucuri. I s-a mai intamplat cuiva?
  • PopiX

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ridica roata pe cric, si invarte cu mana destul de puternic...vezi cum se aude ...daca auzi un huruit, e destul de clar. ce mai poti verifica este daca se incinge roata in timpul mersului(nu este obligatoriu, dar uneori se intampla si asta).


P.S: O parere din partea voastra...1. se recomanda schimbarea unui singur rulment( pe o singura parte) ?
2. Stiu ca un user de aici a pus butuc ceva pe la 250..vreau sa stiu daca este ok calitativ.


O zi buna !
Skip ads

  • PopiX

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2008

  • Mesaj Privat
O recomandare de rulment spate ...cu un pret decent si o calitate buna...? Cine a schimbat imi poate spune ...

P.S: vreau sa stiu ce brand ati montat si cat a costat.
  • dorel.dorel

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
sal colegilor ma poate ajuta si pe mine cineva trebuie sa schimb rulmentul pe spate la opel vectra b 1996 oare se schimba numai rulmentul sau cu totul am uitat sa mentionez ca are si abs
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Se schimba rulmentul cu butuc cu tot. Si recomamdat ar fi sa se schimbe ambii odata.
  • dorel.dorel

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2010

  • Mesaj Privat
stie cineva cum se schimba este greu
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Dorele baiatule inarmeaza-te cu rabdare si scule. Daca vrei o rezolvare rapida: dai jos roata, scoti etrierul de pe disc, scoti discul si abia acum poti sa spui ca ai acces cat de cat la piulitele care tin rulumentul. Ca sa poti sa intervi mai bine, te sfatuiesc sa desfaci si bratul superior de pe bucsa oscilanta a portfuzetei butucului. In acest fel poti ridica bratul superior cat poti de mult pentru a avea loc de cheie. Te sfatuiesc sa folosesti tubulare lungi.
  • cont-sters-46991

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut!Va rog frumos,sa-mi spuna cineva daca se potrivesc rulmentii spate de la un butuc cu saboti la unul cu placute!Va multumesc!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pe spate, la Vectra B, sunt si saboti si placute. Rulmentul este cu ABS si din cate cunosc nu are legatura cu sabotii si placutele.
  • cont-sters-46991

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca nu ai inteles,ksper,puntea cu disc,are si saboti dar pt frana de mana,iar puntea cu tambur nu are decat saboti.Ambele au rulmenti si ABS.Intrebarea mea era daca se potrivesc de la una la alta.Ca imagine zic eu ca sunt la fel,dar nu am cum sa ma uit la mine si de asta apelez la voi!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR