Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@gabriel bati moneda pe ceva irelevant.lumea e interesata ce euro are masina inainte de inmatriculare.ce ai pus tu acolo scrie pe carte dupa inmatriculare( sf nr de omologare)
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
marian_sro,
Cred ca pe certificatul de inmatriculare, apare acelasi numar VIN.

Nu bat moneda pe ceva irelevant, vreau ca lumea sa afle ca orice informatie de acest gen se afla la surse serioase, RAR, nu vin pe PM...
  • sorinn86

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:
sorinn86 a scris:Nu am reusit sa imi dau seama ce euro e masina. Am atasat o imagine cu traducerea talonului, poate totusi cineva isi da seama ce euro e, sau poate are o masina la fel. Multumesc pt raspuns.

Maºina este Euro 2. Þi-am trimis toate datele despre maºinã, prin PM. Numai bine.



Multumesc foarte mult tuturor!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
x1,x2, etc sunt terminatiile numarului de omologare.ala care il da rar pe carte de ro.valabil pt masinile inscrise in ro.
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg cum isi dau uni seama din VIN ce euro are poate sunt eu mai batut in cap da lamuritima si pe mine, in VIN-ul de la pus colegu nu apare la finalul lui(adica ultimile 2 cifre) niciun X1, D3, sau E4 cum si-a dat colegu seama care a zis ca este Euro 2. Da dupa ce fac rarul la noi apare in ultimile 2 cifre da dupa VIN nu prea vad cum? Respect!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
din vin afla tipul motor.in cazul colegului x17dt probabil.care este euro 2.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
X-ul din serie spune ce euro e masina, daca era Y era euro 3, dar dupa nr de kw se vede ca nu e Y17DT deci... la dezmembrat cu ea. Smile
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
al3xtrana a scris:Eu nu inteleg cum isi dau uni seama din VIN ce euro are poate sunt eu mai batut in cap da lamuritima si pe mine, in VIN-ul de la pus colegu nu apare la finalul lui(adica ultimile 2 cifre) niciun X1, D3, sau E4 cum si-a dat colegu seama care a zis ca este Euro 2. Da dupa ce fac rarul la noi apare in ultimile 2 cifre da dupa VIN nu prea vad cum? Respect!


Exista niste liste, ca cea pentru Euro 3 de aici :
http://forum.4tuning.ro/221...neste-masina.html

Dar citeodata cei de la RAR, mai fac exceptii.
Skip ads

  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
gabriel tu faci confuzie intre VIN (numarul de identificare dat de de fabricant) si numarul de omologare ( dat de registrul auto cand iti certifica ca, masina ta este omologata pentru a circula pe drumurile de la noi) RAR codeaza in numarul de omologare si norma de poluare inainte era cu ce ai postat mai sus acu le pune cu E (E0 =non euro ,E1= euro 1,E2=euro2 ,E3= euro3 samd).
Norma de poluare este data de tipul motorului ,daca ei nu iti gasesc tipul motorului iti da si non euro! (am un prieten care o adus un golf 3 din 96 din spania care o fost produs in mexic pentru state si la care ingineri de la rar nu au gasit tipul motorului si io scotea non euro,masurarea noxelor e irelevanta in stabilirea normei ,la noxe se verifica daca motorul e in parametri).
Motoarele cu Y de la opel pe benzina nu sunt toate euro3 (cele diesel cu y sunt euro 3) numai v6 de 2.6 l iese euro 3, mai pe sleau sa inteleaga toti nu este opel pe benzina din 98-2000 care sa iasa acum euro 3 (stiu ca sunt z-uri scoase e3 ,dar probabil ca sunt omologate inainte de 2007 care daca ar face acum din nou carte ar fi trecute euro 4).
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:din vin afla tipul motor.in cazul colegului x17dt probabil.care este euro 2.

Corect. In talonul masinii nu avea trecut tipul motorului, dar in VIN apare: in acest caz X17DTL. Pentru stabilirea normei de poluare se ia in calcul doar tipul motorului. Numai bine.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu se ia in calcul numai tipul motorului.am mai discutat despre asta si in alte topice.se ia in calcul si vin-ul si anul fabricatiei.cum si de ce nu stiu.

exemplu concret masina mea: c20ne fabricatie 89=noneuro
vectra/calibra 93-95 c20ne =euro2 sau euro 1

care ar fi explicatia?
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
erau la inceputurile aplicari normelor si de asta sau facut si non euro si euro 2 ,mai sunt cazuri unde au catalizator si le scoate tot non euro ,cand s-au implementat catalizatoarele au fost subventionate de statul german si sunt multe masini care au iesit pe poarta uzinei fara si au primit dupa ,la noi la rar au si baza de date unde introduc VIN-ul masini si iti spune exact cu ce tip motor a iesit pe poarta ,deci chiar daca iti montezi un motor euro 4 pe o astra g si te duci in rara cu ea tot euro 2-3 cum era cand o iesit pe poarta uzinei e trecuta !
Skip ads

  • dr.mariuscristian

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
buna tuturor,intrebarea mea e:cum sa imi dau seama ce tip de euro are masina? anul fabricatiei e 96 luna ianuarie(opel tigra)ms
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Dupa codul motorului.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@dr. mariuscristian, bine ai venit pe forum. Iþi dorim sã te simti bine printre noi. Dar te rugãm frumos ca inainte de a deschide un topic sã cauti dacã nu existã deja o discutie despre subiectul care te intereseazã. Ai la dispoziþie butonul albastru "Cautã". Acum am cãutat eu pentru tine. Uite ce frumuseþe de topic avem pe acest subiect:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=20294
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am unit aici si discutia lui mariuscristian
  • ovioradea

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Mi s-a oferit GRATIS un Opel Astra din 1993 cu seria motorului B1444C14N7278109 (motor din 2003 ) si seria sasiului W0LOOOO51N2759619. M-ar interesa ce fel de motor este, EURO, cat? Sa vad daca se renteaza sa il inmatriculez la cum arata. Eu am un Vectra B dar ar fi bun Astra ptr sotie. Sper sa ma puteti ajuta sa imi spuneti ce fel de EURO este. Mii de multumiri.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Euro 2 trebuie sa fie, dar orice euro ar fi, important e ce spune RARm deci intreaba la ei, ca ei pot pune euro4 sau non euro la acelasi model de masina.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! zilele astea trebe sa merg la RAR. Am un Astra G 1.6 16v, prima inmatriculare in Germania 13.11.2001. Banuiesc ca motorul e Z16XE (nu am reusit sa gasesc codul pe motor)
Stie cineva daca e Euro 4 sau Euro 3?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In mod normal trebuie sã fie Euro 4.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR