Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Shocked
http://www.metacafe.com/wat...t_with_airduster/


Conform celor care au realizat filmul, reþeta este simplã. Se ia un uscãtor de pãr, se încãlzeºte cu acesta zona lovitã a caroseriei timp de 30-60 secunde, dupã care se pulverizeazã aer comprimat timp de 10 secunde. În continuare trebuie doar sã aºteptaþi pînã cînd tabla îºi revine singurã la forma iniþialã. Autorii filmului susþin cã aceastã procedurã nu afecteazã vopseaua.
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca era CO2 lichid sau mai bine zis zapada carbonica asa cum este la stingatoarele cu CO2. Cu aer comprimat nu se obtine nimic. Fenomenul se bazeaza pe incalzirelocala, urmata de o racire brusca si apoi revenire lenta. Nu va asteptati la minuni in cazul in care tabla este sifonata bine. Procedeul functioneaza in cazul in care tabla este numai infundata putin si nu exista posibilitatea de a da un "pod de palma" pe dedesubt.
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai dreptate, doar daca tabla este infundata si nu are facuta o cuta.
  • ghostrider

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Foarte tare Very Happy
Ucator fac rost dar de unde un spray din ala(cu CO2)? Shocked
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Si totusi cred ca pot sa apara microfisuri in vopsea ... trebuie oricum incercat inainte pe o bucata de tabla fara importanta .
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
de la sifoane Razz

sau mai bine cauti un spray cu CO2 de suflat diferite chestii. Daca nu ma insel am vazut asa ceva pe la un magazin de birotica si calculatoare, se folosesete pentru suflat praful din diferite cotloane, ale pc-ului si din tastatura.
  • usmostwanted

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
a incercat cineva?
as fi tentat sa incerc si mi-e sa nu iau vreo tzeapa ... in partea din dreapta a masinii , deasupra rotii din spate am o mica indoitura cauzta de niste "destepti" de la o vulcanizare....
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cred ca ar merge si un spray de incarcat brichetele, ma rog ... fara foc in zona Smile
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Stii ca nu zici rau? Si butanul la evaporare absoarbe toata caldura din zona.... ma ofer sa incerc pe a mea, doar ca trebuie sa ajung cu un uscator in parcarea din fata blocului in conditiile in care eu am geamul pe spate la etajul 2 Very Happy Very Happy. AAAA si trebuie sa-mi amintesc sa nu fiu cu tigara in gura cand experimentez.

Acum fara gluma zic ca se prea poate sa mearga si cu butan, merita incercat.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma a incercat cineva? Acum am ajuns si eu in situatia de a avea nevoie de asa ceva. In seara asta am gasit o usoara lovitura deasupra usii din dreapta spate. Nu e adanca, nu a afectat vopseaua; e doar putin infundata. A rezolvat cineva prin metoda asta?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca sunt obosit, pentru ca am vizionat de 3 ori filmuletul si nu vad nimic, nici o indoitura... din contra vad una cauzata de o piatra (sau o castana cum se poarta prin Militari toamna) care nu s-a indreptat deloc (de fapt nici nu s-a dat cu CO2 pe ea)... oircum, asta astept si eu... daca a reusit cinevasa experimenteze si sa repare, sunt disps sa incerc si eu... am o imfundatura pe usa dreapta-spate si vreau sa vad daca rezolv ceva asa...
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pai eu propun sa ne jucam de-a Mythbusters. Cum? Cautam o aripa de masina (de la dezmembrari ceva) vopsita, ii dam un pumn sa o infundam si apoi incercam metoda. Problema e: de unde luam acel tub de CO2?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai... trimitem o scrisoare la MythBusters, sa ni-l trimita pe posta... le promitem ca filmam, si le dam materialul Wink
  • vavarita

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
al3xz a scris:cred ca ar merge si un spray de incarcat brichetele, ma rog ... fara foc in zona Smile


cu spray de incarcat brichete nu merge.......am incercat eu
  • DIAGNOSTICMAN

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mergeti la magazinele Vitacom sau Telezimex si luati un spray cu frig.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sau in Bucuresti pe str. Maica Domnului la Conex sau aproape la orice magazin de componente electronice . Sint spray-uri care racesc instant pina la -45 grade .

L.E. ATENTIE ! cele cu continut inflamabil care contin alcol izopropilic nu dau rezultate , cautati cu CO2 .
  • karma
  • Suspendat
  • 25 mesaje
  • din 27 Sep 2006
  • Calibra 1993 C20NE
  • Ploiesti
  • karma

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am incercat eu cu spray de brichete ... si merge ...

Am o cuta pe aripa destul de frumusica ... si af facut "experimentul" si rezultate s-au vazut ...

Ce e drept am incalzit cu un feon de lipit banda (incalzeste la 350-400 grade) dupa care am dat cu spray de brichete (fara nici un cap la el , se preseaza cu "ceva") , mult mai eficient , mai ieftin si mai accesibil din punctul meu de vedere

PS : A se tine cu capul in jos ptr a iesi lichid ... se pulverizeaza pana ramane bruma pe zona respectiva (racirea sa fie brusca si completa)

PPS : SA NU AVETI NIMIC CU FOC DESCHIS PE LANGA VOI SI INCERCATI SA AVETI ZONA CAT MAI AERISITA ... OPRITI FEONUL INAINTE DE A FOLOSII SPRAYUL (asta in caz ca folositi gaz de bricheta)
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ceva poze ai facut? Inainte si dupa ...
  • grigore iulian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Acum serios vorbind chestia asta mi se pare extraordinara daca chiar functioneaza. Nu inteleg de ce nu se discuta mai mult pe subiectul acesta. Chiar nu a incercat nimeni experimentul si sa trimita si poze.
Inca o data zic ca ar fi extraordinar daca ar functiona. Sper ca se gaseste cineva care sa ne arate si poze.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
grigore iulian a scris:Acum serios vorbind chestia asta mi se pare extraordinara daca chiar functioneaza. Nu inteleg de ce nu se discuta mai mult pe subiectul acesta. Chiar nu a incercat nimeni experimentul si sa trimita si poze.
Inca o data zic ca ar fi extraordinar daca ar functiona. Sper ca se gaseste cineva care sa ne arate si poze.


Pai ia incearca tu si spune-ne si noua... Nu de alta, dar toata lumea asteapta "mura-n gura"... daca tot ai reamintit ideea, apuca-te de treaba Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR