Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, mi-am cumparat si eu recent un opel(vectra b 2.5i an 1998) si se pare ca are niste probleme (sau nu stiu eu sa o conduc), la precare cu scartait de cauciucuri (TC dezactivat) toata masina trepideaza foarte "violent" si nu imi dau seama de ce... vreau sa exclud probleme cu ambreajul pt ca el, la condus in norme normale nu imi face absolut nici o problema nici o bataie nimica, de asemenea cand folosesc frana de mana observ o usoara intarziere pana sa prinda apoi o troznitura apoi prinde...
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
problema 1:rulmentul de presiune e pe duca,volanta usor ovalizata,placa obosita.
nu e obligatoriu sa faca in mersul obisnuit.daca vrei sa mai aiba viata,nu mai o brusca Wink
problema 2:verifica repartitorul,cablul si placutele.
nu e musai o defectiune ,ci pur si simplu unele componente mai imbatranesc....si a mea face cand dau cu spatele si apoi franez ....si se aude un "pac" in dreptul repartitorului....
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
aha... deci totusi e de la ambreaj...
ai cumva idee cat costa piesele te rog, e ok si o aproximare Smile
vectra b `98
si mersi si pt raspunsul la "troznitura"
  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Si la mine trosneste cand trag frana de mana. Am zis odata ca dau jos cablu , si sa scimb saboti poate s-o rezolva. Nu cred ca sunt placutele deoarece frana este pe saboti. (Frana de mana) Placute sunt la frana de picir pe spate.
Trepidatia ta e cumva data de roata cand se invarte . Si eu am patit cateodata sa mi se ridice roata urat si sa trepideze violent dar nu din ambreaj , pur si simplu simteam ca se ridica si coboara roata pe asfalt. Cred ca ma lasa amortizoarele. Caci nu le-am schimbat niciodata in 500 mii km pe spate am pus noi cred ca si pe fata trebuie. Si flansele sunt initacte si nu sunt rupte zici sa sunt noi , bine acelea care le-am schimbat acum 6 luni am crezut ca am bataie din ele .
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
colegu' bujuxp s-ar putea sa aiba dreptate....trepidatia poate fi accentuata si de amortizoarele fata.
depinde unde simti tu trepidatia...daca e in volan, e de la roti in speta de la amortizoare,daca se simte in maneta,cutie ...e de la ambbreiaj..
bafta!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Masina trepideaza sau pur si simplu þopãie?
Daca trepideaza, vezi ce a zis octav13. Daca þopãie, problema e de la suspensii.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si eu am senzatia ca rotile nu au aderenta si le arunca de pe asfalt, desi masina e proaspat adusa din germania si mi se pare ca se coporta suspensiile foarte bine,in schimb sunt foarte rigide, da senzatia de o suspensie sport (sau pobabil or fi mancate?) de aia am vrut sa exclud varianta cu ambreajul, desi nici ambreajul nu m-ar mira sa fie deoarece uneori si cu motorul cald cand bag mansalier(normal ca ambreaju calcat pana la capat) face sunetul ala de dinti pe dinti ( ca la basculantele alea vechi )

//revin cu un edit si tin sa zic ca masina e mai lasata in jos de bot, e motorul de 2.5 greu?poate inseamna si asta ceva...

p.s. prietena mea are un seria 3 din 97` si ea are intr-adevar suspensiile fata MOARTE, de ce zic asta? pt ca daca sunt mici denivelari ca sa nu mai zic gropi, si actioneaza frana, horcaie masina in ultimu hal, mergand cu alta masina in paralel cu a ei i-am zis sa franeze si am vazut cum practic roata ii era aruncata la 3-5 cm de asfalt, in schimb pe un drum "lins" masina ei franeaza mult mai rapid si fara nici un fel de horcait/troznit , acum, de ce vi-am zis eu asta despre bmw ei? pt ca la mine nu sunt prezente simptomele astea...

astept parerei...
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nimeni nimic? Sad
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nici o masina ,nu franeaza bine si silentios in denivelari,hartoape si gropi,indiferent ca e opel , bmw,dacie... .asta e clar!
s-ar putea sa ai amortizoare sport stranse la maxim"monroe"..de aceea la orice demaraj cand prinde o denivelare din cauza tariei amortizorului ,roata "zumzaie" vibreaza
inca ceva ...asa pt tine..fa si tu o descriere mai intensa a suspensiei,ce tip de omortizoare,arcuri,frane are masina ta pt ca noi facem precizari luand masina stock,nu ghicim daca are modificari la suspensie,motor,etc.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
vai octav, daca as sti unde cum sa ma uit ti-as zice tote detaliile, nu am stiut ca se poate "strange" sau destrange ceva pt a avea un alt comportmanet pe sosea, stiam ca ajustari se pot face doar la suspensiile aftermarket, o sa gasesc eu un prieten care se pricepe mai mult ca mine si o sa revin cu detaliile telescoapelor amortizoarelor socuririlor ce or mai fi Smile
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
aahhh, mi-am mai adus aminte de ceva, poate e vital, cand am plecat din germania cu ea, venind pe autostrada, am tras pe drapta intr-o parcare amenajata (pt pipi) si am zis ca daca tot sant aici sa ma mai joc putin cu masina, am tras putin de ea la niste sprinturi si mi-a pleznit flexibilul (partea aia "impletita din fier" care are rol sa prea vibratiile de la motor sa nu le transmita catre toba) deci motorul asta are niste trepidatii puternice.... , e posibil sa nu fie prins bine pe sasiu sau ceva de genul? nimic nu troncane nu bate, si ca sa continui patenia, am venit asa cu 200 decibeli pe strada(am intrat in tunel si masina mea va jur ca reproducea sunetul unui elicopter) pana intr-un oras am gasit un service, aia nu aveau piesa, mi-au dat (taiat cu flexul) jos flexibilul si de pe partea dinspre toba care se mai tine (capatul sudat in evacuarea dinspre motor a cedat) si mi-au sudat pe direct o bara/teava care m-a tinut pana in romania si pana am mai fortat-o eu putin si s-a desprins din nou din sudura... acu 1 luna am fost si mi-am cuparat un flexibil nou, l-am pus in locul barii, saracul vad ca inca mai rezista dar si trepidatiile mai persista...

ce parere aveti? si scuze ca am omis asta Sad Sad
  • George Pelesca

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mi s-a întâmplat şi mie. Maşina sărea în sus decât să plece înainte. Mi-a făcut figura de puţine ori şi am observat că mai ales atunci când dau drumul brusc la ambreiaj (motorul foarte turat) şi cu cauciucuri foarte bune adică cu o aderenţă foarte bună pe asfalt chiar şi în condiţii de ploaie. În schimb cu cauciucuri de iarnă scârţâia de o găseau damblalele şi nu ţopăia; defecte la suspensie nu am. Încearcă să pui alte anvelope şi să dai drumul ceva mai lent la ambreiaj, poate nu ai niciun defect la suspensie (amortizoarele nu se duc chiar aşa de uşor)
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Si masina mea face la fel la plecarile de pe loc mai bruste, tzopaie ca nebuna, clar roata care trage se desprinde de la pamant pt ca altfel nu s-ar simtii asa aceste tzopaieli dar am rezolvat-o Very Happy, nu a mai vazut un demaraj de cel putin 1 an de zile Very Happy, plecari line, ca tataie Very Happy ...
  • an20DEI

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si mie imi face la fel daca e sa dau tare in ea. Dar asta se intampla foarte rar Smile . De la suspensii sigur nu e , am suspensii KONI Sport si sunt impecabile , singurul lucru care ma deranjeaza e ca ma cam simt ca intr-un tractor cand trec peste liniile de tramvai sau cele mai mici gropi ( adica peste tot in Bucuresti ) Smile . Cam rigide dar sincer isi fac toti banii... Numai bine !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR