Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mi s-a pus o pata pe ATV, dar aspectul lor este prea "razboinic" Mi-ar place unul care sa se potriveasca si conditiilor urbane.
Aici e ceva deosebit, insa e prea mult pentru mine

Ce ati condus, ce recomandati, ce ATV-uri cunoasteti (performante, consum etc)
Multumesc
Skip ads

  • sanjuro

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Frumoase, puternice, dar foarte periculoase. Depinde de model, foarte instabile, construite ptr teren accidentat, extrem de periculoase la unele viteze mai mari.
Am una bucata cunostinta care a suferit un accident foarte urat, si asta dupa vreo 5 ani de "dat cu ateveu' ", si dupa operatii prin austria, a ramas cu o mana pe care o foloseste in proportie de 60%.
Pentru plimbari prin padure, ceva nevinovat pe coclauri, foarte bune, fara exagerari, dar nu pot recomanda sa fie folosite in regim urban, mai ales datorita manevrabilitatii reduse ale catorva modele.
Exista modele precum cel din poza, insa si financiar stau "foarte bine ", bani la care cred ca iti iei un model de honda civic tunata in germania Very Happy.
O intrebare simpla, ce o sa faci iarna cu el prin oras ?
Iti trebuie echipament ca lumea, ptr ca te murdaresti de 3 ori mai mult decat cu o motocicleta, plus ca speli la el de iti vine rau in fiecare zi.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Ala din poza e pentru pista si din cate stiu se numeste GG Quad. Au motoare puternice ajungand la viteze de pana la 180km/h, dar si niste preturi exorbitante ( in jur de 50000-60000 euro).
Plus ca echipamentul costa de iti trece de ele.
Uite si alte poze:











  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu ma gindeam la quaduri de competitie, alea normal ca au preturi astronomice. Eu spuneam ca ATV-urile "clasice" sunt prea razboinice pentru ca au au garda la sol mare, penuri cu crampoane etc.
"Domesticirea" in mintea mea era echipara quadului cu niste pneuri si jenti mai umane, carosaje, etc. Uitati o chinezarie:

In fond mi-ar place si un Smart cabrio insa preturile lui, chiar si second hand sunt aberante.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Veniti la FelixOpel in perioada 09-11.11.2007 si o sa aveti ocazia sa va plimbati cu ATV-ul. Un prieten din Felix a promis ca le are disponibile pentru inchiriat. Daca vor fi destui doritori, probabil o sa obtinem si o reducere de tarif.
http://www.turismbaile1mai.com/galeriepatv.html
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cu un atv totul e ok daca atv nu depaseste 50 cmc pentru copii si 125 cmc pentru adulti
cred ca daca esti putin calculat nu ti se poate intampla nimic, adica sa nu mergi cu viteza, sa nu atanci pante cu un grad mare de inclinatie, sa pui utilajul si implicit pe tine in situatii de rasturnare

personal am mers pe unul de 125 cmc si mi s-a parut destul de ok, fara riscuri majore, iar pretul (600 eur) ma face sa-mi iau, chiar daca e chinezarie
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am mers anul trecut in toamna cu un atv Polaris Sportsman EFI de 500cmc , 42cp daca nu ma insel , cutie automata , 4x4 cuplabil din mers ,suspensia spate independenta, manere incalzite, bord digital .Impresionant, intr-adevar am ramas placut impresionat de performantele acestuia . Am mers cu el doar pe strada insa mi s-a parut destul de dificil, avand in vedere faptul ca era echipat cu pneuri de teren accident si tot timpul aveam tendinta sa-i dau cox si apoi ma chinuiam sa-l opresc Embarassed . Dupa acele 2 zile in care m-am plimbat cu el, am ramas cu bataturi la mana din cauza manerului de frana(frana pe spate)care se actiona foarte foarte greu , mai fiind si pedala pentru frana de pe spate.

Bineinteles, pretul acestuia la momentul respectiv era destul de piperat, undeva la 10200euro .

Per total , mi-ar place un atv dar doar pentru teren accidentat fiind destul de greu de manevrat prin oras, unde as alege un quad echipat cu roti de strada .

Apropo de quad , interesante acest gg quad-uri Twisted Evil .

Asta e:

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
salutari .
eu am mers numai cu Linhai de 300 , modelul aniversar .
Nu-mi place sa merg pe sosea cu el , pt ca exact cum zicea cozmino sunt cam nasoale rotile alea de mud pe asfalt .
In schimb mai plecam cand veam ocazia , pe munte cu ele . Cat se poate . Pana se termina drumul Very Happy . Si dupa aia pana se termina muntele . Cu saci , imbracati de munte , cu bere in portbagajul din fata , etc. Very Happy
Ce mi-ar place ar fi ca la vara ( ne-am si propus dealtfel ) este sa plecam un wk sus pe platou la Bucegi cu corturile . Si sa mergem cu ATV-urile .
La mine e mai ieftin ca finul meu si cumnatul meu au la inchiriat ATV-uri in Bran . Si ma costa nimic , ca altfel la 100 de lei / ora nu va mai relatam astea Laughing
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
am mers cu un linhai nou cu 4x4, am mers pe asfalt doara este super fun de mers cu el dar intampin cateva probleme:

1. nu am minim 5000e(mere un leasing 100e/luna)
2. nu am garaj
3. nu am platforma

poate se mai skimba lucrurile shi ne luam shi ATV
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Nu!


Ultima modificare facuta de calfianu la Mie 07 Nov, 2007 9:29 pm
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
m-am dat cu ATV de agrementneinmatriculabil de 110Cm3...e amuzant imi place la nebunie sper sa pot lua unul second pentru ca ce mi-a luat mie mintile a fost un Nissan 4x4 Diesel Very Happy ... de 700Cm3 am avut ocazia sa ma dau cu el prin oras 5 minute.
ce sa zic...e un monstru Smile pacat de pret care DDP era 12000 euro.
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat

1. nu am minim 5000e(mere un leasing 100e/luna)
2. nu am garaj
3. nu am platforma

Mda ... aceeasi situatie...

Mie imi trebe 4990 Euro pentru ca am fost lovit in moalele capului de asta



Ultima modificare facuta de calfianu la Mie 07 Nov, 2007 9:28 pm
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Linhai este unul din putinele ATV-uri care se poate inmatricula ( este omologat ) . Asa ca aveti grija ce va luati . Pe de alta parte , modelul an iversar 4X4 costa 4500 de euro nou , de la dealer . Asa ca e binisor , cu garantie , cu tot .
1. garaj nu-ti trebe , ci o folie de plastic mare sa nu ploua pe el
2. platforma mie nu mi-ar trebui , ca pana la munte ( 200 de km ) fac 3 ore pe ATV
  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cit de naspa e sa virezi pe asfalt, pentru ca aceste jucarioare nu prea au diferential pe puntea spate ?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
din punctul meu de vedere e foarte naspa sa iei curbe pe asfalt , mai ales ca nemernicul de ATV are si rotile alea de off road .
app mi-au zis baietii ca au fost wk asta la Sirnea ( langa Bran - Fundata ) si au mers pana in padure . Zapada foarte mare . Drept care s-a lasat cu 4X4 , cu impins , alea alea . Dar nu-i problema ca fina-meu cel putin si-a cumparat troliu . Trage pana la 2,5 tone Shocked
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
atv-ul m-i se pare o stupizenie pentru oras. combina foarte bine dezavantajele masinii cu cele ale motocicletei.
nu te poti strecura ca pe 2 roti, nu poti parca chiar oriunde, cand ploua te ploua nene...
offroad e super distractiv, dar acolo trebuie sa ramana.
majoritatea quad-urilor mici pana in 200cc nu numai ca nu sunt 4x4, dar nici macar nu au diferential pe spate. pe asfalt vireaza cand au chef sau cand ai tupeu.
atv-urile adevarate sunt alea tractoare 4x4 (arctic cat, bombardier) care sunt facute sa te duci prin padure, iti cara drujba, iti tai copacu, si il si tarasti pe drum forestier pana acasa.
de banii aia orienteaza-te spre super-moto mai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR