Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am discutat cu cel de la callcenter zilnic. Saracul de le nu stie nici pe ce lume traieste ii este teama sa vorbeasca cu o persoana responsabila. Bineinteles ca nu poate sa-mi dea un nr. de telefon de la cineva din conducere care ar putea sa lamureasca lucrurile.Cum sunt angajati unii nu pot sa-mi dau seama. Incep sa ma gandesc la ce e mai rau. Este posibil sa se intample ceva pe timpul transportului ?
Skip ads

  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
gutab a scris:Deci Dealer-ul poate face multe. Daca vrea. Dar daca astepti dupa un raspuns de la Opel s-ar putea sa nu iti placa. Eu m-am ars de 2 ori pana acum cu Opel callcenter.

Ai perfecta dreptate .Ai zice ca Opel Romania este doar un simplu reprezentant callcenter si atat in rest nimeni..............! Incercarile mele disperate ,as spune ,sunt fara rezultat. Am reusit sa fac rost de cateva adrese de e-mail de la Opel.de.com si am transmis si catre ei un mesaj. Mad Mad Mad Mad Mad. Dar nu-mi pun mari sperante in asta ci doar ca sa ma mai linistesc un pic Sad Sad Sad Sad Sad
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
vlad_g a scris:Azinoapte mi-a ajuns masina la dealer.
Ma duc sa o iau. Very Happy

A fost ceva nebunie cu livrarile. A ajuns pe trailer in Pitesti si de acolo au luat-o pe alta masina.
Bine ca s-a rezolvat. Doar cu o zi intarziere fata de ce ma anuntasera, insa mai devreme decat termenul contractual (15 august).

Ai reusit sa ridici masina?
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
moldovas00 a scris:
gutab a scris:Deci Dealer-ul poate face multe. Daca vrea. Dar daca astepti dupa un raspuns de la Opel s-ar putea sa nu iti placa. Eu m-am ars de 2 ori pana acum cu Opel callcenter.

Ai perfecta dreptate .Ai zice ca Opel Romania este doar un simplu reprezentant callcenter si atat in rest nimeni..............! Incercarile mele disperate ,as spune ,sunt fara rezultat. Am reusit sa fac rost de cateva adrese de e-mail de la Opel.de.com si am transmis si catre ei un mesaj. Mad Mad Mad Mad Mad. Dar nu-mi pun mari sperante in asta ci doar ca sa ma mai linistesc un pic Sad Sad Sad Sad Sad

Nu trebuie sa te gandi la lucruri rele.
Trimite email. La opel.ro si la opel.de.com. Eu tot prin email am corespondat cu ei si am primit raspunsuri. Chiar daca nu am rezolvat mare lucru cel putin mi-am spus of-ul.
Dar fii clar si concis. Spune tot ce ai patit. Eu nu cred ca dealer-ul nu poate face mare lucru. Sunt convins ca poate. Daca vrea. Din experienta proprie.
Skip ads

  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
moldovas00 a scris:Am discutat cu cel de la callcenter zilnic. Saracul de le nu stie nici pe ce lume traieste ii este teama sa vorbeasca cu o persoana responsabila. Bineinteles ca nu poate sa-mi dea un nr. de telefon de la cineva din conducere care ar putea sa lamureasca lucrurile.Cum sunt angajati unii nu pot sa-mi dau seama. Incep sa ma gandesc la ce e mai rau. Este posibil sa se intample ceva pe timpul transportului ?


Din nefericire si eu am avut probleme cu ei in sensul ca raspunsurile sunt atat de seci... "sunt masini mai bune si mai putin reusite". Daca acesta e raspuns de reptezentant al unei companii ca Opel... foarte rigizi si obtuzi.
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
moldovas00 , zilele astea trec prin aceleasi probleme ca tine , masina o am de pe data de 8 iulie in Gyor si dealerul nu poate sa-mi spuna o data exacta cand ajunge masina. Am sunat ieri la opel Romania si in aproximativ o ora m-a contactat dealerul si mi-a zis ca masina a plecat din Gyor. Deci este vorba de comoditate si incompetenta unor dealeri pe care nu ii intereseaza decat comisioanele.Ghinionul nostru a fost sa dam fix peste acesti oameni. Eu zic sa-l iei putin mai tare , vorba frumoasa nu da roade cu astfel de dealeri . Bafta!
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Aseara am discutat din nou cu dealer-ul , ca de altfel in fiecare zi si garantat vine astazi Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed . Imi vine sa si rad.Numai cred nimic. Contractul a expirat si acum se acumuleaza penalitatile de intarziere conform contract de 0.1% pe zi lucratoare. Astept sa ma sune dealer-ul iar intre timp am mai "aruncat" cateva e-mail-uri , chiar si la OPC si astept niste raspunsuri.
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Merlucio a scris:moldovas00 , zilele astea trec prin aceleasi probleme ca tine , masina o am de pe data de 8 iulie in Gyor si dealerul nu poate sa-mi spuna o data exacta cand ajunge masina. Am sunat ieri la opel Romania si in aproximativ o ora m-a contactat dealerul si mi-a zis ca masina a plecat din Gyor. Deci este vorba de comoditate si incompetenta unor dealeri pe care nu ii intereseaza decat comisioanele.Ghinionul nostru a fost sa dam fix peste acesti oameni. Eu zic sa-l iei putin mai tare , vorba frumoasa nu da roade cu astfel de dealeri . Bafta!


Salut. Cand a fost contractul tau incheiat?
Skip ads

  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Eu am avut termen 2,5 luni si unde mai pui ca dealerul mã cunostea dinainte si spunea ca o da comanda prioritara si o sa grãbeascã lucrurile 😊.Oricum nu cred ca voi mai repeta experienta aceasta vreodatã ,cel putin nu cu cei de la GM. Comanda am dat-o pe 28 aprilie. Durerea este ca toti care au fãcut comanda in aceasta perioada,deja si-au primit masinile.
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Asa de scurt termenul nu-mi vine sa cred cand se stia din februarie ca vor fi probleme cu livrarile si putea sa dea un termen mai realist. Doar daca nu facuse dealer-ul comanda mai devreme pentru varianta aleasa de tine.Fata de mine cu contract expirat (incheiat in data de 28 februarie) cu termen de livrare 5 luni(20 saptamani) cred ca esti mai norocos oricum.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Merlucio a scris:moldovas00 , zilele astea trec prin aceleasi probleme ca tine , masina o am de pe data de 8 iulie in Gyor si dealerul nu poate sa-mi spuna o data exacta cand ajunge masina. Am sunat ieri la opel Romania si in aproximativ o ora m-a contactat dealerul si mi-a zis ca masina a plecat din Gyor. Deci este vorba de comoditate si incompetenta unor dealeri pe care nu ii intereseaza decat comisioanele.Ghinionul nostru a fost sa dam fix peste acesti oameni. Eu zic sa-l iei putin mai tare , vorba frumoasa nu da roade cu astfel de dealeri . Bafta!

Stai sa vezi cand ajunge... la tine...
Din nefericire cam asa este cu dealer-ul. Si-a luat comisionul si...la revedere. eu nu am patit la fel,dimpotriva, m-a ajutat foarte mult. Eu am probleme cu callcenter-ul.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
moldovas00 a scris:Aseara am discutat din nou cu dealer-ul , ca de altfel in fiecare zi si garantat vine astazi Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed . Imi vine sa si rad.Numai cred nimic. Contractul a expirat si acum se acumuleaza penalitatile de intarziere conform contract de 0.1% pe zi lucratoare. Astept sa ma sune dealer-ul iar intre timp am mai "aruncat" cateva e-mail-uri , chiar si la OPC si astept niste raspunsuri.


Daca a expirat termenul de livrare calculeaza penalitatile. Nu lasa garda jos. Ei nu te-ar fi lasat sa scapi. Ia-le banii...
Skip ads

  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Merlucio a scris:Eu am avut termen 2,5 luni si unde mai pui ca dealerul mã cunostea dinainte si spunea ca o da comanda prioritara si o sa grãbeascã lucrurile 😊.Oricum nu cred ca voi mai repeta experienta aceasta vreodatã ,cel putin nu cu cei de la GM. Comanda am dat-o pe 28 aprilie. Durerea este ca toti care au fãcut comanda in aceasta perioada,deja si-au primit masinile.


Aceeasi "durere" si pentru mine cand aud de altii ce termene de livrari au avut si mai primesc si inainte de termen masinile. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Asta este unii sunt mai norocosi in viata.! Probleme cu livrarile Opel sunt si in alte tari (Ex. Italia) nu numai la noi.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Nu am intees cum de ati avut termene atat de mari. Eu am incheiat contractul la sfarsit de martie si in mai a venit masina. Deha am 7000 km cu ea.
In alta ordine, alta masina de la opel clar ca nu vii mai lua. Cel putin nu noua.
Vreau sa montez o navigatie. Cea data de Opel este cu soft Bosch, neactualizat, harti din 2012.
Este singura care imi pastreaza garantia. Daca vreau sa pun una aftermarket pierd garantia la toate componentele cu care intra in legatura.concluzie: vrei garantie montezi ce-ti da,chiar daca este foarte slab calitativ si tehnic, renunti la garantie, montezi ce vrei
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Se vede treaba ca dealer-ul meu stia el ce stia dovada ca nici dupa 5 luni nu poate sa-mi dea un termen de livrare concret.De fapt gresesc acum in fiecare zi imi spune ca maine va fi livrata ! Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
Eu mai sunt patit cu Hyundai . In 2010 cand a aparut IX35 (Noul Tucson) am dat avans am asteptat 3 luni - termen conform contract - si nefiind in stare sa-mi dea un termen de livrare am recuperat avansul si am mers la Chevrolet ( aveau oferta gen Antara de acum cu sora Captiva) si n-o sa va vina sa credeti termen de livrare conform contract 3 saptamani si surpriza , masina vine dupa numai doua saptamani.Aici chiar pot sa ma consider si eu norocos Very Happy
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
moldovas00 a scris:
vlad_g a scris:Azinoapte mi-a ajuns masina la dealer.
Ma duc sa o iau. Very Happy

A fost ceva nebunie cu livrarile. A ajuns pe trailer in Pitesti si de acolo au luat-o pe alta masina.
Bine ca s-a rezolvat. Doar cu o zi intarziere fata de ce ma anuntasera, insa mai devreme decat termenul contractual (15 august).

Ai reusit sa ridici masina?

Asteptam vesti.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Daca nu vine azi va veni luni.
Dar, poate ai vesti bune
  • Merlucio

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2014 XER 1,6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Oricum, daca nu ajunge pana miercuri cel târziu,sunt hotãrât sa refuz masina.Stiu ca ar fi o nebunie dupã ce am asteptat atât,dar vine o situatie ca aceasta in care trebuie sa-i tratezi pe unii cu aceeasi moneda.Eu sper sa nu fiu nevoit sa iau aceasta decizie,dar m-am saturat sa profite de timpul si de banii nostru. Si eu fac comert iar regula e simpla: nu preiei comenzi daca nu esti in stare sa le onorezi. Când dai un termen de livrare trebuie sa iei in calcul mai multe posibilitati,printre care si unele întârzieri care pot sa aparã. Pun pariu ca daca ar spune dealerul de la început termenul real de livrare,jumãtate dintre noi ar pleca in secunda urmãtoare din reprezentanta respectiva. Deci pot fi acuzati de inselaciune ,mai ales ca la mijloc exista si un contract in care de multe ori e stipulat cu totul altceva. Chiar daca nu avem sanse cu mailuri la GM ,Opel sau OPC ,mãcar sa le arãtãm ca nu suntem naivi cum ne cred. De mentionat ca sunt si reprezentante cu dealeri ok ,dar nu in provincie unde foamea e mare. Multa rãbdare si bafta colegilor cu întârzieri la livrarea masinilor.
  • moldovas00

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2014

  • Mesaj Privat
In sfarsit m-a sunat dealer-ul. Ma duc sa - mi iau masina. Smile
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Esteeeee... sa spui cum a fost
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR