Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • cmusat2000

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Dragi colegi Antaristi,

Nu mai sperati ca se pot inchide geamuri sau trapa din telecomanda. Masina aceasta este total depasita de anul 2014. Nici macar 2 chei pliabile nu are. Nici macar liniutele de pe comanda cu Inchis-Deschis nu au fost in stare sa le faca cu o culoare. Jenant.

In alta ordine de idei, am primit primele oferte pentru Antara mea. S-ar putea sa o marit pana la sfarsitul lui octombrie. Atunci sarbatoare... Laughing

Toate cele bune
Skip ads

  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
La cat am dat pe ea sunt multumit, e mai spartana asa si imi place.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Asta am mai discutat pe aici. La banii astia nu gasesti alta masina, noua, din clasa asta. Da, poti gasi din categoria CUV, dar nu SUV.
Pe de alta parte este foarte adevarat ca reprezentanta din Ro a ascuns cu buna stiinta anumite aspecte legate de masina (printre care si Navigatia, inchiderea usilor, taxa de poluare,..) ceea ce estw deranjant ca sa nu spun ca este infractiune.
Dar pentru asta nu se sezizeaza nimeni.
  • radu1985

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2014

  • Mesaj Privat
cmusat2000 a scris:Dragi colegi Antaristi,

Nu mai sperati ca se pot inchide geamuri sau trapa din telecomanda. Masina aceasta este total depasita de anul 2014. Nici macar 2 chei pliabile nu are. Nici macar liniutele de pe comanda cu Inchis-Deschis nu au fost in stare sa le faca cu o culoare. Jenant.

In alta ordine de idei, am primit primele oferte pentru Antara mea. S-ar putea sa o marit pana la sfarsitul lui octombrie. Atunci sarbatoare... Laughing

Toate cele bune

Salut,
Eu am primit urmatoarea oferta acum 1 luna, cred ca nu mai e valabila la un dealer opel din bucuresti din preturile de mai jos se scadeau 400 de euro.
18.000 - antara enjoy cu pachet cosmo tehnic(cruise control etc) cutie manuala
18.770 -cea automata cu pachet cosmo tehnic
21.000 era varianta full option COSMO cu piele navigatie roata de rezerva , din cate stiu erau cosmo direct fara pachet enjoy confort care e inferior, asta le facea sa aiba finisaje mai bune exterioare interioare.
singura chestie era ca trebuia sa aleg de la cele care erau in stoc afara. Pe langa discountul normal mai era un discount de vreo 2000-3000 de euro pentru anumite locuri de munca(este inclus in pretul de mai sus discountul) , aveau un parteneriat , + cuponul rabla care nu trebuia sa l mai platesc desi discountul se aplica de aia am ajuns la pretul ala.
Skip ads

  • cmusat2000

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Salut radu1985,

Pana la urma ai ales o varianta? Sau nu te-ai decis inca.
Discountul de 2-3000euro este de fapt un discount de 6% aplicabil anumitor categorii profesionale, Opel avand un protocol semnat cu Confederatia Sindicatelor din RO.
Eu cred ca pana la urma masina asta se va da gratis, dealerii in dorinta de a lichida stocul de Antara din toata lumea o vor ceda gratis...Am glumit.

Gutab a spus ca la banii astia nu gaseai alt SUV nou. Tot pe acolo te invarteai pentru un Sportage sau IX35, masini net superioare d.p.d.v. tehnic/design si cu garantie-asistenta rutiera de 7 ani la Kia sau 5 ani la Hyundai. Probabil ca cele 2 masini mentionate de mine nu sunt tocmai SUV-uri, insa calitatea grupului Kia-Hyundai a crescut simtitor din 2010 incoace.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Da, Cmusat2000. Am vazut ofertele lor
Chiar ma batea gandul... dar si Sportage si IX35 sunt CUV nu SUV. si daca ai sa te uiti un pic la modelul similar cu al tau(eu m-am uitat la cel cu cutie automata) preturile sar de 23.000. Nu neg calitatea lor. Dar eu spuneam ca la banii astia nu prea gasesti alt SUV cu aceste dotari.
Retine ca si eu sunt fff suparat pe Opel Romania de modul cum isi trateaza clientii.
  • radu1985

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Am fost la kia aici in Bucuresti de cateva ori.
Modelul Sportage este favoritul meu, dar oferta de pret se invarte in jurul a 25.000 de euro cu configuratie ok si asta cu dicount de vreo 3000 de euro si remat.
Ma refer la diesel+4X4 + automata si navigatie + ca pielea trebuia platita separat, inca vreo 800 de euro
Ei au o oferta care pleaca din remat de la 16.000 insa in showroom era un model de 19.000 si cel de 25.000 + 1000 de euro optionale iar masina la interior si tehnic era complet diferita, nici nu ziceai ca esti in acelasi model.
Prima aratata ca o masina ieftina, iar cel de al doilea ca o masina premium inclusiv bordul era diferit.
Din pacate si diferenta tehnica era fara 4x4 si fara automata si motor inferior.
Acum au scos niste modele pe benzina(nerecomandata de dealear comparativ) la oferta undeva in jurul la 23.000 dar tot trebuie sa adauci optionale de pana la 25.000.
Hyunday ix 35 este si mai scump.
Ford kuga de exemplu pe la vreo 26-28.000, de honda crv toyoya rav 4 nissan quasquay nici nu poate fi vorba sub 30,000 la configuratiile de mai sus
Eu m am uitat de kia sportage si la mana a doua pentru ca are garantie mare din pacate , nu am prea gasit modele pe cutie automata la second hand.
La fel m am uitat si la opel antara cred ca masina manuala ca si costuri de intretinere emisie etc este o alegere mai buna insa eu doresc automata.
  • varan

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Eu cred ca in momentul in care fiecare dintre noi a decis sa-si cumpere Antara a studiat alternativele. La acest pret (vorbim de varianta de echipare Edition fara alte dotari) se poate cumpara un Duster care cred ca nu se apropie tehnic de Antara. Pt. celelalte coreene trebuie citite forumurile unde o sa vedeti ca nu sunt perfecte. Da Antara este o masina din generatia 2007 dar care eu cred ca se tine bine tinand cont de raportul pret calitate. Legat de garantie a se vedea ce intra in aceasta pe durata de 7 sau 5 ani.
Skip ads

  • varan

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa luati manuala. Cutia automata o recomand la firme gen BMW . Diferenta de consum cred ca este mare intre manuala si automata (2-3/100 in oras) si probabil 1,5/100 afara.
  • varan

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Legat de dealeri cred ca problema vine de la Opel Romania unde treburile nu merg. Exemplu de livrare Antara la Satu Mare: Masina a plecat din Gyor pe tren in 2 septembrie (asa spun cei de la Opel Romania ) a fost descarcata la Pitesti si apoi livrata pe camion la Satu Mare in 12 septembrie. Masina a facut peste 1000 Km in plus ceea ce inseamna banuiesc costuri suplimentare , nervi si telefoane din partea beneficiarului. Comanda a fost lansata la inceputul lui martie. Cred ca fiecare dealer are interesul sa vanda cat mai multe masini si clientii sa fie multumiti.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Ati reusit careva sa faceti ceva modificari la masina? Schimbat spoiler, scut, becuri cu LED?
Varan ai dreptate. Dar eu am vrut automata si stiam ca va fi consumul mai mare.
Radu cam asa este. Raman la varianta mea ca Antara cu echiparea enjoi sau cosmo e o afacere bunicica. Daca vrei Suv. Vrei Cuv ai si alte variante inclusiv Moka.
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
varan a scris:Legat de dealeri cred ca problema vine de la Opel Romania unde treburile nu merg. Exemplu de livrare Antara la Satu Mare: Masina a plecat din Gyor pe tren in 2 septembrie (asa spun cei de la Opel Romania ) a fost descarcata la Pitesti si apoi livrata pe camion la Satu Mare in 12 septembrie. Masina a facut peste 1000 Km in plus ceea ce inseamna banuiesc costuri suplimentare , nervi si telefoane din partea beneficiarului. Comanda a fost lansata la inceputul lui martie. Cred ca fiecare dealer are interesul sa vanda cat mai multe masini si clientii sa fie multumiti.

Mi-ai confirmat parerea mea despre Opel Romania. Si nu fac decat sa strice imaginea Opel in Romania.
Skip ads

  • varan

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Eu mai astep inca un Antara comandat la o saptamana distanta de primul care nu mai ajunge. Poate cei de Opel Romania au facut imbunatatiri pe partea de logistica (treaba merge incet da prost).
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca nu merge. Flexibilitate si adaptabilitate. Ceea ce lipseste cu desavarsire la Opel Romania.
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu am dat 24.000 Euro pe masina. La configuratia Cosmo cu motor 184CP CDTI cutie manuala am mai adaugat tot ceea ce se putea pune pe Antara - navigatie, jante 19", roata rezerva, carlig, bare acoperis aluminiu, trapa, covorase cauciuc, xenon, oglinzi electrice si cromate, senzori pneuri, scaun pasager fata rabatil, afisaj grafic si culoare alb perlat. In pretul asta n-am nici o sansa sa gasesc ceva asemanator la "fratii mai mari" gen VW, Audi, BMW, Toyota...etc.
Momentan sunt incantat de tinuta de drum, putere si design. Deoarece Antara nu imi parea o masina "solida", o vedeam cam subtire din fata si din spate, am pus si praguri laterale (1400 RON) care au schimbat destul de mult "musculatura" la masina si acum imi incanta complet vederea. Evident la spatele masinii se mai putea lucra la design, mi se pare putin anost. Apropo, am vazut o Antara in trafic care avea un eleron in spate, un fel de spoiler mic dar care dadea extrem de bine, nu l-am gasit la optionale cand am comandat masina, stie cineva daca pot pune si eu asa ceva?
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
O sa fac si un articol cu pareri PRO si CONTRA. Evident ca am si nemultumiri, multe deja punctate pe aici...dar sa mai treaca putin timp ca dabia am 400Km in bord Smile
  • gutab

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Ai luat masIna de noua? De unde ai luat accesoriile? Praguri, eleron,...
  • adihor

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Postat mai sus ca raspuns


Ultima modificare facuta de adihor la Lun 29 Sep, 2014 7:41 am
  • adihor

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Antara 2014 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2014

  • Mesaj Privat
cmusat2000 a scris:Dragi colegi Antaristi,

Nu mai sperati ca se pot inchide geamuri sau trapa din telecomanda. Masina aceasta este total depasita de anul 2014. Nici macar 2 chei pliabile nu are. Nici macar liniutele de pe comanda cu Inchis-Deschis nu au fost in stare sa le faca cu o culoare. Jenant.

In alta ordine de idei, am primit primele oferte pentru Antara mea. S-ar putea sa o marit pana la sfarsitul lui octombrie. Atunci sarbatoare... Laughing

Toate cele bune


Am aceeasi problema!
Deja am lasat trapa deschisa peste noapte!
NOroc ca nu a plouat
CU o alarma suplimentara Viper agreeata de GM se rezolva problema
Oricum se instaleaza la dealer....garantia .........
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Originalcarparts.nl
Preturi bune si oferta bogata, inclusiv spoiler vazusem.
Am luat flexorganizer, mai ieftin ca in Romania si tava de cauciuc ptr portbagaj.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR