Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:... din cate stiu nu este bine sa o lasam numai in viteze pt. ca ramane cureaua de distributie in tensiune si astfel i se scurteaza viata. Ori o curea de transmisie rupta in mers este un dezastru...


Parerea mea e ca o curea de distribuie e GARANTATA 60000, sau 90000 km dupa caz. Practic rezista si mai mult, poate chiar si dublu dar ideea e sa se schimbe la timp. Faptul ca ea ramane tensionata daca lasi masina in viteza nu consider ca conteaza prea mult. Mai exact, daca eu fac 500 km pe zi (adica nu opresc motorul decat dupa circa 8-10 ore de mers) voi schimba cureaua la 60000 km sa zicem, in exact 120 zile. Alti fac 60.000 in 300-500 zile si tot e ok, adica cureaua rezista. Nu mai vorbesc despre cat de tensionata e atunci cand accelerezi puternic.

Cat despre cablu, un coleg zicea ca ia ramas cablul de la frana de mana blocat si dupa ce l-a schimbat... Consider ca acolo unde este nevoie sa se foloseasca, se foloseste, dar unde nu e nevoie e doar uzura suplimentara.
Skip ads

  • IceBox

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu sunt din Prahova, dar majoritatea timpului sunt in Brasov. Frana de mana o trag tot timpul chiar si peste noapte. Nu am avut probleme pana acum, nici chiar zilele trecute cand au fost vreo -25 grade afara. Singura problema a fost ca am avut gheata pe parbriz pe interior. (s-a facut condens peste zi si noapte a inghetat Sad ).

Sofat fara incidente va doresc.
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu as merge pe ideea de "uzura suplimentara", am schimbat cablul de frana acum un an, si m-am obisnuit ca la fiecare parcare sa trag frana de mana. Nu am avut niciodata probleme , nici macar la Dacia, iar acum ca am Opel..... Laughing Laughing
  • cont-sters-13103

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.o problema am si eu cu frana de mana.adica acum merge ,acum numai merge(ma refer la temp scazute).de exemplu ieri am folosit-o de 2x si a mers,apoi am tras-o si cand sa las jos maneta a mers in gol(au ramas blocate rotile).si asa imi face mereu,ba merge ba nu merge.am cumparat un cablu nou de la autoa (112 ron).sa vedem dupa aceea.bafta tuturor
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Deci ai cumparat cablu dar nu l-ai montat, sa inteleg?
  • cont-sters-13103

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
inca nu l-am montat
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@ovidiutm
la mine, (Z16SE) in cartea tehnica a masinii scrie ca se schimba distributia la 150000 (sau pe acolo) sau 8 ani. Cum masina are aproape 90000 Km vara asta intentionez sa-i schimb distributia complet avand in vedere varsta Smile
Si, normal, daca tot am ajuns acolo ii schimb si termostatul care s-a blocat in toamna asta si pompa de apa...

Asta-i motivul pentru care nu imi place sa o las in viteza...Are si frana asta de mana un scop in viata, nu? Parca si pe Car bible ziceau ca-i bine sa o folosesti.
Ba mai mult aia ziceau sa o tragi chiar si la semafor! Ideea era ca la un eventual impact din spate tie iti zboara piciorul de pe frana si te proiecteaza in cel din fata sau, mai rau, in intersectie - asa, cu frana de mana trasa ai ceva mai multe sanse...
Intr-adevar - nu o trag la semafor, dat cand opresc motorul am reflezul asta...
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu am o masina de servici careia nu ii opresc motorul decat cand termin treaba, asa ca de fiecare data cand fac altceva decat sa conduc, trag frana de mana - avand in vedere ca masina e scoasa din viteza. Atat.

Cat despre lovitura din spate atunci cand stai la semafor, am mai multe sa iti spun:
- legea spune ca tu trebuie sa tii distanta fata de masina din fata (chiar si pe loc) asa ca si in cazul in care te sperii si iei piciorul de pe frana (nu cred ca se intalmpla decat la incepatori asa ceva) totusi mai ai timp sa o opresti dupa impact inainte sa il lovesti pe cel din fata ta.
- daca tu esti infranat in timp ce esti lovit din spate masina ta se va indoi mai tare din cauza ca opui rezistenta. Nimeni nu vrea asta...
- unii opresc motorul cand stau la semafor, asta nu inseamna ca e bine.


In fine, fiecare "si-o trage" de cate ori vrea el ca doar e masina lui! Laughing
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Corect cu trasul... Smile
Si cu indoitul la semafor sunt de acord cu tine - cu cat opui mai multa rezistenta cu atat te indoaie mai mult - doar citam din memorie din "Car bible"...
"Cate bordeie atatea obicee..." Smile - parca asa suna, nu?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca este benefic sau nu sa folosesti frana de mana atunci cand este foarte frig, se va mai discuta. Avem si cateva exemple cu ce au patit altii (nu stiu daca au postat si aici) https://www.clubopel.com/vie...48&highlight= . Si cred ca daca mai caut, mai gasesc.
  • somax112

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am astra h 2005, iarna asta am avut probleme dupa ce am tras frana de mana a ramas blocata roata dreapta (in prealabil spalasem masina si afara erau -10)
Mentionez ca am discuri de frana , nu tambur.
Inainte de intamplare foloseam frana de mana tot timpul si intrase in reflex, din cauza reflexului am mai folosit-o de cateva ori si dupa problema si s-a blocat de fiecare data, afara fiind minus. Am descoperit ca se poate ciocani bratul care e actionat de cablul franei de mana sa revina in pozitia initiala (trebuie impins in sus), prin spatele masinii, fara sa fie nevoie sa dai roata jos sau sa folosesti cricul. Iar roata va merge foarte usor apoi. Odata am incercat sa o dezghet/deblochez prin mers, am ajuns sa miroasa a ferodo ars si presiunea in roata a scazut de la 2.5 la 1 bar, fara rezultate de deblocare, din cauza fortelor ce actioneaza asupra cauciucului nu recomand metoda asta.
  • Becku

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Mie mi s-a spus sa nu o folosesc iarna,(asta a fost ieri) si ironia face ca am uitat indicatiile si am lasat-o aseara trasa si azi dimineata a inghetat.Mi-am sunat mecanicul si a zis sa astept pana se dezgheata, nu am ce face...
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pana anul asta trageam frana de mana iarna, insa anu asta se pare ca vrea sa inghete. Asa ca las masina in viteza.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Daca va ingheata cablul de la frana de mana schimbati cablul. Daca ati mers prin apa sau pe drum ud atunci da, nu trageti frana de mana pentru ca cel mai probabil etrierii vor ingheta.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am folosit si voi folosi in continuare frana de mana la absolut toate masinile pe care le-am condus, indiferent de anotimp. O singura data a inghetat cablul si l-am schimbat a doua zi. Nu inteleg cum va zgarciti la componentele ce tin de sistemul de franare. Shocked
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Daca va ingheata cablul de la frana de mana schimbati cablul. Daca ati mers prin apa sau pe drum ud atunci da, nu trageti frana de mana pentru ca cel mai probabil etrierii vor ingheta.


Etrierul n-are cum sa ramana inghetat pentru ca si daca mergi cu el putin blocat se incinge de se topeste tot pe acolo.
Cablul mai ingheata cand e rupta protectia lui. Si atunci cand ingheata dati roata jos si trageti de parghia in care intra cablul pana-si da drumul.
  • ratoiu2001

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
Etrierul n-are cum sa ramana inghetat pentru ca si daca mergi cu el putin blocat se incinge de se topeste tot pe acolo.
Cablul mai ingheata cand e rupta protectia lui. Si atunci cand ingheata dati roata jos si trageti de parghia in care intra cablul pana-si da drumul.


Daca tu ai o roata blocata, si mergi tîrîº cu ea pe zapada, eu nu cred ca se va incinge etrierul Rolling Eyes .Eu, unu trag frana de mana in 99 % din cazuri; doar atunci cand incepe sa se topeasca zapada si stiu ca o sa inghete noaptea, las masina doar in viteza.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce mergi prin oras pe mocirla asta e si de asteptat sa inghete frana de mana. O trag de obicei din obijnuinta si daca se blocheaza o trag 2-3 dinti mai sus si-si da drumul.
Nu mi se pare o problema asa mare incat sa schimb cablul. Tine frana? tine. Atunci o las asa.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Atata timp cat esti limitat la folosirea franei de mana doar in anotimpul cald eu vad in asta o problema! E ca si cum ai vedea ca o roata e mai moale si te gandesti ca deh, cat timp este aer in ea e ok... eu nu as astepta sa fac pana, s-ar putea sa pice in cel mai nepotrivit moment, exact cand o sa am nebvoie de frana de mana... daca ma intelegi!
Dar fiecare baga bani in masina lui dupa bunul plac...
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu ma limiteaza sa o folosesc doar in anotimpul cald, o folosesc la fel de bine si acum. Am spus cum procedez cand o gasesc blocata. Rar, e drept, dar se intampla, mai ales dupa ce ninge. Pana anul asta nu a facut figuri, dar acum incerc sa o las in viteza(desi de obicei uit, cum am spus e obijnuinta sa trag frana de mana cum opresc masina Rolling Eyes ).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR