Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Hamsterdam

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 1.2 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ciao lume.Va salut din Roma, Italia.Ma bucur ca sunt in viata ceea ce va doresc si voua Very Happy (apropo de ce se zice ca e periculos acu.nu e chiar asa)

Masinuta mea,Corsa 1,2 80 CP este cumparata noua din Romania,are 1 si 10 luni dar circul cu ea in Italia,de la 18 000 km.Acum am 33 000 Km.

Masina este super.Nu am avut absolut nici o problema.Am citeva intrebari

1.Am schimbat uleiul la 17 000 Km facuti in Romania (multi km facuti extraurban pe drumuri bune).In Germania il schimbam la 25-30 000Km -cred ca e OK
2.Cred ca dupa 1 an si 10 luni ar fi cazul sa schimb cauciucurile (4 luni masina nu a circulat.A stat in garaj eu fiind plecat din tara).Cauciucurile sunt Continental.Cam dupa cit timp se schimba niste cauciucuri noi? nu as vrea un raspuns: "cind se uzeaza".multumesc Very Happy

3.am facut 3000 KM cu roata de rezerva (cineva mi-a intepat cauciucul cu un cutit si nu l-am mai putut folosi).E o idee mai mica decit rotile masinii (masina are cauciucuri 175/65 R14).Am mers in general cu 100 KM/h (citeodata maxim 110 KM/H.Stabilitatea este ok.Cred ca nu e nici o problema daca am rulat cu roata de rezerva.E masina germana si am incredere in ea.Ca nu e din portelan.si oricum cind se scoate un model nou o baga baietii in niste teste de iti vine sa plangi de mila masinii.am vazut niste teste pentru suspensie pe niste denivelari de ziceai ca nu este real.


4.Masina a fost zgariata in Roma pe capota din fata cu o cheie sau ceva de genul asta.eu am asigurare CASCO.ce trebuie sa fac? peste 2 saptamani ajung in Romania pentru 7 zile dar fara masina.

Va multumesc
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cam ce ai dori sa zicem?
  • Hamsterdam

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 1.2 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:cam ce ai dori sa zicem?


pai daca se poate un raspuns mai scurt sau mai lung(in functie de timpul liber) la punctele 1-4.Ma refer in special la cel cu roata de rezerva.Daca e o problema ca s-a rulat 2800 km.
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
pai daca tu simti ca nu ai nici o problema de ce ar fi una ? schimb-o si pune o roata normala ca sa nu apara acea problema.
Skip ads

  • Hamsterdam

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 1.2 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2006

  • Mesaj Privat
robytza a scris:pai daca tu simti ca nu ai nici o problema de ce ar fi una ? schimb-o si pune o roata normala ca sa nu apara acea problema.


cum am mai spus si mai sus voi schimba cauciucurile maine sau poimaine in functie de timpul liber.Era o mica nelamurire pentru ca vazusem pe unele roti de rezerva un abtibild in care se scria ca viteza maxima era de 80 km/h.pe roata mea de rezerva nu era scris asa ceva.oricum nu am mers cu viteza mare.
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
da stiu. la mine de exemplu roata de rezerva e o roata normala ca si celelalte 4. la unele masini (mai noi) masina nu mai vine cu 5 roti. ori vine cu 4 si atat ori vine cu 4 si inca una de dimensiuni mai mici (o caricatura de roata sa zic asa) si cu aia nu ai voie sa meri mai mult de 80 la ora si foarte putini kilometri ca ei nu-ti mai garanteaza nimic daca incalci aceasta regula. masina nu mai beneficiaza astfel de garantie daca i se intampla ceva in aceasta perioada in care porti prelungit acea roata si nici de asigurare. deci tre sa fi foarte atent. tu probabil ai o roata normala ca si mine, doar cu alta anvelopa din cate am inteles. bafta si sa nu ai probleme.
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
schimba placutele de inmatriculare, ca de aia ti-au zgariat-o si ti-au facut pana ca e de Romania Laughing
  • claucorsa

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2008

  • Mesaj Privat
voi ati remarcat ce fund frumos are Vinti? Embarassed ........cauciucurile au din loc in loc cate o limita intre riduri ca si o bilutza. cand ajunge uzura la limita respectiva e cazul sa le schimbi.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR