Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • bv10haf

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am o intrebare legat de rulmentii spate:am un astra g si in mers se aude un zgomot ciudat in spate,zgomot de rulmenti uzati.suspendata si invartind rotile nu se aude nimic.ma poate ajuta cineva?
PS.am pus cauciucuri mai late,se poate sa fie de la ele?
Skip ads

  • bv10haf

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mersi
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
daca zgomotul a aparut dupa montarea cauciucurilor, acesta poate fi de la profilul lor
  • bv10haf

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sper. pretu la rulmenti e putin cam mare.mersi
Skip ads

  • Tomix

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1985 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am un rulment spate dreapta care huruie. masina e astra C14NZ din 1995 cu frane spate pe tamburi.am citit restul discutiilor despre acest subiect si se pare ca rulmentii nu ar trebui sa fie capsulati (no ABS). am scos afara butucul respectiv ce contine rulmentii/fuzeta , dar nu are nici un sistem de desfacere. nici o siguranta, piulita....nimic. pe partea stanga rulmentul pare ca e diferit.

asta e rulmentul cu pricina.... pe partea din interior arata asa:

sa fie oare capsat sau lipseste siguranta de otel Shocked Shocked Shocked


pe partea din exterior:



la roata de pe partea stanga arata asa:


multumesc.
  • paul_dk

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z 19 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o problema asemanatoare la opel vectra C kombi. in mers masina mea facea un mic zgomot si am mers la service. acolo mecanicul mi-a spus k e rulmentul stricat si trebuie schimbat. zis si facut iam lasat masina si a doua zi m-am dus sa o iau buna dar de unde... mi-a zis k la masina mea e ceva diferit si k ce trebuie sa schimbe costa de 5 ori mai mult decat imi spusese. cred k e aceeasi problema cu rulmentul capsulat care include si ABS. PROBLEMA MEA CEA MAI MARE E K EU NU SUNT IN ROMANIA SI AICI MA COSTA IN JUR LA 400 EURO SA SCHIMB TREABA ASTA SI INCA VREO 50 DE EURO MANOPERA. VREAU SA STIU DACA FAC COMANDA DIN TARA CAT MAR COSTA SI UNDE AS PUTEA SA FAC COMANDA? multam astept un rasapuns de la voi!
  • paul_dk

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z 19 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
scuze tot eu sunt masina mea e din noiembrie 2005 si rulmentul care trebuie sal schimb e pe partea dreapta fata!
  • moflea

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Tot despre rulmenti este vorba (Astra G caravan 2.0).... Aud un huruit la viteze relativ mici: 50-70km/h dar la viteze mai mari nimic.
Cred ca este vorba de rulment, insa citind discutiile de pe forum am vazut ca exista posibilitatea sa fie si de la cauciucuri. O sa schimb rotile intre ele sa vad daca persista zgomotul in continuare.
Intrebare: Rulmetii se schimba in pereche (st/dr) sau nu? (pretul la ei este destul de mare si nu imi permit sa-i schimb pe ambii odata)?
Daca are cine oferte de pret va rog sa postati sau moflea0403=id mess.

Merci
Skip ads

  • bibanu47

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1993 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
paul_dk a scris:scuze tot eu sunt masina mea e din noiembrie 2005 si rulmentul care trebuie sal schimb e pe partea dreapta fata!


Rulmentul nu poate costa mai mult de 200 ron,este dublu radial si manopere 70/100 ron.
  • bibanu47

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1993 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
moflea a scris:Salutare,
Intrebare: Rulmetii se schimba in pereche (st/dr) sau nu? (pretul la ei este destul de mare si nu imi permit sa-i schimb pe ambii odata)?
Daca are cine oferte de pret va rog sa postati sau moflea0403=id mess.Merci


Rulmenti se pot schimba numai pe partea unde ai probleme,numai la amortizoare nu este permis acest lucru,ele fiind inlocuite pe ambele parti.
Referitor la pret,de unde crezi ca ar putea stii cineva,daca tu ai probleme pe fata sau pe spate,odata ce nu mentionezi nicaieri. Question Wink
  • moflea

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Da asa e... am uitat sa mentionez si acest detaliu important este pe partea drapta spate. Crying or Very sad
  • bibanu47

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1993 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Aceia sunt ieftini,in jur de 50/70 ron si vin echipati cu piulita,siguranta,pliculet de vaselina,simering etansare,etc.
Skip ads

  • moflea

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
bibanu47 a scris:Aceia sunt ieftini,in jur de 50/70 ron si vin echipati cu piulita,siguranta,pliculet de vaselina,simering etansare,etc.



Merci, de info. Insa pretul mi se pare suspect... ma bazez pe declaratiile celorlalti de pe forum care afiseaza un pret de 300-400 ron/buc
  • bibanu47

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1993 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Scuze,am raspuns la mai multe mesaje si am confundat cu masina lui Tomix,care are 2 rulmenti conici,unul mic si unul mare.
Nu am avut ocazia de a inlocui rulmenti la un Opel din 2005 si nu stiu cu ce model este echipat.
  • paul_dk

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z 19 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
bibanu47 a scris:Scuze,am raspuns la mai multe mesaje si am confundat cu masina lui Tomix,care are 2 rulmenti conici,unul mic si unul mare.
Nu am avut ocazia de a inlocui rulmenti la un Opel din 2005 si nu stiu cu ce model este echipat.
toata lumea imi zice k rulmentul meu e capsulat deci trebuie schimbat cu tot cu fuzeta si abs dar nu stiu de unde as putea face comanda....
  • bibanu47

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1993 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Da,acum am inteles ce vrei,rulmentul tau nu este detasabil,efectiv nu are inel exterior si interior,inelul exterior este portfuzeta iar inelul interior este fuzeta propriuzisa intre cele 2 fiind amplasate bilele.
O sa.ti trimit pe MP un nr. de tel. de unde iau eu piese la preturi modeste.
  • moflea

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare din nou. Ma poate ajuta cineva cu niste site-uri unde as putea sa vad niste preturi pt rulment spate varianta cu ABS.
Macar sa stiu si eu care sunt preturile min si max Sad.
Merci.
  • bibanu47

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1993 1,6i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Dupa cate stiu eu Autokarma au preturi foarte bune.
  • dady_t

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
valy darie a scris:cristi ati spun io ca vectra b si astra g au acelasi butuc pe spate ca la vectra a. doar daca nu e pe disc. si referitor la ton nu cred ca e nepoliticos sau lipsit de respect. oricum daca tea deranjat imi cer scuze. dar e totusi o dicutie intre barbati nu domnisoare
Ce vb? Esti sigur ca au acelasi sistem???La vectra b la fel : rulmentul pe spate e cu tot cu butuc si cu senzor de abs si am dat 350 de ron. Nu se poate schimba altfel ca e capsulat
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salut...am si eu o problema la rotile din spate...:l si la mine tot la viteze mici 50-70km/h se aude un huruit foarte urat de la roti iar cand virez spre dreapta se aude si un scartait ca si cum ar fii gata placutele de frana....Neutral(asta doar cand virez dreapta.....cand virez stanga nu are nici o treaba)
ce ziceti? care este cauza?....sa fie tot de la rulment?
daca da cam ce preturi sunt pentru rulmentii spate la astra g y20dth an 2000?
si as mai avea o intrebare:...daca frana pe spate este pe discuri si aceasta se actioneaza cu ajutorul unui cablu de frana cum actioneaza ABS-ul la ele?....adica inteleg pe fata...unde este cu lichid de frana...dar pe spate?
va multumesc si sper sa intelegeti ceva din ce am scris deoarece le-am cam ingramadit pe toate acolo Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR