Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salut imi poate spune si mie cineva cum se schimba rulmentii pe spate la vectra A model 94 am punte cu tamburi si ABS pe butuc. la ate punti ABS ul este pe ia(punte). dar la mine e pe butuc.as vrea sa stiu cum se procedeaza si daca gasesc doar rulmentul fara fuzeta. am inteles ca ar fi vro 3 mil ?ca in cazul asta schimb puntea cu totu ca e 4 mil completa. astept rasp. multumesc
Skip ads

  • razvu77

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie:
  • Masina: Astra 1995 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
daca ai abs rulmentii se skimba cu totul sant capsulati-4 mil bucata noi;daca tot ai tamburi gaseste o punte pe discuri de vectra a ,astra f si o skimbi cu totul, second e cam la 5 mil toata puntea, completa
  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ma nenica voi ma bagati in sperieti pe mine. cine va zis voua ca nu se schimba rulmentii pe spate decat cu tot cu butuc si costa 3 mil? am fost io la magazin de piese auto si am gasit frumusel rulmenti de spate la 36 ron . iam mai spus odata vanzatoarei crezand cas na inteles: doamna rulmenti de vectra pt spate. ea: da domnule 36 lei si iam schimbat frumos ma mecanic cu 20lei manopera si gata.
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Poate omul se referea la astra g, vectra b si tot asa. La astea se schimba cu totul si costa 4 mil. La vectra A eu nu stiu cum se schimba, dar am intervenit pentru a te ruga sa nu folosesti asa un ton si poate sa folosesti si cratima. Wink
Skip ads

  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cristi ati spun io ca vectra b si astra g au acelasi butuc pe spate ca la vectra a. doar daca nu e pe disc. si referitor la ton nu cred ca e nepoliticos sau lipsit de respect. oricum daca tea deranjat imi cer scuze. dar e totusi o dicutie intre barbati nu domnisoare
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Vali daca tu zici ca vectra A are acelasi butuc ca Astra G, eu iti garantez ca la Astra G (masina mea) butucii de pe spate sunt in capsula si includ senzorii de abs, deoarece am schimbat 4 bucati pana acuma ca s-au tot indoit si imi rodeau cauciucurile. Pana si cei de Astra H sunt identici, doar ca la aceia difera senzorul de ABS (ca si constructie). Si un butuc spate (rulment + senzorul de abs) pentru astra g costa in jur de 320 ron.
Cat despre ton, nu m-a deranjat pe mine, dar cei de aici incearca sa te ajute si tu ii iei peste picior. Very Happy
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cu siguranta la Vectra A se pot schimba doar rulmentii.Tata a schimbat ambii rulmenti, insa a dat 78 RON pe unul.Are ABS, nu sunt capsulati.Ori la 36 RON ai gasit tu ff ieftin, ori nu sunt nemtesti.
  • valy darie

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
octav daca esti din bz poatestii. iam luat de la autozone de pe transilvaniei la chimica acolo. scrie p cutie opel wauxhal. made in germani. dar pe fata cum sunt rulmentii ca ias skimba si paia. se pot scoate nu? nu sunt cu fuzeta cu tot?
Skip ads

  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
se schimba doar rulmentul. de obicei trebuie sa schimbi rulmentii doar daca ai probleme cu ei, adica sa huruie. e facut si un tutorial aici pe forum despre cum se schimba rulmentii fata la vectra a.
  • andreiutasg

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 H17TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am o rugaminte !
stie careva cat costa rulmentii pe spate la astra h , cu senzori ABS?
Smile
  • Podar Felician

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2008

  • Mesaj Privat
la astra am gasit 450 ron pe fata cu ABS setul stanga , dreapta. prin cineva care se ocupa cu piese si am intrebat de 3 ori daca atata e . am inteles ca unul original este 600 ron bucata
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mie la Vectra a miau pus rulmenti noi cu pana in 150 lei toti 4 si un cap de planetara cu cititro de abs cu 260 de lei. Idea e ca am ABS la masina dar pe spate nu am capsulati cum spuneti voi ... bafta
Skip ads

  • pepino967

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Imi spuneti si mie cum e cu rulmentii astia la Corsa C? Daca vreau sa-i schimb, pot sa-i schimb doar pe ei sau ...cu tot cu "punte" etc?
Ca eu i-am facut niste reparatii, dar la Skoda-service si printre altele, mi-au zis ca as avea un mic joc la rulmentii de pe spate si ca, din cate stiau ei, la Opel-uri se mai pot strange. Daca nu, ziceau ca m-ar costa vreo 150-200 ron/buc. E adevarat?
  • rone_elv

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am probleme cu rulmenti spate la un astra g caravan 2002, 1.7 dti, ma poate cineva ajuta cu sfaturi privind schimbarea lor. mersi
  • rone_elv

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cristi_C a scris:Vali daca tu zici ca vectra A are acelasi butuc ca Astra G, eu iti garantez ca la Astra G (masina mea) butucii de pe spate sunt in capsula si includ senzorii de abs, deoarece am schimbat 4 bucati pana acuma ca s-au tot indoit si imi rodeau cauciucurile. Pana si cei de Astra H sunt identici, doar ca la aceia difera senzorul de ABS (ca si constructie). Si un butuc spate (rulment + senzorul de abs) pentru astra g costa in jur de 320 ron.
Cat despre ton, nu m-a deranjat pe mine, dar cei de aici incearca sa te ajute si tu ii iei peste picior. Very Happy

cristi_c ajuta-ma si pe mine cu niste sfaturi privind schimbarea rulmentilor pe spate. si eu am astra g 2002
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare:

Recent mi s-au schimbat pe spate tamburul impreuna cu rulmentii, la ambele roti. Rulmentii din cate am inteles sunt unguresti, au fost presati corect in tambur, insa de cand s-au schimbat am observat un usor joc al rotii, joc pe care cu rulmentii originali nu l-am avut.

Cei de la service mi-au spus ca nu are nimic daca joaca usor. Intr-adeavar se simte putin daca tragi sanatos de roata, cu mana pe exterior si cu cealalta pe interiorul rotii. La viraje nu se simte, iar rulmenii nu caraie deloc, roata nu se incalzeste. Intrebarea mea ar fi daca acest joc este OK, si daca roata intra-adevar are voie sa aiba un pic de joc. Intreb deoarece in mai 2009 trebuie sa-mi fac ITP-ul, si nu vreau sa fiu respins...

Multumesc pt. raspunsuri
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare:

Recent mi s-au schimbat pe spate tamburul impreuna cu rulmentii, la ambele roti. Rulmentii din cate am inteles sunt unguresti, au fost presati corect in tambur, insa de cand s-au schimbat am observat un usor joc al rotii, joc pe care cu rulmentii originali nu l-am avut.

Cei de la service mi-au spus ca nu are nimic daca joaca usor. Intr-adeavar se simte putin daca tragi sanatos de roata, cu mana pe exterior si cu cealalta pe interiorul rotii. La viraje nu se simte, iar rulmenii nu caraie deloc, roata nu se incalzeste. Intrebarea mea ar fi daca acest joc este OK, si daca roata intra-adevar are voie sa aiba un pic de joc. Intreb deoarece in mai 2009 trebuie sa-mi fac ITP-ul, si nu vreau sa fiu respins...

Multumesc pt. raspunsuri
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
roata nu trebuie sa aiba joc; la montaj piulita centrala strange pana tamburul nu se mai invarte cu mana, apoi se da un sfert de tura inapoi cat sa se miste liber tamburul dar fara a capata joc; periodic e bine sa se verifice strangerea
  • alex977

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La un magazin de piese din Severin mi.au spus ca rulmentii se schimba separat la cele cu 4 prezoane. La cele cu 5 prezoane rulmentii sunt capasati in butuc care are si senzorul ABS.
500 ron opel, 280 ron sub licenta/bucata
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am fost azi la un Service cu ITP autorizat. Mi-au pus masina pe stand, mi-au verificat jocurile la roti, directia, franele... deci a fost practic o verificare ITP. Mi-au zis ca masina nu are nimic, acel mic joc nu reprezinta o problema. Deci daca trec de ITP la anu' in mai, e OK.
Ma bucur ca am pe bord 140.000 de KM, iar pe partea de bucsaraie, stau super cu masina, directia am reparat-o o data la reprezentanta si e super OK. Mi-au taiat si factura, 50 RON... Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR