Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • RAN
  • OP
  • 86 mesaje
  • din 19 Jun 2006
  • Insignia 2010 A20DTH
  • Alta tara
  • RAN

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Desi problema pana acum nu m-a deranjat, acum ma deranjeaza: usile din spate nu au intrerupatoare pentru aprinderea plafonierei, gaurile in care ar fi venit sunt obturate cu capacele. Stie cineva daca firele sunt trase pana in zona gaurii?
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Alea sunt prevazute pentru aprinderea becului din plafoniera spate. Ai asa ceva ?

CristianTM.
  • RAN
  • OP
  • 86 mesaje
  • din 19 Jun 2006
  • Insignia 2010 A20DTH
  • Alta tara
  • RAN

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu, n-am plafoniera in spate. Ma gandesc ca daca n-am plafoniera spate, macar aia din fata sa se aprinda.

LE: din ce am vazut prin manual, plafoniera spate se aprinde manual. Oricum o sa scot capacelele alea, poate se vede firul.
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la astra intrerupatoarele de la toate usile aprind toate cele 3 plafoniere.diferenta este ca cele din spate potfi oprite deoarece au intrerupatoare.eu cred ca ai fire,daca nu tragi cite un fir de la usa din spate la cea din fata si gata.parca gri era frul pentru cele de spate.
Skip ads

  • RAN
  • OP
  • 86 mesaje
  • din 19 Jun 2006
  • Insignia 2010 A20DTH
  • Alta tara
  • RAN

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
M-am uitat in gaurele, nu e nici un fir. Ori nu e tras ori e facut ghem undeva. Asta e, oricum o sa-mi pun alarma si o sa rezolv si asta.
  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De ieri nu mi se mai aprind plafonierele...am umblat un pic pe la sigurante si deodata si-au revenit,dar dupa cateva ore..nimic.Sunt cumva prin sigurante plafonierele?sau releu? daca da,unde gasesc schema cu amplasarea si corespondenta sigurantelor?mersi.
Am uitat sa precizez ca azi dimineata am prins in sfarsit un soricel care circula clandestin de vreo saptamana in masina.Sper sa nu fie opera lui,cu toate ca nu-i exclus.
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
conform manualului ... plafonierele ar fi pe siguranta nr 28 din tablou.. ./sper sa nu gresesc ../este o siguranta de 7.5 A/
  • opelator

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Firul pentru plafoniera il gasesti daca scoti dopul de plastic aflat la baza stilpului B,in exterior.De acolo il tragi(cu o sirma)pina la gaura intrerupatorului,il conectezi la intrerupator(eu am luat second),fixezi intrerupatorul cu un surub in locul capacelului(ai si gaura pt. surub)si gata!ti se aprinde plafoniera si cind deschizi usile din spate.
Skip ads

  • Swakra

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Da asa am procedat si eu si mi-am pus 2 intrerupatoare pe spate acolo in stalp in locul capacelului... Se aprinde becul din fata cand deschid usile din spate.
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
felicitari ./asta am facut si eu ..dar m-ar interesa alceva acum././as vrea sa stiu daca exista fire pentru manerele de pe spate cele care au lumina.. Smile daca stie careva...
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cu toate cu sunt off-topic/.. am si eu o intrebare... inca nu am gasit ceea ce am cautat... niste scheme de montai pt manerele cu lumini !? +- detalii ?! multumesc
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Ma confrunt cu aceeasi problema,masina nu a fost prevazuta cu intrerupatoare la usile spate,este posibil ca sa nu aiba fir tras in stalp?
Am incercat sa-l caut dar fara rezultat,am scos sa vad ce fire intra in usa spate,dar toate duc in interiorul usi,pentru boxe s.a.m.d...

Cum as putea totusi sa trag fire si pentru intrerupatoarele de la usile spate?
Skip ads

  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am avut noroc ,a fost firul tras , am montat intrerupatoarele si dupa manerele si tot a mers din prima !
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu caut firul de la intrerupatoarele de la usile spate pentru aprinderea plafonierei fata (singura)!
Se poate totusi sa nu aiba fir tras in stalp din fabrica?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
conform TIS aceasta masina are fire/butoane pentru plafoniera pe fata si pe spate,poate cel care a avut masina inaintea ta lea anulat,a scos butoanele sau a rupt firele
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
In locul butoanelor sunt capacele de cauciuc originale,dupa asta am tras concluzia ca nu a avut butoane,dar din ce am citit fire ar fii trebuit sa aiba,dar care nu le-am gasit,am incerca sa "pescuiesc prin stalp " dar fara rezultat,imi poate spune cineva pe unde vin trase sa mai caut sau cum as putea sa trag altele?
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Eu banui ca sunt trase prin pragul interior . Scoate masca care le acopera si o sa vezi un manuchi de fire . Probabil ca de acolo intra prin stalp . Trebuie date scaunele de pe fata jos . Mai e si masca stalpului care probabil trebuie data jos .

Bafta .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR