Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • ady_cocosh

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2010

  • Mesaj Privat
FRI a scris:0721120278 cristi la intersectia luica cu giurgiului

merci!
Skip ads

  • jay2k5

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2012 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut. As avea si eu nevoie de un compresor reconditionat Delphi 6854062 WD-24466994 pentru un Opel Astra H 1.6 benzina, intrucat de unul nou nu prea ma pot atinge... am inteles ca ajunge peste 2000 RON. Daca ma pote ajuta cineva cu un nr de tel sau adresa de unde as putea gasi i-as fi recunoscator Very Happy
  • ady_cocosh

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2010

  • Mesaj Privat
jay2k5 a scris:Salut. As avea si eu nevoie de un compresor reconditionat Delphi 6854062 WD-24466994 pentru un Opel Astra H 1.6 benzina, intrucat de unul nou nu prea ma pot atinge... am inteles ca ajunge peste 2000 RON. Daca ma pote ajuta cineva cu un nr de tel sau adresa de unde as putea gasi i-as fi recunoscator Very Happy

0743186553, ady il cheama pe baiat si e undeva pe la mihai bravu parca si cand am vb eu cu el zicea ca are la 100-150 de euro.
compresorul tau ce problema are? nu il mai poti face?
  • jay2k5

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2012 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Pai al meu are mai multe probleme... in primul rand are axul ala blocat si din ce am mai citit pe aici pare sa fie dus rulmentul ala despre care vb toata lumea, pentru ca se si aude prin el un zgomot ca de bilute din interior cand il intorc pe-o parte si pe alta; alta problema ar fi un disc de tabla care face parte din ambreiaj.. are o paleta din cele 3 rupta; iar cand am mai pus-o pe tester.. mi-a dat o eroare ceva de genul ca nu are destul curent bobina compresorului. Eu m-am gandit sa-mi iau unul bun.. si in caz ca mai pot recupera ceva din cel stricat bine, daca nu... asta e Rolling Eyes
Oricum, merci pentru numar, o sa-l sun maine pe tipul ala.
Skip ads

  • klauus

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2010

  • Mesaj Privat
FRI a scris:am reparat si eu compresorul 250 ron schimbat presetupa


ai pute sa ne indrumi si pe noi acolo unde ai reparat compresorul?
  • ct_vys

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ciobi sib a scris:salut, si eu am avut probleme cu compresorul tot cu cele doua oringuri mari care etanseaza capacul compresorului, oringurile sunt negre numai la coducte se folosesc cele verzi, presiunea de vaporizare la vectra b este 2 bar iar presiunea pe inalte(pe teava subtire) este 7 bar la astra presiunea pe inalte este 14 bar depinde de compresoare si de instalatie.Am pus ulei, freon si totul e ok



unde ai gasit oringu-rile?(cele negre)
multumesc!
  • ciobi sib

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
in sb este o firma "flupec" care se ocupa de garnituri si semeringuri imi pare rau ca n-am notat dimensiunea garniturilor dar mai am o garnitura si maine iau dimensiunile.
  • ct_vys

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ciobi sib a scris:in sb este o firma "flupec" care se ocupa de garnituri si semeringuri imi pare rau ca n-am notat dimensiunea garniturilor dar mai am o garnitura si maine iau dimensiunile.

ceva noutati?
Skip ads

  • ciobi sib

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2008

  • Mesaj Privat
scuze am uitat dar dupa 5 sunt acasa si fac masuratorile.
  • Vectron

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un Opel Vectra, 1,8 benzina,140 CP din 2008 si de curand am auzit un scartait ciudat cand am clima cuplata si numai la plecarea de pe loc. Am fost la sevice pentru o diagnoza si cei de acolo mi-au zis ca trebuie demontat compresorul ca sa poata vedea ce are, costa in jur de 300 lei; partea cea mai nasoala este faptul ca daca este ceva defect la compresor la modelul pe care-l am eu nu se gasesc componente si unul nou nu costa decat 5500 ron. Intrebarea este daca ati avut o astfel de experienta si ce credeti ca poate avea, exista sanse sa scap numai cu o gresare ... ceva? Multumesc,
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
poate sa imi spuna si mie cineva daca pe un vectra b din 96 cu motor 17td de isuzu , compresorul e accelasi ca si la celelalte vectra sau difera?
  • ady_cocosh

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2010

  • Mesaj Privat
shjnock a scris:poate sa imi spuna si mie cineva daca pe un vectra b din 96 cu motor 17td de isuzu , compresorul e accelasi ca si la celelalte vectra sau difera?

creca este diferenta k si eu la a mea care are motor de 1.6 benzina am vreut sa-i pun compresor de pe una de 2.2 si mi sa spus ca sunt diferite. daca vrei sa-l cumperi intereseaza-te bine inainte sa nu dai banii aiurea.
Skip ads

  • kenji2011

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra G 1.6 16V 101 cai din 2003 !Am fost acum si mi-am umplut si eu cu freon instalatia si culmea a inceput sa bage aer mai rece ca niciodata in conditiile in care de cateva luni nu imi mergea! cupla si decupla compresoru si dupa ce m-am dus la niste meseriasi mi au zis ca trebuie sa ii pun electroventilatorul de AC care eu nu il aveam din fabrica !Prin cunostiinte am ajuns la un service de pe Strada Gara catelului unde niste baietii foarte de treaba sau apucat de mesterit pe acolo si mi au descuperit scurgeri pe la fulie sau ceva genul asta , nu stiu ca nu ma pricep ...dar concluzia a fost ca trebuie sa il repar ceea ce ma costa undeva la vreo 600 de ron sa imi schimbe 0-ringurile ...am intleles ca alea ar fii problema ca au cedat..si m-au sfatuit sa imi iau altu nou ! Sfaturi pareri?
  • ady_cocosh

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2010

  • Mesaj Privat
[quote="kenji2011"]Am un Opel Astra G 1.6 16V 101 cai din 2003 !Am fost acum si mi-am umplut si eu cu freon instalatia si culmea a inceput sa bage aer mai rece ca niciodata in conditiile in care de cateva luni nu imi mergea! cupla si decupla compresoru si dupa ce m-am dus la niste meseriasi mi au zis ca trebuie sa ii pun electroventilatorul de AC care eu nu il aveam din fabrica !Prin cunostiinte am ajuns la un service de pe Strada Gara catelului unde niste baietii foarte de treaba sau apucat de mesterit pe acolo si mi au descuperit scurgeri pe la fulie sau ceva genul asta , nu stiu ca nu ma pricep ...dar concluzia a fost ca trebuie sa il repar ceea ce ma costa undeva la vreo 600 de ron sa imi schimbe 0-ringurile ...am intleles ca alea ar fii problema ca au cedat..si m-au sfatuit sa imi iau altu nou ! Sfaturi pareri?[/q
CUMPARA-TI NOU! NU O SA REZOLVI NIMIC CU CARPEALA,AM TRECUT PRIN ASTA SI STIU. UNUL NOU ESTE IN JUR DE 1000 DE RON!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@ady_cocosh: Ba da, se rezolva cu schimbarea presetupei, 62 lei + manopera. Daca tu ai cazut pe mana unor nepriceputi, nu inseamna ca nu se poate!
  • ady_cocosh

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2010

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:@ady_cocosh: Ba da, se rezolva cu schimbarea presetupei, 62 lei + manopera. Daca tu ai cazut pe mana unor nepriceputi, nu inseamna ca nu se poate!

eu am luat presetupa cu 35 de ron originala de opel(GM)
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Problema nu e pretul, ci ca se poate repara!
  • ady_cocosh

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2010

  • Mesaj Privat
LDivora a scris:Problema nu e pretul, ci ca se poate repara!

Da,normal. Eu am schimbat-o dar inca nu am incarcat instalatia...recomanzi vreun service de incarcat mai ieftin?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Discutia asta deviaza, aici nu este Chat. Cauta pe forum, sunt atatea recomandari...
  • kenji2011

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2011

  • Mesaj Privat
LDivora ce inseamna presetupa ! nu ma pricep deloc la mecanica ...adica cel putin din ce imi aduc eu aminte baietii de acolo nu au folosit termenul acesta pentru problema mea ci doar fulie si o-ringurile!...deci parerea dvs e ca se poate rezolva ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR