Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • silviu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nici mie nu imi merge displayul la calc ( cred ca e ars sau ceva de genul asta si nu stiu unde as putea gasi altul deocamdata!) insa in oras ( bucuresti) am facut un calcul , cu aerul conditionat dat drumul mai mereu ( asta nu stiu cat ii mai ia in plus ) dar mi-a iesit un consum de 10l/100, ia r am fost pana la ai mei in Pitesti si m-am intors, in total 230km , tot cu aerul dat drumul si mi-a mancat 20l. Mentionez ca am un vectra b 1,6 16v, si pe autostrada am mers cam medie cu 140
Skip ads

  • M-A-X

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Tg-Mures
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
tin sa te anunt ca iti papa cam mult.. Smile
  • silviu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pai cam care ar trebui sa fie consumul normal? si cam cat imi ia aerul conditionat in plus? si mie mi s-a parut ca mi-a luat cam mult, insa nu a fost shocant ptr ca inainte am avut masina cu motor de 1900 si aia lua intr-adevar foarte mult.
shtii ceva de displayul de la bord unde as putea gasi?
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai la 1.6 16V cam 9% in orash, 7-8% pe drum. AC ia cu 1L in plus.
Skip ads

  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
In afara pe la 90 km/h parca consuma 7-8 % ... deci la 140 , umpic mai mult + 1 l /AC ;
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Darkness a scris:pai la 1.6 16V cam 9% in orash, 7-8% pe drum. AC ia cu 1L in plus.


da dar Vectra B e ceva mai grea decat astra Wink
Silviu, consumul e bun, daca nu esti multumit incearca o Leganza (14-16 in orash) Laughing
Eu zic ca nu ar trebui sa-ti mai faci atatea probleme legate de consumul pe o anumita ruta. Consumul e variabil in functie de o gramada de factori ... temperatura, aglomeratie, tipul de condus, etc. De exemplu cu vechitura mea de 1.8i 8v pot scoate si consum de 12 extraurban dar si de 6, depinde cum merg, daca am kef sa ma plimb si merg cu 100km/h (adica nu trece acul de 110 niciodata) merg ieftin cu 6%, daca vreau sa alerg ma costa ceva mai mult (am scos si 11%, dar pe traseu de munte - vara) Wink
  • silviu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2004

  • Mesaj Privat
A ok am inteles. Nu era faza ca imi faceam foarte mari probleme ca ti-am spus inainte am avut un peugeot cu motor de 1900 pe benzina si ala rupea in oras. Eram doar curios daca e ok sau nu, ptr ca e prima experienta cu vectra B si nu stiu mai nimic. Oricum mersi Klax
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Consum
- nu are rost sa faci consumul de fiecare data: difera f multi parametrii cum a spus cineva mai sus (@____)
- consumul trebuie facut periodic (cateva luni - 4-6) pe a vedea daca motorul este in parametrii.
- in rest e stres in plus Laughing

Intrebare: ce te faci daca iti consuma cu 1l sau 0,5l in plus fata de altul (sa nu zic de catalog) te stresezi, arunci bani pe mecanic, diagnosticari etc ?
  • bogdan_24

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sal . Am si eu un OPEL Astra pe benzina 1.6 ( Z16SE). Am o problema, consuma exagerat de mult ( urban=12l/100 iar extraurban=8l/100). Am fost la tester cu el si nu a semnalat nici o eroare. Decurand am dat jos valva EGR si am curatat-o, pt ca auzisem ca poate influienta consumul, dar fara nici un rezultat. am schimbat si filtrul de aer si de asemenea nu a scazut consumul. va rog sa ma ajutati daca stie cineva ce cauza ar mai avea. Multumesc anticipat.
  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Iti spun eu un schimb de filtre,ulei si eventual bujii incearca asta si poate iti scade consumul cu 1-2l dar nu te astepta din primi 3km rezultatele vin dupa 50-100km succes
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bogdane, daca descoperi o metoda sa ii scazi consumul, da-mi de stire. Ca si eu... acelasi motor, aceeasi problema Very Happy
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Stiu eu un caravan de vanzare. Very Happy 1.7 DTi, 6% in oras, si te las sa iti pui scaunele tale. Laughing
Ai schimbat fisele?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR