Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • boggg

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
salut fratilor am si eu o problema au un opel astra g in trei usi din 2002 e 1.6 cu 74 kw cu 101 ci si nu stiu am inteles ca sunt multe feluri de filtre dar nu merge depinde ce instalatie ai si vasi ruga sami spuneti si mie ce marca trbuie sa cumpar sa se potriveasca la masina va rog frumos cu stima fan opel masina e luata din germania va nultumesc
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la astra G ai 2 feluri de filtru de polen: delphi sau behr. din pacate, rusine celor de la opel, sunt puse aleator pe masina si nu poti sti ce ai decat daca stii ce ai. cu alte cuvinte, il dai jos si te duci cu el, sa-ti dea altu nou.

ca pret, e intre 40 (ala de hartie chioara) si 100 si ceva (ala de carbon). pret in ron, nu injurati inca. de gasit...peste tot, la orice magazin de piese auto import, dupa neam si tara, oras sau bani.

hai bafta, ca aberez si ma trimit astia la culcare... Razz
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@boggg:
libra a scris:
Alta varianta, mai rapida. Trebuie doar sa ridici capota. Pe partea superioara a radiatorului este scris tipul instalatiei de AC. Delphi sau Behr. Daca acolo scrie Delphi, cumperi filtru Delphi. Daca acolo scrie Behr, cumperi filtru Behr.
Schimbarea filtrului e floare la ureche.

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sa dea toti dracii albastrii daca scrie ceva la mine. uite, maine ma duc sa arunc un ochi... Shocked ai o bere de la mine daca e asa. Razz
Skip ads

  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Va salut! Spuneti-mi va rog la astra h a schimbat cineva? Se schimba greu filtru polen? Nici nu sunt prea sigur unde se afla.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
tot in torpedo in stanga este.
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca trebuie demontat torpedoul?
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
White Tzuly a scris:sa dea toti dracii albastrii daca scrie ceva la mine. uite, maine ma duc sa arunc un ochi... Shocked ai o bere de la mine daca e asa. Razz


Ei, scrie sau nu?
Daca ai radiatorul original (cel mare, pentru antigel, nu cel de clima si nici intercoolerul), pe partea lui superioara scrie BEHR sau DELPHI.
Inca mai astept berea Smile
Pana maine sunt in Bucuresti.
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut si scuze de intarziere. din pacate, programul nu mi-a permis sa ma uit. daca apuc in seara asta sau maine dimineata te anunt...

daca-mi ziceai ca esti in buc, ma uitam mai repede...cu ocaZia asta mai cunosteam si eu colegii... Razz

@colbert: desfaci torpedoul si in partea stanga trebuie sa gasesti un fel de sertar dreptunghiular, pe toata inaltimea torpedoului. ai niste cleme, le desfaci si gasesti in spatele usitei un filtru. hai ma, ca nu e greu, ce naiba?!
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
colegu, ai avut dreptate. pe radiator, pe la mijloc e stantat modelu, la mine, BEHR. si pe toti dracii, acuma am aflat de ce cand am montat filtrul de polen a intrat greu si de ce ala vechi era turtit...pentru ca erau DELPHI. eh, 10000 de km n-o sa moara nimeni.

ia zii, ce program ai maine? iti las pm nr meu de tel.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
s-ar putea sa mori tu de nervi cand iti ajung frunzulite si praf in masina Laughing
  • daly

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu va suparati imi puteti spune unde este filtru de polen la un opel astra caravan g din 2001?
Skip ads

  • costicimpy

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Desfaci cele 4 suruburi de la torpedou, il scoti afara si ai sa l gasesti undeva in stanga.
  • 1.7TDS

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1995 X17DT / TC4EE1-ISUZU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Deschide capota de la motor si incearca sa scoti aparatoarea aia din plastic din dreptul parbrizului.Acolo trebuie sa fie.Sau ma rog,la ASTRA F al meu acolo e... Laughing
  • antone mihai

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sunt 6 suruburi la torpedou 3 sus si 3 jos ,le desfaci dar sa ti de el si sa scoti mufa de la becul de la torpedou ca sa nu se rupa si in partea stanga este filtrul trebuie sa desfaci niste cleme.Bafta
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
daly a scris:nu va suparati imi puteti spune unde este filtru de polen la un opel astra caravan g din 2001?


Eu am astra g din 2001 doar ca e varianta scurta nu caravan....ca sa ajungi la filtrul de polen trebuie sa demontezi torpedoul (ai 6 suruburi 3 sus 3 jos) dupa ce ai scos suruburile tragi usor de torpedou ca sa poti scoate firul ce ilumineaza torpedoul este in partea stanga si tragi de el in spre botul masinii dupa ce ai scos firul indepartezi complet torpedoul...dupa aceea ai 3 suruburi de demontat uita`te la poza e foarte precisa...dupa ce ai scos suruburile scoti capacul si acolo gasesti filtrul de polen...Mult noroc Si sarbatori fericite!
https://www.clubopel.com/lin...8923/s6000559.jpg
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
1.7TDS a scris:Deschide capota de la motor si incearca sa scoti aparatoarea aia din plastic din dreptul parbrizului.Acolo trebuie sa fie.Sau ma rog,la ASTRA F al meu acolo e... Laughing
Vad ca esti foarte vesel ,ma intreb :de ce? ca baiatul a intrebat clar -pentru astra G,iar tu ii spui de astra f.Esti pe alaturi cu raspunsul.La astra g se afla in stinga sub torpedo ,ai o usita verticala prevazuta cu suruburi sau clame metalice (sigurante).Le desfaci cu grija si ai acces la filtru.Vezi pozitia lui cind il scoti ca sa il pui la fel.
  • tax90bul

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Aici Daly si apropo nu duceti in eroare pe alti
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mai baieti, sunteti mai noi pe acest forum si va ia repede valul.
Probleme de genul asta sunt vechi si au fost intoarse pe toate partile cu ani in urma.
Cu doar putina bunavointa, puteati gasi o discutie documentata pe aceasta tema.
Adica, scheme, explicatii, scule necesare, etc... De la oameni care au trecut prin asta.
https://www.clubopel.com/vie...2193&start=80
Daca la orice problema personala deschidem noi discutii, informatia se dilueaza si in urmatorii ani o sa gasim o gramada de discutii cu explicatii fragmentate.

@daly: Citeste discutia recomandata de mine si apuca-te de treaba. E o operatiune foarte simpla.
  • Ackino

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 2001 Y2.0DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sal .
am tot citit ce se scrie despre filtrul de polen dar e posibil sa nu am ca am dat jos torpedoul si nu am nimic in partea stanga decat niste fire .
modelul masini e astra g caravan 2001 2.0 dth
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR