Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • krazyeone

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut
De cateva saptamani am o problema sau asa tin sa cred, am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna si dupa cativa km am dat cu roata dreapta fata intr-un canal sau groapa (nu stiu exact) , de atunci am o senzatie de disconfort in volan in sensul ca servodirectia a devenit mai lejera(mai moale) , la trecerea peste liniile de tramvai sau piatra cubica volanul sare usor stanga dreapta(sacadeaza), in mers la 60-70 Km/H daca dau stanga dreapta, directia are un lag , nu raspunde promt la acele miscari , daca iau o curba de 90 0 volanul parca sta in tensiune, are tendinta sa revina mai repede in pozitia initiala.
Am fost in service , a pus un mecanic masina pe rampa, din ce am vazut eu a verficat doar vizual pe dedesupt, a dat stanga dreapta de roti, la cererea mea a facut geometria rotilor si unghiul de fuga, dar se pare ca nu sa rezolvat nimic.
Masina este noua , are 8000 km
Posibil ca si cauciucurile de iarna sa modifice comportamentul servodirectiei cat si frigul dar eu cred ca ceva sa slabit la volan sau coloana de directie
Va rog ajutati-ma cu ceva sfaturi, am observat ca in service toti incearca sa te convinga ca nu are nimic
Multumesc frumos
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ridica capota si uita-te la caseta de directie la capete unde sunt cele 2 burdufuri, sa nu ai pierderi de lichid de servo....asta inseamna ca pierzi presiune pe la semeringuri (posibil din cauza la impact daca a fost puternic sa se fi dus).
  • krazyeone

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@nydu2007 nu prea stiu unde este caseta de directie in compartimentul motor Sad , am vrut in schimb sa verific daca e uleiul de servo intre limite si nu mi-am dat seama daca e ok(era destul de intuneric) ,am bagat degetul cam 3 cm si un pic pana am dat de ulei in vas

Am fost azi la service pentru o verificare , cucu , sa urcat tipul de la receptie in masina a dat stanga dreapta de volan pe loc si a tras concluzia: "nare domle' nimica" , a mai bolborosit ceva ca caucicurile de iarna schimba comportamentul masinii si a servodirectiei , dar eu nu sunt convins ca asta e motivul
Oricum cred ca imi bag picioarele in reprezentantele Opel si ma duc in alta parte unde cineva ar putea sa imi spuna daca totul este ok sau nu pe la directie , poate este doar o impresie dar eu vreau sa fiu sigur
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR