Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am identificat codul culorii: Z168 (echivalent Metro Blue) - acum ramane sa ajung in Vitan la baiatu "minune" de la Policolor si va zic ce-am rezolvat
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Vopseaua ca vopseaua, sa zicem ca se mai poate polisha (in majoritatea cazurilor Wink), dar cum facem cu geamurile? Rolling Eyes. Am zgarieturi mici si fine (nu se simt deloc la mana), pot iesi prin polishare?Rolling Eyes
Astept o solutie salvatoare!
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
la mine este y 474 codul de culoare , alb casablanca;sigur trebuie sa fie undeva "batuta" culoarea, seria;la mine stiu ca era undeva jos, pe mocheta din dreapta fata , ca o "usita" din plastic , acolo e seria caroseriri si cred ca si codul de culoare ;
daca nu te descurci du te sincer cel mai bine la o reprezentanta opel, sigur iti pot spune ei ce cod de culoare are vopseaua pe masina ta

am auzit ca exista un gen de "polish" si pentru geamuri pt zgarieturile fine
  • kristen69

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Este posibil sa gasim vopsea originala Opel, pe la dealeri? In manualul masinii spune ca ar trebui ca "partenerul dvs. opel" sa aiba vopsea Opel pentru retus...
Skip ads

  • eugdumi

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Baieti am si eu o intrebare ,daca vopseaua e metalizata se poate polisha?
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eugdumi a scris:Baieti am si eu o intrebare ,daca vopseaua e metalizata se poate polisha?


DA, fara nici o problema. Been there, done that!
Bafta!
  • cn5691

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am avut si eu probleme la portiera spate dreapta. Masina avea 8 zile cand m-am pricopsit cu 2 dungi lungi de circa 10 cm. Nu ajunsese la tabla se vedea doar chitul.
Am rezolvat problema destul de usor. In targ la Vitan, cum intri pe a doua alee in dreapta, exista un stand al POLICOLOR.
Iti fac pe loc un creion de retus mai ceva ca in alchimistul! Mi-au luat codul de vopsea de pe portiera si, cu ajutorul unui computer, au reusit sa faca o compozitie identica a vopselei masinii.
Cu 500.000 lei in luna aprilie 2006 (din care 350.000 creionul) baiatul de la stand mi-a acoperit zgarietura. Se aplica vopseaua de 2 sau de 3 ori la interval de cateva zile dupa care se face un polish.
  • flavius73

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema am avut si eu
am facut rost de un polish si a fost apoi in targ la Vitan unde am cumparat
un spray (este recomandat daca suprafata care vrei sa o retusezi este mare) care mi la facut la culoare un baiat pe calculator dupa tipul masini,anul de fabricatie si culoarea masinii . m-a costat 35 RON insa ii pot spune ca a meritat , a iesit super nu se mai vede
dai apoi cu un lac
multa bafta !
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
http://www.vopseleauto.ro/?...e%20si%20solutii#
Poate ajuta cu ceva; nu fac reclama.
Mi`am zgariat (superficial) oglinda laterala dreapta (partea vopsita). Am observat ca are carcasa din plastic. Are cineva idee daca se poate retusa la baiatul-minune din Vitan?
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu mi am facu tub spray de vopsea in culoarea masinii dupa codul de culoare, e undeva in spate la piata gorjului,militari , un magazin care face asa ceva;vopseaua e standox;m a costat 300 000;sper sa nu il folosesc Smile

incerca sa folosesti u pic de pasta de polish ,e posbil sa aiba si baietii la spalatorie , si sa freci un pic locul unde ai spus ca e zgariat;iese zgarietura, de tot chiar daca nu e adanca;
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
M`am uitat mai atent azi pe lumina. De abia se vede. Mai am niste ceara si cred ca o sa dau acolo ca mai protejeze; oricum e plastic si nu rugineste. Ms mult de raspuns.
  • droso

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Y 17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am comandat in Cluj la o firma f. mica de pe str Decebal, 50 ml vopsea alba pentru retus. Pe luni mi-a spus ca va fi gata. Revin cu impresii.
Vopseaua este compusa din intaritor, vopsea si diluant. Se amesteca in proportiile pe care o sa mi le comunice ei. Sper sa iasa ceva de calitate. Cu creioane de retus luate de la indiferent cine(cu exceptia celor cu vopsea preparata dupa cod/culoarea masinii) nu faci mare branza. Am luat cateva nuante de alb in speranta ca se va apropia de ceea ce am eu pe masina(Casablanca White) si tzeapa. Cel mai tare s-a apropiat creionul corector de documente Very Happy .

Cum spuneam revin cu impresii dupa retus.
Skip ads

  • alygator2000

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Focsani
  • Masina: Astra 1995 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
@dyS a scris:Vopseaua ca vopseaua, sa zicem ca se mai poate polisha (in majoritatea cazurilor Wink), dar cum facem cu geamurile? Rolling Eyes. Am zgarieturi mici si fine (nu se simt deloc la mana), pot iesi prin polishare?Rolling Eyes
Astept o solutie salvatoare!

...am vazut in germania o solutie speciala pt.curatzat zgarieturile pt geamuri.nu stiu cine poate sa aduca...sau pe unde se gaseste la noi.revin cu info;)
  • droso

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Y 17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Revin cu vopseaua de la Cluj.
Mi-au facut baietii (de fapt am vorbit cu 2 fete) dar stiau meserie, o combinatie care a mers perfect pe culoarea originala. Am rectificat tot ce am avut ca zgarieturi, in cea mai mare parte este vorba de ciupituri in vopsea de la pietrisul de pe drum si un efect pe botul masini cam ca cel de la sablare.
Este infiorator ce s-a distrus vopseua in mai putin de un an de cand am adus-o din Belgia. Stiu cum arata vopseaua initial si am observat aparitia zgarieturilor/ciupiturilor in timp pentru ca mi-am facut un obicei si o dau cu ceara manual o data la 3-4 spalari. Cand o ceruiesc am timp sa stau si sa contemplu rezultatele circulatiei pe soselele din Ro pe care platim magarilor care le "intretin" o gramada de bani. Ideea e ca se poate retusa destul de frumos cu o pensula f fina. In rest daca exista intrebari raspund cu placere la PM -uri.
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
alygator2000 a scris:
@dyS a scris:... dar cum facem cu geamurile? Rolling Eyes. Am zgarieturi mici si fine....

...am vazut in germania o solutie speciala pt.curatzat zgarieturile pt geamuri....

Daca aflii ceva, ti-as ramane recunoscator Wink. Astept noutati.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am cateva zgarieturi destul de urate in bara spate si din cate vad baiatul minune din Vitan le rezolva , eu nu sunt din Bucuresti , aveti idee cum are programul in cazul ca ajung in cursul saptamanii ?
  • stoycaady

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Sunt nou pe aici , asa ca daca spun vreo prostie, fiti indulgenti!! Wink
De curand am achizitionat un Astra Caravan 1.7DTI din 2001. Din pacate e cam zgariat prin mai multe locuri. Sper sa ajung cat de curand la Vitan sa imi prepar ceva vopsea la culoare. Pe masina , codul este Z298. Cum aflu corespondenta intre codul acesta si de exemplu codurile creioanelor din Carrefour??? (daca nu reusesc sa ajung in Bucuresti).
Refritor la zgarieturile de pe geamuri, stie cineva ceva? Am luneta facuta zdrente. Cred ca omu care a avut masina inaintea mea a spalat-o cu peria de sarma. Nu e deranjant in mers, dar parca nu imi vine sa o las asa. Deci, HELLLLP!!! Stie careva vreo solutie care sa fie disponibila pe piata romaneasca???
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Un idiot/dobitoc/tampit, ca altfel nu ii pot spune, a avut ceva cu masina mea intr-o noapte (desi nu am avut clinciuri cu nimeni din zona) si mi-a trasat cu cheia (banuiesc) o "minunata" zgarietura Evil or Very Mad Evil or Very Mad .


Ce as mai putea sa-i fac? Crying or Very sad
PS Rosie este culoarea initiala a capotei (capota originala - cea verde daduse semne de oboseala si am inlocuit-o (rugina)).
  • Phantasy

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
apropo , ma poate ajuta si pe mine cineva de pe forum cu un strop de polish ?

sunt din bucuresti .
  • suleacosti

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ieri mi-am gasit masina zgariata pe coltul din dreapta spate. Este pe bara (spoilar). Un ghiolban a virat mai mult decat putea si ma sters. Acum am pe spoilar si zgaraitura si vopseaua de pe masina lui, suprafata e cam cat o palma. Cum fac sa o remediez mai usor? Am inteles ca ar fi niste "creioane corectoare" cu vopsea, ceara care dupa ce o aplici, o lustruieshti si e ca noua. Vopseaua de e imprimata pe a mea cred ca se ia cu putin benzina
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR