Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • alin_afronie

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1400cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cat costa markerul acela pt acoperirea zgarieturilor,amsi eu o Tigra si pe lateral este destul de zgariata?nu are rost sa o vopses doar pt portiunea aia...ce as putea face?
Skip ads

  • MARIAN R

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mitz1982 a scris:Stie cineva daca exista vreo firma care se ocupa cu preparatul vopselelor in Pitesti?

Multumesc.

Acum am vazut mesajul si sper ca nu-i pre tarziu. Se pot prepara vopseluri la Magazinul Policolor din Frati Golesti, imediat pana in intersectia cu intrarea pe Prundu, pe partea dreapta cum se intra in Prundu.
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Merci, o sa merg acolo imediat ce o sa am timp. Merci inca o data!
  • McKussic

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
care face un gest de binefacere.. eu sunt din bistrita si as dori un corrector pentru o zgarietura de la baietii din vitan de la policolor daca nu ma inshel .. trimit banii avans nu e problema dau si o palinca cand trec prin bucuresti cel mai degraba cand e de mers la mare.. am si eu nevoie care ma ajuta pt achizitionarea si trimiterii ei la bistrita ?
Skip ads

  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pune codul vopselii intai...sa stie aia ce-ti prepara...eu am luat azi un marker din Vitan cu vopsea preparata de ei pe loc...eu am avut black saphire...si a costat 40 lei.......daca vrei te ajut eu ca mai am drumuri prin vitan.....
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Legat de subiect! Un baietas pe scuter a reusit sa imi zgarie masina. zgarietura are in jur de 10 cm lungime si este linga stopul dreapta spate. Rau este ca zgarietura este adinca pina la chit. am incercat sa retusez cu vopsea dupa codul culorii insa rezultatele nu sunt multumitoare. exista firme prin bucuresti care sa faca asemenea retusuri fara revopsirea reperului? citisem ca baietii de la expert detailling sunt buni la polishat, dar de vopsit pe suprafete mici nu am auzit. aveti voi vreo solutie?
  • cristianc

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am urme de pietricele pe capota, plus inca ceva mici zgarieturi.
Stie cineva cu ce se degreseaza/curata suprafetele, inainte sa aplic vopsea cu un creion de retus luat din targ de la Vitan?
Eventual cu ce se curata si varful creionului, dupa ce se aplica vopseaua?

Multumesc.
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut am si o problema cu zgarieturile pe capota . cum pot remedia aceasta problema. acum 4 zile am avut masina in parcare si sau jucat caini pe capota mea in unele locuri se vede ca sa luat vopseaua si intrunele locuri se vade lacu voselei. culoarea este PANACOTTA. Am cumparat Prevent am dar pe ea unele sgarieturi de mai vad tot din lac dar cea care sa luat vopseaua nu se remediaza. CE pot face ca sa nu se mai vada nu mai vreu sa ma duc pe la service sa-mi faca aia acolo . Aveti idee o aveau cei de la reprezenta creion de corectat pe culoare. SI daca aveti ide ce cod are culoarea PANACOTTA. o zi buna
p.s masina este loata noua de 2 sapt.
Skip ads

  • enzeru

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am si eu o problema, m-am ales cu o minunata zgarietura de cheie, probabil de la cineva care crede ca si-a cumparat loc de parcare (chiar daca nu este platit , marcat ...etc). Nu pare chiar asa grav, decat ca este lunga, Incepe de pe portiera din fata si se termina la usita de combustibil. In prima parte nici macar nu intra unghia, abea se cunoaste, in schimb pe portiera din spate a apasat si poti sa bagi unghia foarte foarte foarte putin. Am citit aici ca s-ar putea scoate cu un creion pe care il face un baiat in vitan si dupa cu o pasta de polish.

Cam asa arata unde este mai adanca pe o lungime de 10 cm

o sa revin cu niste poze reale in seara asta.
Va astept cu niste sfaturi
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sincer te sfatuiesc sa incerci mai intai cu polish (se gaseste tot in vitan - de preferat 3m fast cut plus si ultrafina), pe o laveta de microfibre si freci in cat mai multe directii, mai intai cu cel mai abraziv si la sfarsit (dupa ce s-au estompat sau disparut din zgarieturi) cu cel de luciu. Corectura cu vopsea presupune foarte multa grija si migala si se face de preferat cu o pensula extrem de subtire si vopsea (nu cu markerul ca e grosolan), in multe straturi succesive, iar apoi trebuie adus la nivel cu smirghel de 2500-300, dupa care polish pt. a scoate urmele de smirghel.
  • enzeru

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Dar de markarele de la teleshoping stie cineva ceva ? Cine le-a incercat ?
PS: stiu ca in mare toate sunt tepe, dar as incerca orice
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Stiu oameni care s-au declarat multumiti de acel marker (dar luat la pretul de 200ron mi se pare jaf la drumul mare, se gaseste si mai ieftin).
Eu unul nu pot avea incredere in aceste solutii dupa ce citesc zilnic forumuri gen detailingworld de vreun an incoace si vad cum abordeaza problema zgarieturilor si imperfectiunilor vopselei (si nu numai) oameni care mananca meseria asta pe paine si predau si cursuri de asa ceva.
Skip ads

  • enzeru

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu sun foarte pretentios, dar ma gandeam ca varianta cu marcarul facut la comanda ar fi ma buna, din cate am inteles polioshu se duce in 2-3 sapt si exista probabilitatea sa se vada din nou
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ca o mica observatie: markerul de la teleshopping contine doar un fel de lac care ar face mai putin vizibile zgarieturile liniare superficiale. Markerul cu vopsea pe codul de culoare al masinii este exact ce se spune ca este. La fel de bine se poate cumpara o sticluta mica (50 ml) cu aceeasi vopsea (eventual amestecata si cu lac) care se poate folosi cu pensula, scobitoarea etc. in functie de forma si marimea zgarieturii. Ce faci dupa ce ai umplut ciupiturile, zgarieturile cu vopsea depinde de fiecare, normal. Nu este obligatoriu sa parcurgi pasi suplimentari pentru a face si "invizibila" reparatia.
O alta observatie: "polish-ul" (substanta) impreuna cu actiunea de "polishare" presupune indepartarea unui strat subtire de lac impreuna cu defectul (fie manual fie cu masina de polishat). Deci un defect inlaturat astfel nu are cum sa reapara. O alta tehnica de "inlaturare" a zgarieturilor este cea de mascare a lor cu substante care umplu temporar zgarieturile, acestea inevitabil vor reapare dupa 1-2 spalari.
  • enzeru

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am inteles, dar varianta cu markerul la comanda sau ma rog, cu vopseaua la comanda ar fi mai buna? Adica daca polishu ia din lac si subtiaza stratul de vopsea e cum ai lu smaltul. O sa ma interesez si cu ce varianta ies mai ieftin. Sa stiu daca am inteles pasii. Curat bine locul, dau cu marcarul peste zgarietura de cate ori este nevoie sa o umplu cu pauze sa astept sa se usuce, dupa o aduc la acelasi nivel cu un smirghel de 2500, pasta abraziva III (asta nu mai stiu sigur) si dupa polish?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ai retinut bine pasii.
Curatat bine locul cu alcool izopropilic (sau medicinal). Straturi subtiri de vopsea (cu lac in ea), lasat sa se usuce bine intre aplicari. De preferat sa incarci mai mult decat vopseaua din jur. Adus la nivel cu hartie abraziva 2000, 2500, 3000 pe ud (si hartie ar trebui tinuta in apa cateva ore inainte, si pulverizat bine apa pe tabla in timp ce freci). La sfarsit, dupa ce ai adus la nivel si ai dat si cu hartia P3000 pt. ca zgarieturile sa fie cat mai fine, scoti urmele de smirghel cu pasta de polish si mai apoi de luciu. (daca iei de la 3M - fast cut plus si ultrafina).
Spor!
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca ma ajuta acest spray de culoare pentru a masca zgarieturile? Mai jos aveti link-ul.

OPEL Lackspray LICHTSILBER Z163
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@tomde acel sprey de vopsit se foloseste pentru a repara anumite prtiuni unde necestia vopsire
pentru zgarieturi comanda-ti
OPEL Lackstift SAPHIRSCHWARZ Z20R 1766010
corector are un tub cu vopsea si unul cu lac
eventual pune ceva poze cu zgarieturile
  • tomde

  • Mesaje scrise: 461
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Mersi mult lucio, vreau sa corectez niste zgarieturi fine, si niste zgarieturi mai profunde de pe spoiler-ul din fata cauzate de bordura in partea de jos, care nu se vad din toate pozitiile. As dori sa dau de un creion corector cu codul Z163 (LICHTSILBER) dar am dat de spray-ul mentionat mai sus.

Cred ca am gasit corectorul dorit de mine: Lackstift Original Opel LICHTSILBER (FARBCODE L163)

Dupa cum am inteles codul Z163 este cunoscut ca si L163.

LE: am mai gasit si asta care cred ca ar fi cel mai potrivit: Original Opel Lackstift Lichtsilber


Ultima modificare facuta de tomde la Vin 24 Sep, 2010 12:24 pm
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ce culoare e masina?
ca tu acolo ai pus un linck de la black saphirre de asta ti-am tr codul de la un creion corector negru
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR