Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
si eu trebuie sa schimb flansele si rulmentii de la amortizoare pe fata la un astra g are cineva idee daca se schimba greu?Smile a mai facut cineva aceasta operatiune fara sa se duca la service? astept cateva sfaturi va multumesc
Skip ads

  • Cezar_sz

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu le-am schimbat singurel.ai nevoie de o presa pt. arcuri si chei.rabdare,indeminare si 3 ore disponibile.am avut si vreo 3 gura casca linga scara blocului de genul "stringe tare sa nu se desfaca acolo ca e belea" si un copil de prin vecini sa aduca dozele de bere de la magazin. nici nu mi-am dat seama cind am terminat.Serios e relativ simplu daca ai indeminare in mecanica.
si faci economie la bani.
  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am si eu la mine prin fata blocului niste "sefi mecanici" de genul asta. dar din cate am auzit trebuie sa tii cont de nu stiu ce ca sa nu se strice unghiul rotilor...Confused daca nu ar fi asta m-as baga cu siguranta sa le schimb eu..numai bine Laughing
  • Cezar_sz

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
nu am avut ce sa dereglez pt. ca telescopul meu nu are decat 2 gauri ce prinde fuzeta la partea inferioara si surubl de la capatul de sus.ATAT
Skip ads

  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mam uitat si eu la mine si tot cam asa fuzeta de jos 2 suruburi si sus de la telescop de sub capota...si cam atat Very Happy
  • Cezar_sz

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
PAI SI CE DUMNEZEU POTI SA DERGLEZI PT. CA GAURILE SANT FIXE NU SANT ALUNGITE SA FUGA DIN UNGHI
  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu cred ca am ce sa dereglez de la ea...asa spunea un prieten de a meu care l-am intrebat si spunea sa tin cont de nu stiu ce Smile maine imi vin piesele si la treaba sa o fac multumesc pentru sfat
  • Cezar_sz

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
asteptam sa ne comunici ce ai facut si daca s-a remediat problema
Skip ads

  • catalinemil

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ni3k.... muncesti si acum la masina?povesteste-ne ce si cum
  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut scuze ca nu am mai raspuns am schimbat flansele si rulmentii dar cand iau de volan tot se aude paraiala aia mi sa nu fie de la bielete cu toate ca sunt schimbate si alea...ramane sa ma mai ocup de ea mai tarziu in functie de buget si sa vad ce are :d o zi buna si imi cer inca odata scuze Very Happy
  • catalinemil

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
e ok shefu! si eu vreau sa ma ocup personal de ea si sa schimb amortizoare,discuri,placute si tot caut sa ma documentez ce anume sa cumpar sa fie cat mai bune in special amortizoarele nu stiu ce firma sa aleg.am inteles ca monroe e peste sachs.si la mine cand pun frana trage intr-o parte,depinde de drum,e ft aiurea... mai vorbim,bafta!
  • Ni3k

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pentru placute de frana recomand trw sunt excelente parerea mea si amortizoare nu stiu exact dar alege ceva bun si nu pe gaz din cate stiu nu sunt cn stie ce numai bn si sa o rezolvi cu bn daca ai nevoie de sfaturi cum sa schimbi amortizoare sau placute frana sau discuri ori pm ori aici si iti explic o zi buna sa auzim numai de bine
Skip ads

  • catalinemil

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2009

  • Mesaj Privat
mersi mult,o sa cumpar asa cum pot cate ceva pana o sa ma apuc de treaba pt ca devin tatic peste o luna si sunt alte prioritati inaintea masinii care merge saraca cam 4 colturi din stea si eu vreau sa fie 5(mai si glumesc)oricum macar amortizoarele sa le fac prima data si restul mai asteapta.vorbim si iti multumesc!multa bafta!
  • danwtf

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Astazi am schimbat si eu flansele pe fata la masina din semnatura, si as vrea sa stiu daca acele capace din compartimentul motor ar trebui sa stea departate de caroserie sau trebuie sa stea lipite, mentionez ca inainte sa le schimb acele bile de cauciuc atingeau caroseria(eu asa tin minte). Astept o parere a cuiva care ar sti cum trebuie sa fie pozitia corecta. Multumesc, numai bine.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie sa atinga.
[IMG]http://s1115.photobucket.com/albums/k543/cangri12/?action=view&current=2011-05-07160118-1.jpg [/IMG]
  • danwtf

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2011

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Trebuie sa atinga.
[IMG]http://s1115.photobucket.com/albums/k543/cangri12/?action=view&current=2011-05-07160118-1.jpg [/IMG]


Din ce am citit pe pag 1 si 2 al acestui thread am inteles ca daca atinge inseamna ca e tasata flansa si dupa inlocuire exista un spatiu intre acel capac si 'oala' caroseriei.
  • tomyk

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 zx16e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
eu zic ca logic e invers
  • danwtf

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Ideea e ca dupa ce am obs ca sunt ridicate deasupra oalei m am intors inapoi la service, a desfacut iar la o roata si a montat inapoi acea flansa (am stat langa ei- comprimat arcul desfacut suruburi, scos flansa , pusa inapoi strans bine au pus inapoi ansamblul cand masina era ridicata pe cric acel capac statea pe oala, cand a coborat masina pe roti s a ridicat inapoi )
singura explicatie care imi vine in minte e ca de la greutatea masinii acea flansa se comprima si astfel se ridica acel capac. Ma gandesc , cumva dupa ce se lasa masina pe roti nu cumva ar mai trebui strans surubul care prinde flansa de amortizor , asta daca se poate introduce o cheie tubulara prin gaura din compartimentul motor.
Nici nu stiu ce sa mai cred .
  • cornel.m

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
danwtf a scris:Astazi am schimbat si eu flansele pe fata la masina din semnatura, si as vrea sa stiu daca acele capace din compartimentul motor ar trebui sa stea departate de caroserie sau trebuie sa stea lipite, mentionez ca inainte sa le schimb acele bile de cauciuc atingeau caroseria(eu asa tin minte). Astept o parere a cuiva care ar sti cum trebuie sa fie pozitia corecta. Multumesc, numai bine.

stai linistit: asa trebuie sa se intample
si eu m-am impacientat cand le-am schimbat (flansele)
am intrebat vreo 3 mecanici de incredere si toti mi-au spus la fel: asa trebuie sa stea, cand sunt uzate flansele, capacele de deasupra sunt lipite ... si in scurt timp apare si jocul (e un joc care nu bate la inceput, dar care oboseste amortizorul. eu am constatat lucrul asta fara sa vreau cand mi-am reglat unghiurile).
cu stima.
  • justflorin28

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Sal . Ma ajutati si pe mine cu sfaturi de schimbat amortizoarele pe spare la vectra b 1,6 16 v ? este greu ? un coleg a zis ca le-a schimbat in parcarea blocului ca nu au treaba cu arcurile si nu am nevoie de presa ....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR