Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna. Am un troncanit la flansa amortizor spate stînga la un opel vectra b caravan. Oare pot schimba doar flanºa fara a mai schimba amortizorul ? ? ?
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@Justflorin28 - citeºte primul mesaj de pe pagina anterioarã.
@Szian se poate schimba doar flansa.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pentru un vectra b break din 97 ce amortizoare pe spate îmi recomandaþi ? ? de magnum si alko ce parere aveþi ?
  • ADA_S

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cornel.m a scris:
danwtf a scris:Astazi am schimbat si eu flansele pe fata la masina din semnatura, si as vrea sa stiu daca acele capace din compartimentul motor ar trebui sa stea departate de caroserie sau trebuie sa stea lipite, mentionez ca inainte sa le schimb acele bile de cauciuc atingeau caroseria(eu asa tin minte). Astept o parere a cuiva care ar sti cum trebuie sa fie pozitia corecta. Multumesc, numai bine.

stai linistit: asa trebuie sa se intample
si eu m-am impacientat cand le-am schimbat (flansele)
am intrebat vreo 3 mecanici de incredere si toti mi-au spus la fel: asa trebuie sa stea, cand sunt uzate flansele, capacele de deasupra sunt lipite ... si in scurt timp apare si jocul (e un joc care nu bate la inceput, dar care oboseste amortizorul. eu am constatat lucrul asta fara sa vreau cand mi-am reglat unghiurile).
cu stima.


Eu aveam o bataie pe fata si am fost la un atelier si mi-au spus ca sunt flansele. Am comandat kit-ul complet le-am schimbat si dupa aceea tot batea ceva. M-am intors dupa vreo 2 luni la atelier si mi-auspus din nou ca sunt flansele. Au ramas surprinsi cand le-am spus ca tot alea le-am schimbat acum 2 luni si tot la ei. Au spus ca le schimba din nou (ca sunt in garantie) si dupa ce mi-am luat masina de la ei am observat ca au presat (indoit) capacele acelea din compartimentul motor ca sa stea lipite, dar bataia aceea nu a disparut.
Sunt tare nedumerit cu flansele astea. Unte stau ele sub caroserie sau deasupra caroseriei?
Skip ads

  • olivier

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sub caroserie , in mod normal acele flanse ar trebui sa fie ca un fel de distantier si n ar trebui sa se uzeze pt ca nu au cum . Luni o sa schimb si eu telescoapele pe fata si o sa spun ce gasesc acolo . Am optat pt Bilstein pe gaz pret 170 ron bucata .
  • ADA_S

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
olivier ai schimbat ?
cum e cu flansele, cum stau capacele acelea ?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca e un troncanit pe fata si e cam infundat ,ca si cum ceva ar fi liber verificati bielete antiruliu.
  • ADA_S

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat cu 2 luni in urma:
Fata: bielete stabilizatoare, bucse brat, capeti bara, bielete directie, flanse+ rulmenti amortizor.
Spate: amortizoare, bucse punte, bucse bara stabilizatoare.
Recent am fost la atelier, am facut o verificare, dar nu au gasit nimic suspect.
Troncaneala se aude pe drumuri cu denivelari produse de camioane de tonaj (drum in valuri) si la viteza mica (cred ca in momentul cand roata cade).
Skip ads

  • ionut__bv

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Kadett 1986 C18NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salutare,nu demult sunt in posesia unui vectra b iar pe fata in troncane destul de deranjat la gropi iar la curbe mai stranse de 90 de grade la viteza de 20km/h imi fluiera cauciucurile,am fost la un mecanic unde mai mergeam de obicei ,mi-a zis ca ar fi doar bieletele antiruliu si bucsile de bara stablizatoare,deja le am dar nu le-am schimbat,saptamana care vine le voi schimba...intrebarea mea pot si flansele?ca astea au fost prima mea suspiciune din experienta(tot opel am condus si inainte dar model mai vechi)am citit mesajele colegilor de mai sus...,m-am uitat si eu la pozitia capacelor din compartimentul motor si sunt un pic ridicate fata de oala,similar cu pozele din primele posturi..am ridicat masina pe elevator zilele trecute iar acele capace se misca la miscarea rotii cu mana ,astept o parere.
Stima
  • jeje

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat telescoapele fata pt ca cel din stanga era praf , cu ocazia asta am schimbat si bieletele ,rulmentii i am gresat bine si i am lasat pe cei vechi la fel am procedat si cu flansele care erau GM si chiar daca erau cu 1-2 mm mai tasate decat unele noi , nu cred ca se justifica schimbarea lor . Dupa efectuarea operatiei pot spune ca sunt multumit . Atentie la pozitia flansei cand se monteaza pt ca trebuie respectata pozitia inclinata a oalei .
  • michell

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am o vectra b an 97 motor 1.6 16v. anul trecut miam luat gume de iarna cauciucuri 195x65x14. anul asta am zis sami pun scut metalic dar problema este ca ating si pe asfalt unde este un pic denivelat. eu mam gandit sami pun alte arcuri pe fata de la modelele pe motorina ca cica sunt mai tari. eu mam gandit sami pun pe 15" 195x65x15 dar nu stiu cu cat pot sa o mai inalt. ajutatima cu un sfat va rog
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Arcurile pe fata difera, cele de diesel 2.0 si 2.2 sunt mult mai tari iar cele pe spate sunt toate la fel indiferent de caroserie si motorizare. Probabil daca le schimbi pe fata va fi mai rigida si o sa stea mai ridicata de fata fata de spate.
Skip ads

  • michell

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am vandut rotile de iarna pe 14 si am montat 195x65x15 si sa mai ridicat dar tot nus multumit. am vazut prin oras vectra cu aceleasi tip de anvelope si are o garda mai mare de la sol. faza ca eu cand am schimbat amortizoarele acum vreo 15000km am pus niste arcuri mai ieftine adica la vreo 50lei bucata noi, si erau la fel de lungi ca arcurile pe care leam scos de pe masina. arcurile care leam scos de pe masina le mai am si acum , ele au o lungime de 315mm si o grosime de 10mm. am vazut pe la magazine niste modele de arcuri undeva la vreo 150-160 ron bucata care au lungime de 354 si o grosime de 12mm credeti mi se va intalta semnificativ?
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Daca se ridica fata schimband tipul de arc spatele se va ridica si el fara schimbare de arc, pentru ca greutatea masinii este repartizata spre spate , insa va fi dezavantajul cursei amortizare cu telescoape stoc , ele vor bate la orice denivelare sau groapa, infiorator, pt ca vor ajunge la capatul cursei mult mai repede decat la inaltimea normala a arcurilor .
Schimband cauciucurile cu jante pe 15 ai castigat aspect si o asezare mai frumoasa a masinii din cauza ca s a ocupat tot spatiul ce incadra roata , ca aspect , de ridicat , foarte putin .
  • michell

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
eu am sa ma duc sa iau o pereche de arcuri de la dezmembrari de vectra diesel sa vad ce o sa iasa. colegi care au anvelope de 195x65x15 cam ce distanta aveti de la cauciuc pana la aripa? la mn e aproape 4 cm
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@michell la mine cauciucuri 195x65x15 intre aripa si cauciuc 4 cm si intre buza bara fata si sol 15 cm.Suspensie de la mama ei si 250.000km.
Numai bine.
  • rodanny

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salutari..
Mai revin din nou si eu cu o intrebare...
Vad ca uniii zic una altii zica lta..
Cat de apropiate ar trebui sa stea capacele din interior?
AM schimabt si eu acum flansele, iar la mine e o distanta cam de 1-2 cm....
Flansa e noua si chiar pare un pic mai inalta decat cea veche...
CU stima
danny
  • petre85

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
sperand ca nu-s offtopic, ma confrunt cu urmatoarea dilema: arcuri/suspensii sport sau normale? Vectra b pe care o am e model sport stock(volan 3 spite, scaune recaro ?, jante 17, spoiler fata diferit, grila fata ), z18xe, si tind sa cred ca si supensiile sunt sport(la cum imi rupe rinichii:)). Am avut ghinionul ca saptamana trecuta sa mi se rupa un arc, stanga spate. Ce ma sfatuiti? sa caut la dezmembrari o pereche tot sport sau sa le schimb toate , dar sa fie normale? am gasit kaiaba, normale, 5 mil setul de 4. Stiu ca as pierde la capitolul stabilitate(s-a simtit deja din trecere de la r17 la r15 la gumele de iarna), as castiga la garda si confort, dar cum ma plimb 100% in Romania ma incanta ideea, m-ai ales ca in max 2luni revin la 17/225/45. De cand cu pocinogu ma plimb cu o astra h diesel hatch, zero optiuni, dar suspensia mi se pare extrem de confortabila si precisa, cel putin la ce o supun eu, adica nu -s vreun vitezoman, teoretic gandindu-ma ca vectra e suspensie spate independenta cu brate, iar pe astra cu punte rigida/semirigida nu stiu exact, nu as resimiti lipsa stabilitatii. in alta ordine de idei pot merge pe vechile telescoape, eventual cu un schimb de flanse? dupa mintea mea as schimba totul, parca telescoapele sport au o cursa mai scurta dar acum e musai si un set discuri si placute, iar un calcul simplu-optimist ar fi cam 1700 lei numai piesele:(((. ce ma sfatuiti?
  • andreidragosflorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Cand am fost la mecanic sa-mi schimbe amortizoarele pe fata la un vectra b2 z18xe a gasit un arc rupt la una din suspensii. Intrebarea mea este daca as putea schimba numai arcul cu problema sau trebuiesc schimbate amandoua. Momentan am pus amortizoarele cu arcurile vechi inclusiv cel rupt [ e rupt in oala amortizorului ] . S-ar mai putea circula in felul asta fara sa afectez amortizorul de pe partea cu arcul rupt sau trebuie schimbat urgent? Cam ce preturi au arcurile noi pentru suspensie standard ? Conteaza motorizarea ...adica s-ar potrivi si alte arcuri
de motorizare 1.6 , 1.7 , 2.0 ,2.2 etc. pe 1.8 ? ....multumesc.



Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

10-Mar-13 3:11:05 PM
  • GL24URI

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salut tre sa schimbi doar 2 arcuri te pot ajuta eu daca vrei am o vectra b 2001 z18 xe full si o dezmembrez
ti-as putea vinde arcurile asta daca nu vrei sa-ti cumperi noi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR