Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cele pe gaz sunt mai rigide decat cele pe ulei, deci o sa simti toate gropile din asfalt. In schimb se comporta foarte bine in curbe(mai stabila masina). Acum depinde ce vrei tu, comfort sau stabilitate. Eu am pe gaz si inafara de faptul ca sunt prea rigide sunt multumit de ele. Ca durata de viata cred ca cele pe gaz sunt mai bune.
Skip ads

  • zyku

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eko2001ro a scris:Cele pe gaz sunt mai rigide decat cele pe ulei, deci o sa simti toate gropile din asfalt. In schimb se comporta foarte bine in curbe(mai stabila masina). Acum depinde ce vrei tu, comfort sau stabilitate. Eu am pe gaz si inafara de faptul ca sunt prea rigide sunt multumit de ele. Ca durata de viata cred ca cele pe gaz sunt mai bune.


Salut, sunt de acord cu tine in prima parte din ce ai zis, dar la faptul ca durata de viata la cele pe gaz e mai mare ca la cele pe ulei, eu am alta parere tocamai inversa, cel putin asta e valabila in gropile noastre, sa rulezi pe un drum decent nu zic nimic ca nu stiu care sunt mai longevive...si mai e ceva cele pe gaz bat putin cand temp de afara e scazuta pana se "incalzesc" putin...eu am optat pt o combinatie intre gaz si ulei adica mixte...am pe o masina non-opel telescoape pe gaz-ulei de la Bilstein si sunt f multumit atat din pct de vedere al stabilitatii cat si al confortului, de o cam data am vre-o 30.000 cu ele 70-80% din ei pe drumurile noastre si inca nu dau semne ca m-ar lasa.
  • Eko2001ro

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu vorbeam in general ca sunt mai durabile. Acum normal ca depinde si pe unde mergi cu masina.
  • IULYMIR

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pe gas i-ti recomand!...dar......pui ce vrei si de cati banutzi ai!
Skip ads

  • marian_24 nma

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru pareri,
mi-am cumparat pana la urma pe gas, se gasesc mai usor si sunt mai accesibile la buzunar, dar m-a interesat ceva German si am gasit ( nu stiu firma).
Am sa mi le montez, sper eu ca in weech urmator si am sa revin cu pareri.
Multumesc.
  • tomadanmihai

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2007

  • Mesaj Privat
este foarte simplu de demontat la vectra amortizoarele, puteti face singuri lucrul asta, doar sa aveti sculele necesare, daca nu va descurcati ar fi bine sa aveti pe cineva cu putina experienta, eu am un cloncanit care nu se aude tot timpul, am verificat eu cat am putut sa vad de unde se aude dar inca nu am descoperit, maine o duc la cineva sa o ridic sa vedem exact ce se gaseste pe acolo, precizez ca masina are 91000 de km si inca are pivotii originali, si bucsele la fel. bafta
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o intrebare, arcurile fata de la vectra b motor y20dth sun identice cu cele de pe vectra b cu motorizare y22dtr,dth? vreau un raspuns sigur. multumesc anticipat
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Arcurile sant egale sigur la toate motorizarile de vectra b cu exceptie cel de 3000benzina parca.Asta am vazut intr-un catalog de la un producator.
Skip ads

  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
arcurile la 1.6 si 1.8 benzina sunt mai slabe fata de cele de 2.0 diesel, dar nu stiu daca este diferenta intre 2.0dti si 2.2 dti. Astept raspuns
  • martinblondu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut! sunt nou aici pe forum. as dorii sa cumpar 2-ua amortizoare spate vectra B caravan, ma poate ajuta cineva? pe dreapta spate se aude un scartait enervant, imi poate spune cineva cam ce ar avea? Multumesc!
  • Alin-Smith

  • Mesaje scrise: 777
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010 A18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
martinblondu a scris:Salut! sunt nou aici pe forum. as dorii sa cumpar 2-ua amortizoare spate vectra B caravan, ma poate ajuta cineva? pe dreapta spate se aude un scartait enervant, imi poate spune cineva cam ce ar avea? Multumesc!
scartaitul nu cred ca este de la amortizoare, mai sigur este de la bucsile de la bara stabilizatoare sau bucsile cu nr 4 din poza cate 2 pe o parte
  • romeo_paul

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
eu am avut aceeasi problema la vectra b berlina. problema a fost din bucsile din partea de jos a telescopului. mi le-a uns un prieten si acum nu mai scartaie. bafta
Skip ads

  • englezu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
amortizoarele pe fata se schimba relativ usor ...singurul inconvenient este sa aveti 2 prese special pt arcuri. se slabeste piulita din capatul amortizorului (sub capota) dupa care desfaceti suruburile care prind pe fuzeta. se da arcul cu amortizor jos, se preseaza arcurile desfaceti piulita de la falansa amortizor sus, se scoate arcurl presat si se pune pe amortizorul nou. ordinea montarii este invers demontarii. bafta
  • englezu

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare. sachs sau boge sunt cam acelasi lucru doar ca difera pretul si ambalajul. eu le recomand pe amandoua ....eu vand piese auto si nu s-a intors nimeni sa nu fie multumit de ele. si apropo de joc in volan sau zgomote pe drum cu denivelari verificati si bucsele la caseta de directie ( arata ca cele stabilizatoare dar sunt mai mari) prind caseta de cadrul motor.
bafta
  • chircu_bogdan

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
va salut. am si eu o nelamurire. amortizoarele spate vectra b se potrivesc la vectra a? amandoua sunt hatch. cu respect
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu.


De la ce se mai potriveste : http://www.unixauto.ro/Unix...spx?UnixNr=893376
  • chircu_bogdan

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
multumesc mult
  • tomyk

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 zx16e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut sper sa mai fie cineva pe atent la topicul asta referitor la flanse. vreau sa le schimb, stiu clar ca este de la ele insa vreau sa intreb daca este pt suspensie sport sau stock... am gasit tip montare versiune moale si tip montare versiune tare. asta se refera la faptul ca flansa este compusa din 2 bucati si reprezinta o bucata si o bucata sau la faptul ca este pt suspensie tare si pt suspensie moale? iata un link... http://web1.carparts-cat.co...018021&12=130
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
tari ca tin mai mult.sau de diesel.
  • tomyk

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 zx16e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
deci pana la urma este vorba de tipul suspensiei la faza cu "tip montare versiune moale si tip montare versiune tare". merci marian
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR