Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu spun ca ai o fisura pe undeva pe radiator...garnitura de chiulasa se face mai varza daca e sa se fi dus...iar "maioneza"cum a spus si domnu Dan...e normala...daca o foloseai iarna pe distante scurte ..cum o folosesc eu!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cind ai antigel in ulei acesta devine laptos dar din poze pare limpede.
  • raul25

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z 10 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut sunt nou pe aici, am o corsa c 2001, 1,0l, 170000 km, consuma cam mult ulei 250ml/200km, am bagat castrol 10w 40, acuma am mobil 5w 40, inainte sa bag castrol nu a mancat gram de ulei, precizez ca am schimbat egr-ul, din ianuarie am observat scaderi in puterea motorului si galeria de evacuare fisurata (poate fi cauza a consumului de ulei?)
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
EGR a picat din cauza consumului de ulei.
La consumul tau e clar ca e vorba de segmentare, fa un test de compresie. Daca ai cumparat masina de curand atunci poate fi scenariul de motor belit (sarit distributie si lovit pistoane in supape) carpit de doi lei si impins.
Skip ads

  • raul25

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z 10 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
distributia nu a fost schimbata, deci scenariu exclus, merg la un test de compresie
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Si nu iti este frica sa mergi cu ea asa (170,000km) ?, poate a sarit deja un dinte si nu stii....
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu are treaba..e credincios omu..are icoane cruci in masina..nu-i trbe distributie..la masinile astea ci distributia pe lantz nu se schimba niciodata..asa a spus si unu care a venit in service...s-a dus tot motoru apoi..acum comanda supapoe,chiulasa..si ce mai trebe sa o refaca..lol..deci multa bafta!
  • raul25

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z 10 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ma baieti la service opel din arad mi-au spus ca distributia nu se schimba, doar la ei am fost pt lucrarea asta
Skip ads

  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dupa ce o sa sara distributia sa mergi inapoi la baieti si sa zici ca au gresit.O sa rezolvi doua probleme o sa ai un motor cu mai putini km(adica alt motor) si distributia schimbata pe el (asa preventiv sa nu cumva sa patesti la fel) Smile

Nu vreau sa fiu rau, multi spun multe, te pui frumos si studiezi subiectul singur, o sa vezi ca se schimba distributia ! Au fost unii mai norocosi la care a sarit doar cu un dinte altii mai putin norocosi au schimbat motorul.
  • raul25

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z 10 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
rezultatele testului de compresie 13 - 13 - 12.5, plus se vede clar bujia de pe ultimul piston era meagra (cred ca de suparare), asca ca ma asteapta o segmentare sau poate chiar mai mult, sa vad ce fac ca nu prea stau bine cu banii
  • raul25

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z 10 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
domnul dan ce parere aveti supapele de admisie sa fie raspunsul la consumul de ulei?


https://www.postimage.org/image.php?v=TsTahDA
https://www.postimage.org/image.php?v=TsTamCS


totusi cred ca a fost schimbata distributia, lantul nu are nici un fel de joc si nu se observa urme de uzura
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Patina de sus este originala, deci slabe sanse sa fie schimbata distributia, cel putin ca la carte...
Intre lant si patina superioara ai distanta, deci uzura mare la patina
Reusesti cu doua degete ca o domnisoara sa ridici de lant, asta in veci nu vei putea la o distributie buna, acolo te chinui cu toate degetele si abia misti lantul
In zona supape admisie cil 3 ai mizerie, posibil probleme la supape de scapa gaze in schimb nu stiu cine iti alezeaza tie in chiulasa la cota reparatie sa pui supape noi mai groase.
Cit or fi pozele de aiurea si eu chior parca vad diferenta de inclinare intre axe came (distributie uzata), invirte tu de motor si vezi daca fantele din capatul axelor vor fi colineare, eu nu cred.
Skip ads

  • raul25

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2001 Z 10 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2010

  • Mesaj Privat
probabil ca distributia s-a schimbat pe marginea drumului, nu stiu, axele se vad asa datorita unghiului din poza (iluzie optica), de lant am tras cat am putut (nu s-a miscat deloc), nu am vrut sa bag un levier acolo, dar claritatea pozelor lasa de dorit, deoarece s-au facut afara la soare.
  • narciz767

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2010

  • Mesaj Privat
jackall a scris:pai eu sunt din ct ..am facut`o aici la un mecanic si de atunci am facut cu ea 22.000km fara absolut nici o problema la motor. suna-ma si vbim detalii 0766257855

As vrea sa schimb pompa de apa si termostatul
trimite-miun PM cand intrii pe forum, vreau sa te intreb ceva in legatura cu mecanicul tau ?
multumesc anticipat
  • Ed
  • **
  • 93 mesaje
  • din 21 Mar 2010
  • Corsa 2002 Z10XE
  • Suceava
  • Ed

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut, am un opel corsa C -> z10xe ,am vazut azi pe locul unde parchez niste pete maro, par a fi de la ulei, am verificat busonul de la baia de ulei si nu e nici o pata, am mai verificat "senzorul de temperatura" (parca asta e denumirea), pe unde in trecut mi-a mai curs ulei, si tot nimic, aveti idee de unde ar putea curge ?
apoi dupa ce am facut un drum scurt am verificat nivelul de ulei si era la a 2-a linie a jojei, maine vreau sa completez cu ulei, aveti idee pana la ce linie a jojei este nivelul normal al uleiului ? nu am masina de prea mult timp si nu prea stiu toate astea
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
"senzorul de temperatura" = senzor presiune ulei de fapt
Daca pierde vezi sub fulie vibrochen, pierde pe la simering, curata si vezi pe urma.
  • Ed
  • **
  • 93 mesaje
  • din 21 Mar 2010
  • Corsa 2002 Z10XE
  • Suceava
  • Ed

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
multumesc, am sa fac ceea ce mi-ati spus,
azi a venit un prieten la mine care are si el o corsa si mi-a spus ca am o eroare 1616, si trebuie sa merg la un mecanic caruia sa ii spun asta,
aveti idee despre ce poate fi vorba ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cauta dupa P1616 ai subiect la Corsa, spor la citit, aia nu pentru mecanic.
  • Ed
  • **
  • 93 mesaje
  • din 21 Mar 2010
  • Corsa 2002 Z10XE
  • Suceava
  • Ed

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
din cate am citit eroarea 1616 vine de la mufa din spatele bordului, pe care am sa o curat si o sa o degripez eu,

acum mai am o nelamurire, aceasta eroare are legatura cu faptul ca apar pete maro pe locul unde parchez ?
din ce mi-a spun prietenul meu nu par a fi pete de ulei (desi nivelul uleiul era cam scazut, era la a doua linie a jojei, am mai adaugat si acum e la a patra linie a jojei ), el spune ca ar putea fi antigel, insa antigelul e roz iar petele seamana mai mult cu un fel de rugina, ca si cum ar fi curs apa peste ceva ruginit si a ajuns acolo jos Sad

inca o intrebare, e normal sa piarda ulei ?
ultimul schimb de ulei l-am facut in martie, si de obicei schimb la maxim 8000km si schimb si toate filtrele, folosesc acum mobil 10w40

multumesc
  • 11.nes

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2003 z1,6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salutare.am si eu un astra g caravan 1,6 benzina+gpl fabrica koltek,2003.i-am schimbat distributia de 2 saptamani,totodata i-am schimbat si uleiul+filtru(castrol magnateck 10 40).am constatat ca imi iese un fulm albicios cu tenta spre albastru cand o turez,si pe loc face la fel.plus de asta mai miroase si a gaze nearse.INTREBAREA MEA:din ce cauza iese fum?,ca e benzinar nu diesel.mananca uleiul,sau e prea mult pus in motor(asa am citit in manual,ca daca am pus mult mi-l da afara pe teava).din septembrie o am,si nu avea nimic.asta e al doilea schimb de ulei,tot castrol a avut si data trecuta in ea.va rog cu sfaturi daca a-ti intampinat asa ceva.trebuie segmentata?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR