Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in mod ciudat in dimineata asta se pare ca nu mai da nici un semn de "oboseala". O sa fac o vizita la un service totusi. multam fain de ajutor

LE: Am mai citit pe aici despre pus masina pe tester. Cam ce presupune asta si stie careva unde in Bucuresti pot face lucrul asta (eventual si pretul). Multam fain
Skip ads

  • godfather33

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Am un Opel Corsa 1.3CDTI din 2005.
De ceva timp, cam de 2 luni .. atunci am semnalat problema masina imi tremura cand sunt intra 5a.
Indiferent de viteza iam dat si 100 si tot asa facea. Pe langa tremurat mai scoate si funingine pe teava, dar masina trage in continoare adik accelereaza.

Am fost la service iam facut un test motor nu a gasit nimik .. baietii de acolo miau spus ca e de la ambreaj .. dar nu prea cred. Ma gandesc sa nu fie de la vreun injector .. sau pur si simplu apa in filtru de motorina. acum nust .. parca sia pierdut si din putere ... iar cand o turez usor la 1100-1200 de turatii se aude si un pacanit ciudat .. iar cateodata cand ridic ambreajul fara sa fie in viteza se aute un pacanit sub pedala ...asta am inteles ca asa fac toate corsele Very Happy

Va rog sa ma ajutati si pe mine ..
  • godfather33

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nimeni .... ? Sad(
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
incearca sa vii vineri la polivalenta, poate stie cineva la fata locului ce si cum. depinde la ce tremurat te referi. la mine pe undeva pe la 140-150 se simtea cum tremura volanul dar era de la roti (nu erau echilibrate)

p.s. nu te grabi ca poate pan la urma se gaseste cineva care stie buba. speranta moare ultima nu? Smile
Skip ads

  • godfather33

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Dap ai dreptate .. speranta moare ultima ... kestia e ca nu are cum sa fie de la roti ca nu imi face in permanenta . .deci ceva la motor sau cutie ...
  • crisppy5000

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 z13
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
si eu am avut simptoma aista dar facea si in a 4 cateodata, de obicei cand trageam de ea. la mine a fost clar filtrul de motorina, aveam apa in el. desi masina avea 6000 km. ar trebui sa verifici si tu asta... mie inca imi mai da erori false senzorul. Question
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu o Corsa din noiembrie 2005.
Nu am problema de care povestesti tu, insa ca sfat nu cred ca e bine sa mergi cu ea subturata (nerecomandat la diesel) Din ce am auzit, motorul asta de 1.3 prefera sa stea "mai turat".
Eu am masina de noua, si am invatat-o putin mai turata, cam la 2000+ de ture si schimb la 2500+

Sper ca nu am fost offtopic si anunta cand ai rezolvat ca sa aflam si noi problema.

Bafta!
  • godfather33

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si eu tot de noua am luat-o si la fel, merg subturat ...
Saptamana asta o sa-i fac revizia(ulei, filtre) si dupaia ma ocup de problema aceea daca mai exista si voi posta.

P.S. Scuze, eu vreau doar sa-mi rezolv problema, sunt unpic nervos.


Ultima modificare facuta de godfather33 la Mie 12 Dec, 2007 6:22 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare ! mi-am cumparat un corsa 1,3 cdti si am ajuns cu ea la un mecanic ( care lucreaza la opel) sa-i schimb consumabilele,toate bune pana aici,insa tipul mi-a spus ca motorasul asta este total nefialbil si ca sunt multe probleme cu el in comparatie cu celelate motorizari corsa, am inteles de la el ca acesta este motor de fiat .in concluzie ,eram bucuros ca ma duc sa schimb consumabilele si eventul sa se uite omul la ea sa vada daca are ceva bele si am plecat negru de suparare cu gandul de a o vinde si sa-mi iau un corsa 1,2 . intrebari pentru voi ce aveti aceasta motorizare : ati avut probleme cu ea ? care ar fi cele mai des probelme intalnite la ea ? daca ati posibilitatea sa o vindeti cu ce masina ati schimba-o ?

multumesc .
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Stai linistit si nu mai baga in seama toti idiotii. Ala avrut sa iti arate cat de multe stie el despre masina. Sfatul meu e sa nu mai apelezi la el.

La Corsa C motorul de 1,3 CDTI nu face absolut nici un fel de probleme, nu am auzit pe nimeni plangandu-se de fiabilitatea lui. Motorul MultiJet sau CDTI a fost declarat motorul diesel al anului prin 2004 sau 2005. Deci stai linistit, cel putin pe Corsa C motorul asta nu are nici o problema deosebita de fiabilitate.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Batman a scris:Stai linistit si nu mai baga in seama toti idiotii. Ala avrut sa iti arate cat de multe stie el despre masina. Sfatul meu e sa nu mai apelezi la el.

La Corsa C motorul de 1,3 CDTI nu face absolut nici un fel de probleme, nu am auzit pe nimeni plangandu-se de fiabilitatea lui. Motorul MultiJet sau CDTI a fost declarat motorul diesel al anului prin 2004 sau 2005. Deci stai linistit, cel putin pe Corsa C motorul asta nu are nici o problema deosebita de fiabilitate.


omu mi-a dat un sfat ( care sincer m-a pus pe ganduri ) avand in vedere ca e mecanic la opel ,m-am gandit sa merg cu "buburuza" la un service din pantelimon care este specializat numai pe diesel,sa-i curat injectoarele si sa intreb acolo de motorasul asta . multumesc pt info
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Pai stai sa inteleg: masina ta are probleme? Ca inteleg ca te-ai dus doar sa schimbi consumabilele.

Daca e asa, nu incerca sa cureti injectoare la serviceuri de cartier, ca s-ar putea sa regreti amarnic. Curatatul duce de cele mai multe ori la decalibrare. Cel mai bine, mergi la un service autorizat Opel si fa-i o diagnoza. Dar daca masina merge bine, las-o asa.
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Batman a scris:Pai stai sa inteleg: masina ta are probleme? Ca inteleg ca te-ai dus doar sa schimbi consumabilele.

Daca e asa, nu incerca sa cureti injectoare la serviceuri de cartier, ca s-ar putea sa regreti amarnic. Curatatul duce de cele mai multe ori la decalibrare. Cel mai bine, mergi la un service autorizat Opel si fa-i o diagnoza. Dar daca masina merge bine, las-o asa.


masina deocamdata merge bine( sa nu fie de deochi ),el sa uitat la motor si mi-a spus ca un injector e pe duca , parca pompa de injectie ar avea mici pierderi( nu mai tin minte exact,e ceva in dreapta sus exact sub capacul pe care scrie Ecotec). i-am spus ca scartaie cureaua de accesorii si mi-a spus ca e pe duca nu stiu ce fulie. a mai zis omu acolo dar astea le-am retinut. serviceul cu pricina "dieselservice" ( nu fac reclama) .


Ultima modificare facuta de bavarezu la Dum 06 Jan, 2008 4:51 pm, modificat de 2 ori in total
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mi-s fericitul posesor al unei buburuze de genu asta si tin sa te anunt ca pan acu nu am avut nici un fel de probleme cu ea. s-a comportat impecabil si am deja 10000 de km facuti in tara. acu fiecare cu parerea lui dar eu pt moment nu ma gandesc sa o schimb.

p.s. vino la intalniri cand se tin in bucuresti poate mai afli cate ceva despre masina Smile


Ultima modificare facuta de ZouZou la Lun 07 Jan, 2008 12:01 pm
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
ZouZou a scris:mi-s fericitul posesor al unei buburuze de genu asta si tin sa te anunt ca pan acu nu am avut nici un fel de probleme cu ea. s-a comportat impecabil si am deja 10000 de km facuti in tara. acu fiecare cu parerea lui dar eu pt moment nu ma gandesc sa o schimb.

p.s. vin-o la intalniri cand se tin in bucuresti poate mai afli cate ceva despre masina Smile


am inteles si-ti multumesc pentru raspuns , conteaza mult pentru mine parerea voastra . multi km fara probleme.
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand, bine ai venit printre noi si sa stapanesti masina sanatos.
Cred ca ar fi bine sa nu mai iei legatura cu acel "mecanic" si pe deasupra, nu incerca sa repari ceva care merge.
Incearca totusi sa ajungi la o intalnire a clubului, unde poti face si o diagnoza a masinii tale si pe deasupra, mai stai de vorba si cu alti posesori de opel, de la care poti afla lucruri interesante.

Bafta!
  • Zaoane

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nici o problema la motorasu de 1.3 pana acuma in cei 11000 km parcursi. Multumit de comportament. Daca era putin mai sprinten era si mai bine Smile
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu e fiabil zici ? eu am 135.000 km cu el , nicio problema la motor.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mihay a scris:In primul rand, bine ai venit printre noi si sa stapanesti masina sanatos.
Cred ca ar fi bine sa nu mai iei legatura cu acel "mecanic" si pe deasupra, nu incerca sa repari ceva care merge.
Incearca totusi sa ajungi la o intalnire a clubului, unde poti face si o diagnoza a masinii tale si pe deasupra, mai stai de vorba si cu alti posesori de opel, de la care poti afla lucruri interesante.

Bafta!


am vorbit cu un prieten de-al meu care a fost la o intalnire si mi-a spus ca sunt fel de fel de basinosi care au in cap numai tunning si alte chestii de genul care pe mine chiar nu ma intereseaza,ma incanta ideaa de cunoaste oameni care au masini nu masini care au oameni ( am citat intr-un fel pe cineva de pe un site moto )
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pstefan a scris:Nu e fiabil zici ? eu am 135.000 km cu el , nicio problema la motor.


probleme intalnite pe parcurs?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR