Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut baieti, pe scurt de ce am deschis acest topic .... Laughing

Taicamiu la sfarsitul lunii ar dori sa plece in Germania pentru a cumpara o Astra sau o Vectra obligatoriu caravan, ca motorizare oscileaza intre 2.0 DTI si 1.6 benzina. 2.0 DTI am si eu si sunt f multumit si de consum si de cum alerga, bine in ultimul timp nu prea mai o alerg si sunt mai atent la consum de cand s-a scumpit carburantul. I-am sugerat sa cumpere o benzina deoarece diesel am si eu, iar daca se mai scumpeste benzina/motorina imediat ii poate pune o instalatie de gaz si gata, oricum in ultimul timp am inceput sa ma obisniesc cu motorina de la Petrom euro diesel 4 si din moment ce "rezervele energetice alternative" se imputineaza ( a se citi vecinul de la maxi taxi Very Happy) nu vad ce economie ar fi sa ia diesel din moment ce nu avem surse alternative nici pentru o masina .
In principiu pentru o decizie in cunostinta de cauza as dori sa fac cunostinta cu un forumist cu astra caravan de 1.6 101 CP, pentru un scurt drive test

Va multumesc,
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... poti sa ai in vedere ca motorizare si Z16SE , Z14XE . Ambele "trag" destul de bine pe caravan si accepta fara probleme GPL .
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@iso iese din discutie 1.4 ca am testat asa ceva pe un sedan si nu m-a impresionat cu nimic, venit de pe un diesel de 2000 cmc mi se parea la turatie ca face ca un mixer, desi am schimbat tot timpul pe la 5500 nu m-a speriat, in schimb despre 1.6 nu ma pronunt
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Z16SE are 86 CP. Nu e foarte mult pentru un cavan, daca vei face un drive test cu ea nu o sa ramai impresionat. In plus e cam gurmanda
Poti sa te uiti la Z10XE, sau un dizel, 1.7 cdti, de 90 CP (sau DTI si povestesti cu maiandrei). Ar fi corespunzatoare.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu recomand Z16XE, motoare cu probleme, consum ulei ba chiar a fost o serie care a avut rechemare la service (unii nu s-au dus!), probleme cu ECU si rampa bobina inductie, catalizatoare infundate. Daca gasesti funingine pe toba nu cumperi masina, toba trebuie sa luceasca.
Poate gasesti un Z14XEP 90 cai, din 2005 are sigur euro4, conteaza mult sa scrie asta in brief.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Scuze, se pare ca nu am fost prea explicit, e vorba de o astra G de prin 2001 nu H, cam la vre 120-140 mii km
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca spui de 2001 atunci ai grija la consum ulei, toba sa fie perfect curata la Z16XE.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sfatul lui Dan este valabil pentru orice motorizare de la Opel , benzina sau diesel in egala masura .
As mai adauga pe lista si verificarea vasului de expansiune sa nu aiba ulei sau "mizerie" in exces ... Cei doi "indicatori" spun multe despre felul in care a fost servisata si exploatata o masina . Shocked
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR