Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ghostrider

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
am observat o chestie ciudata ieri la opelashul meu(un astra cu motorY17dt).
Cand pun contactul nu se aprinde martorul Exhaust emission


Sa fie oare din cauza faptului ca am diesel.Am remarcat ca nu se aprinde martorul dupa ce m-am suit intr-o astra(benzinar)...la care se aprinde cand contactul este pus.
De altfel scrie si in manual ca ar trebui sa se aprinda
"Control indicator lights up when ignition is switched on. Goes out shortly after engine starts."

Exista oare vreo explicatie? Confused in afara de cea ca becul este posibil sa fie ars?
Skip ads

  • randomm

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu am acelasi motor si se aprinde martorul la punerea contactului, precum si cand apar diverse probleme (bujii, debitmetru, etc). Daca nu se aprinde ar fi o posibilitate sa fie becul ars, sau s-a umblat la bord si s-au facut unele modificari pentru a se masca unele probleme (putin probabil.)
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sal am cateva indictii...martorul din placa de bord este un led fff mic....dar si mai important este ca unii smenuitori desfac bordul daca masina are probleme si pune capat led ului. si asa nu mai apare nici o eroare. Mare atentie..!
  • ANSWERS

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
problema se poate rezolva .. se desface bordul si se pune ledul la loc /./ mai apoi probabil nu vei mai fi fericit ca nu ai nimic aprins pe bord .. Sad
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Nu cred ca e manarit ledul sau becul ala ce o fi decat daca "autorul" e prost/novice; cei care le "aranjeaza" leaga becul de la "check engine" in paralel cu alt bec (de ex. abs) ca sa dea impresia ca se aprinde/stinge normal.
  • ghostrider

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ANSWERS a scris:problema se poate rezolva .. se desface bordul si se pune ledul la loc /./ mai apoi probabil nu vei mai fi fericit ca nu ai nimic aprins pe bord .. Sad

Mai bine sa se aprinda...sa stiu si eu o treaba...ca asa traiesc cu impresia ca nu are nimic masina si ma trezesc dintr-o data cu ea pe butuci fara nici o explicatie:D
  • Bampi

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu se aprinde. Am realizat lucrul acesta dupa ce m-am urcat intr-un Astra Clasic II fabricatie 2007 (tot diesel ca al meu).
Am intrebat la service Opel in Brasov si mi-au spus ca la modelul din 2001 nu am martor pt check engine. La tester aflu daca toate "becurile" din bord sunt functionale?
Aveti informatii noi?
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
S-a mai discutat, acel led nu exista pentru masinile de 1,7 dupa 2001, ci numai la cele pana in 2000. Respectiva functie a becului este preluata de "Check engine" . Dati o cautare si va lamuriti.
  • ghostrider

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Corect...nu se aprinde martorul la 1.7 dti cum a spus popescu iulian...am verificat la intalnire cu un coleg
Deci nu era nici o problema Cool .
Multumesc pentru raspunsuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR