Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Moga.Alexandru a scris:Am montat farurile OEM Hella cu lupa . . . Cele pentru opel Astra H . Poze o sa fac maine la faruri ca acuma abea ce m-am dezghetat in casa . De reglat le am reglat din motorasu lor si sus jos din imbusuri .


eu iti recomand sa mergi sa le reglezi in service nu doar sus-jos ca daca nu sunt reglate corect si orizontal o sa deranjeze...
Skip ads

  • padrepintea

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2004 1.9 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
salut,poate e ceva banal...
dar cum iti dai seama daca masina are sau nu xenoane din fabrica?
eu am o vectra b2 din 2001
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Pai cum are becul?

1 Xenon
2 Halogen


  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In functie de faruri.
Xenon din fabrica:
https://www.clubopel.com:808...860_91wotyrys.jpg
Xenon China aftermarket.
http://images6.okr.ro/aucti...63912-700_700.jpg
Nu e xenon din fabrica daca nu ai spalatoare de faruri si nici daca in bord ai buton pentru reglajul pe inaltime al farurilor.
Skip ads

  • vuktm

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Austria
  • Masina: Omega 2000 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
știe cineva dacã se poate monta bec D2SR în far cu lupã?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
se poate dar nu isi are rostul pentru ca lupa are deja tablita care face rolul de obturare a luminii lasand doar acea zona cu lumina care trebuie...
  • vuktm

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Austria
  • Masina: Omega 2000 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pentru mine are rost deoarece am un bec D2S și unul D2SR. dacã are aceeași eficacitate, nu mai trebuie sã cumpãr încã un D2S. mersi
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
teoretic ar trebui sa mearga dar asta o poti face prin incercare...
Skip ads

  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
In 2007 cred, sper sa nu gresesc, am montat pe faza scurta un kit xenon 9-16 v, probabil mai vechiut de 55 w 4300k. Farurile sunt FK angel eyes (niste mizerii in ceea ce priveste lumina facuta). Rezultatul a fost...asa si asa. Am pus xenonul ca nu vedeam nimic daca lasam becurile Philips blue vision (ziceai ca sunt 2 lumanari).
Anul trecut am pus si pe lunga (unde nu e lupa) un kit xenon pentru ca pur si simplu faza lunga nu se vedea (din cauza mizeriilor de faruri). Faza lunga bate foarte foarte jos dar totusi se simte o diferenta.
Primul kit a fost luat din Romania, drosere mari,cele pe care scria Siemens, dar abia acum s-a ars un bec. In rest functionare ireprosabila tinand cont ca mereu merg cu farurile aprinse, fie in oras fie in afara lui. Deci per total sunt multumit desi kitul e o chinezarie ieftina probabil.
Cel de-al doilea kit e luat de pe ebay, cel mai ieftin cred, slim, pretul lui fiind undeva intre 30-35 dolari, 55w, 4300k. De cand l-am luat sunt multumit in sensul ca face mai multa lumina decat halogenul iar, in rest astept lumina de la el. Garantie nu prea e dar la banii astia iei 2 si din doua cred ca faci unul sa mearga o vreme.
Pentru becul ars am ales niste becuri cu baza de metal si suportul bulbului ceramic la aprox. 35 lei buc. deci tot ieftine.(le voi schimba pe amandoua)
O concluzie ar fi ca toate kiturile aftermarket sunt ieftine ca si constructie deci nu are rost sa dai bani multi pe nu stiu ce marca inscriptionata pe ele. Pot rezista mai mult sau mai putin, probabil in functie de noroc sau de vaporul unde au fost facute.
Becurile xenon puse pe balast de 55w rezista destul, la mine 4-5 ani deci merita din punctul asta de vedere, desi sincer nu cred ca cele de 55w ar oferi puterea asta ci tot 35w. Deci am sentimentul ca e o diferenta doar de bani nu si de putere.(oare cele simple de 55w fara can bus merg puse pe masinile ce vad bec ars fara eroare? nu cred...)
Tempreratura preferata de mine e 4300k, acum fiecare pune ce vrea.
Nu ma impac sub nicio forma cu faza scurta-xenon-far fara lupa. Pe lunga accept si folosesc din considerentul ca oricum la intalnire nu folosesti lunga si deranjante ar fi si halogenele.(exista si becuri pentru far fara lupa dar nu stiu cat te scutesc de injuraturi si mai ales de accidente.)
Mai completez ca din fabrica astra mea a venit si cu spalatoare de faruri.
Deci foloxiti xenonul cu cap, de preferat scurta cu lupa, reglate in scopul de a vedea nu de a face impresie, indiferent de marca pentru ca tot marfa aia e.
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am si eu niste faruri ca ale tale, dar au niste becuri pe angel. tu unde ai gasit becuri de schimb?
  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sincer nu s-a ars niciunul..Am auzit discutii ca s-ar arde..incearca sa pui leduri cumva..nu stiu ce sa zic..
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
k. mersi. am incercat niste leduri dar nu au intrat in gaura. mai caut.
Skip ads

  • tncosmin

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mi-am montat pe masina xenon aftermarket H7R, 4300K, 55W. Merge foarte bine sunt foarte multumit de el, mai ales ca am incercat si osram nightbreaker si nu am simti o imbunatatire fata de becurile obisnuite , ba dupa cca. 6 luni unul s-a ars.
Acum ce rog pe cei in cunostinta de cauza sa-mi spuna si mie : becurile H7R au pe langa acel inel metalic care inconjoara aproape becul si o linie longitudinala de cca. 2mm latime. Cum trebuie montat corect becul? Cu linia aceea in sus sau in jos? Eu cred ca in jos ca sa impiedice reflexia luminii din partea de jos a oglinzii - lumina care o sa bata in sus deci in ochii celor care vin din sens opus.
Astept informatii concrete nu pareri. Multumesc !
  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Pai H7 are un soclu, asadar nu se poate monta decat intr un fel. Are un ghidaj deci nu ai cum sa gresesti.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca il asezi corect colo in far este doar o posibilitate de montaj Wink
  • Alexel1

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cine stie cum pot sa-mi fac becurile xenon (H4 Bi) sa nu mai ramana blocate cand dau pe faza lunga

trebuie sa aplic traditionalul pumn in far...la inceput facea doar unul acum aman2

si inca o chestie am un bec sau balast cu foarte mare personalitate...se aprinde normal..se face albastruiul de 6000K apoi se albeste(precizez ca pe garantie am schimbat 4 becusi si vreo 3 balastri) si unul ramane normal pe sosea nu se vede diferenta pre mare...dar cand te uiti la far din apropiere se vede diferenta foarte mare..unul pare de 6000K(cum ar tb sa fie) si celalat scade la vreo 4000K (cred)..am schimbat si becurile intre ele NIMIC la fel...

stau amandoua bacuci la aceeasi intensitate cam 4-5 secunde apoi gata se albeste
asta nu ii prea deranjant...ce ii deranjant ii problema faza scurta/lunga...mii ca mai dau flash de atentionare apoi rup ochii la oamni pe strada ca raman blocate becurile Smile)
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
iti raman blocate pentru ca sunt pe duca.. asa se strica la cele bixenon pentru ca sunt multi care dau flash-uri foarte scurte si rapide si din cauza asta se duce bobina aia care actioneaza tablita ce face schimbarea intre faze... pa acest considerent stiu magazine in Sibiu care nu mai acorda garantie daca se duce doar bobina ai si nu este becul dus...
cat despre problema cu albirea cred ca e de vina droselul sau ai probleme la instalatia electrica.
  • addy2002

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
mariusapostol87 a scris:k. mersi. am incercat niste leduri dar nu au intrat in gaura. mai caut.

incearca becuri W2,3W 4,6d. e 1 leu bucata

cred ca astea sunt folosite la faruri depo. pt orice eventualitate masoara-le pe ale tale.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am citit tot topicul si nu am vazut pe nimeni sa isi fi pus xenon si pe faza lunga ,
e cineva care are montat xenon pe faza lunga ,cum se vad cand dati flash ,se incarca bine ,se vede flash-ul ,
M a bate gandul sa imi pun si eu doar asa sa fie ca sa il folosesc pe drumurile din afara localitatilor
Momentan am pe faza scurta xenon de 35W 6000K pe far cu lupa si pe faza lunga bec cu halogen normal ,(nu phlips sau alte marci)
Ce culoare sa aleg pentru faza lunga ? eu ma gandeam tot la 6000K si bine inteles de 35W.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu iti recomand sa pui xenon pe faza lunga daca nu vrei sa iti umpli frigiderul de carne si sa te prinda toate blestemele celor pe care ii orbesti cu acel flash... e ca si cum ai da un blitz in ochi cuiva. Mai bine pune-ti niste becuri de calitate si gata. Vezi ca sunt cele de la Philips sau Osram (este si o comparatie aici pe forum undeva) care au calitate super buna apropiata de xenon.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR