Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • Calota Razvan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut . am si eu o intrebare. pretul recomandat de opel pentru un astra clasic sedan enjoy este de 11500 euro . la noi la toti dealerii pretul este de 13500 euro . daca ma duc in germania sau polonia sa il cumpar nou am sanse sa il cumpar la un pret apropiat de cel recomandat ?
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pana sa iti faci probleme de pret, iti spun de alta problema:
O masina noua cumparata din alta tara nu o poti inmatricula in Romania. Singura varianta e sa gasesti acolo pe cineva caruia sa i-o vinzi si dupa cateva zile sa ti-o vanda tie, astfel masina fiind sh. Bineinteles ca pierzi la inmatricularea de acolo (sigur o sa o platesti tu) si normal cand o vei vinde nu vei fi unic propietar ci al doilea, fapt ce poate creste suspiciuni.
  • dia_ice

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Pana sa iti faci probleme de pret, iti spun de alta problema:
O masina noua cumparata din alta tara nu o poti inmatricula in Romania. Singura varianta e sa gasesti acolo pe cineva caruia sa i-o vinzi si dupa cateva zile sa ti-o vanda tie, astfel masina fiind sh. Bineinteles ca pierzi la inmatricularea de acolo (sigur o sa o platesti tu) si normal cand o vei vinde nu vei fi unic propietar ci al doilea, fapt ce poate creste suspiciuni.


Buna,

Din cate stiu eu, iti poti cumpara o masina noua din orice stat al UE si o poti inmatricula in Romania fara probleme, atata timp cat masina este Euro 4.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mai, eu nu am incercat personal dar au facut-o altii... si la "Nasul" se discuta acum vreo luna problema asta. Bineinteles ca masina era euro 4.
Skip ads

  • snypes00

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Octavia de 1.9 cumparata in iulie 2007 nou nouta, s-a rupt planetara acum 2 saptamani!

se intampla si la case mai mari
  • vectrazri

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 V6CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sunt fericitul posesor al unui vectra V6CDTI, luat de nou anul trecut. Are 23000 Km merge brici. Am avut doua probleme. I-am pus ca prostu un frigider de voiaj si mi-a ars Cd, dvd, etc. S-a schimbat la dibas. Apoi am bagat-o la tun la spalatorie, fara sa-i opresc motorul si mi-a picat softul. Rezolvat dibas deasemenea. In rest bijuterie. Vara cand e f f cald mai dau rateuri senzorii. Adica iti arata cate ceva dupa care se linistesc. Ceea ce o face cu totul deosebita e insa butonul sport. Zici ca ti-ai luat alta masina. Am facut un efort si mai fac ca-i leasing, dar merita. La 10000 m-a lovit o proasta in spate cu un Peugeot 407 la 90 de Km/ora. I-am schimbat doar bara si ranforsarea si e ca noua. Peugeot-ul a intrat in RK cred ..
Sunt la al doilea Opel. Prima o Astra Clasic 1,7 cdti. De noua, acum 43000 fara nici macar cea mai mica problema. Pardon am schimbat un bec de pozitie stanga fata!
Ma gandesc acum la al treilea Opel. Antara 3,2 i V6. Ce stiti despre el?
  • geo_ct

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salut sunt membru nou pe acest forum si as avea o intrebare pt posesorii de vectra gts versiunea de 1.9 cdti de 150 de cai, mai exact rezistenta masinii pe drumurile noastre,tinand cont si de suspensia sport, posibilitatea unui chip tuning, si ceva legat de intretinere....per total ,masina merita?
  • dan_armeanu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
opel signum e ffff bun ptr ca si eu am
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da, de cat timp?
  • Master2006

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut!Sunt nou pe aici si am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.Stiu k este siteul clubului opel si probabil ca o-sa par putin nebun dar totusi incerc.Am o dilema vreau sa-mi cumpar o alta masina dar sh.Ma poate ajuta cineva nu stiu ce sa aleg la banii pe care ii am intre BMW seria 3 si Opel astra bertone cabrio.La opel sincer ceea ce ma incanta este faptul ca este decapotat.Ma puteti ajuta si pe mine cu o parere macar? multumesc
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Bmw seria 3 au o gramada, in schimb Opel astra bertone cabrio, mai putini. Ia-ti ce iti face placere sa conduci!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Pana sa iti faci probleme de pret, iti spun de alta problema:
O masina noua cumparata din alta tara nu o poti inmatricula in Romania. Singura varianta e sa gasesti acolo pe cineva caruia sa i-o vinzi si dupa cateva zile sa ti-o vanda tie, astfel masina fiind sh. Bineinteles ca pierzi la inmatricularea de acolo (sigur o sa o platesti tu) si normal cand o vei vinde nu vei fi unic propietar ci al doilea, fapt ce poate creste suspiciuni.

*
In mod normal masina trebuie sa fie pe numele "omului de paie" cel putin 6 luni si sa circule cu ea cel putin 6000 Km, pentru a fi considerata SH...
Directiva europeana, pentru a "descuraja" frauda la TVA intracomunitara...
Skip ads

  • Master2006

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2008

  • Mesaj Privat
hmmm da stiu ca bmw-uri au mai multi iar asta nu e neaparat ceva care sa ma bucure dar speram la niste date ceva daca s-ar putea pentru k sincer eu nu am avut pana akum un opel si nu stiu la ce sa ma astept.Nu vreau sa aleg o masina doar pentru k este cabrio.M-ar interesa problemele care le-as putea avea cu un opel astra coupe dar avantajele care le ale in fata unui seria 3.Daca se poate bineinteles Wink nu vreau sa stresez p nimeni dar ma gandeam ca poate imi pot forma o parere.
  • buffi_nuc

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2004 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2008

  • Mesaj Privat
prieteni mei opelisti! am nevoie urgenta de voi! am luat un opel vectra c 2004 in germania la idioti aia mi sa spus ca e euro 4 in actele masini nu scria nimic . un romania alti prosti cica e euro 3 trebuie sa platesc 38 mil in loc de 9 pt euro4. va rog cine a mai achizitionat o stfel de masina cat a platit la ea ?
am nevoie urgenta de raspuns in seara asta cica de maine imputita aia de taxa se face de trei ori mai mare!
ve rog ajutatima!
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pt buffi_nuc asa mi sa intamplat si mie masina este euro 4 dar la rar mi sa spus ca e euro 3 nu ai ce face decat sa platesti cei 38 de mil asa cum am facut si eu Sad
  • gaby-h

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nu e adevarat . dute la rar vb cu ingineru care-ti examineaza masina si cu tupeu dai 100 de euro si o sa te intrebe ce euro vrei 3 sau 4 si ai rezolvat problema .bafta Very Happy
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Gabi, nu e chiar asa, nu toti inginerii se "risca".
Cat despre suta aia de euro, cred ca ala era fomist ca eu stiu ca se discuta de la 300 euro in sus si asta pe fatza, nu trebuie sa il "surprinzi" cu 100 euro ca te surprinde el cand iti face un calcul rapid intre euro 3 si 4 si iti spune sa mai pui vreo 2-300 ca oricum iesi bine. Si uite asa iti face "o oferta" pe care nu o poti refuza.
  • romanian.accounting

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Buna seara, tuturor

Sunt un nou membru al acestui forum. Intentionez ca in viitorul apropiat sa-mi schimb masina si sa imi achizitionez una noua.
Stiu ce vreau de la o masina: siguranta, putere si fiabilitate. Am testat piata auto in ultima vreme si m-am oprit cu cercetarea la Opel. Imi place Opel Astra Classic Optima. Smile

Daca imi permiteti, avand experienta Dvs., as vrea sa va intreb la ce anume ar trebui sa fiu atenta la acest model si ce puncte slabe are.

Va multumesc anticipat!
Cu stima,
Maria.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Bine ai venit, Maria.
In primul rand trebuie sa ne spui la ce tip de motorizare te-ai oprit, diesel sau benzina?
Apoi, pentru ca dupa siguranta ai pus putearea pe locul 2 banuiesc ca doresti un motor mai mare.

E important sa ne spui cam la ce motoare te gandesti.
  • ombly

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai mare motor disponibil pentru Astra Classic e 1.6 twinport
E un motor echilibrat pentru caroseria aceasta in sensul ca in "orasul" numit Bucuresti consuma undeva la 10-11 % schimband treptele undeva intre 3-4000 rpm afara la 120 km/h consuma undeva la 6 % fara A.C
La capitolul fiabilitate eu o consider o masina reusita dovada fiind faptul ca se fabrica din '98
Depinde ce intelegi tu prin un motor puternic, spre exemplu pentru mine un motor puternic este acela care depaseste 200 CP si scoate sub 8 pana la 100 km/h motorul de 1.6 dupa Astra este foarte ok si incepe sa dea semne de oboseala undeva dupa 170-180 km/h
Pentru depasirile mai din scurt trebuie sa ai undeva la 3000 RPM in momentul in care incepi depasirea ca sa o simti ca se duce
In rest la 12.000 E DDP o consider o masina corecta la pretul acesta
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR