Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai daca imi dai voie s-ati dau si eu un sfat,dupa mine daca ar fi ,as lua un opel zafira cu un motor de 1800-2000 si ai si fiabilitate si confort si SIGURANTA, plus ca este o masina foarte robusta,si foarte foarte frumoasa dar bineinteles asta depinde de tine,oricum eu tot zafira imi voi lua orice ar fi!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Fara nici o urma de polemica, cred ca totul depinde si de felul in care vrei sa "consumi" produsul... Wink
De compozitia familiei, de locul in care locuiesti, de ceea ce faci in timpul liber, etc...
In acest sens, Astra 1.6 este suficienta in Ro pentru 90% din soferi (pustii teribilisti si inconstienti nu sunt inclusi in lot...) Eu asi alege un Diesel, consuma sensibil mai putin in oras, la drum lung si la 90kmh e cam la fel...
Deasemenea, daca nu ai obligatii presante sa-ti duci soacra la bai si la shopping, carand in acelasi timp trei lazi cu bere, un butoi de muraturi si un pian cu coada, un "autobuz" Zafira mi se pare prea mare si mai ales prea greu... E parerea proprie, no offence, am 2 colegi cu asa ceva si am condus-o (2.0 respectiv 2.2 Dti)
In concluzie, asculta pe toata lumea, la urma trage linia si "uita" tot, alege ce ti se potriveste...
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Fara nici o urma de polemica, cred ca totul depinde si de felul in care vrei sa "consumi" produsul... Wink
De compozitia familiei, de locul in care locuiesti, de ceea ce faci in timpul liber, etc...
In acest sens, Astra 1.6 este suficienta in Ro pentru 90% din soferi (pustii teribilisti si inconstienti nu sunt inclusi in lot...) Eu asi alege un Diesel, consuma sensibil mai putin in oras, la drum lung si la 90kmh e cam la fel...
Deasemenea, daca nu ai obligatii presante sa-ti duci soacra la bai si la shopping, carand in acelasi timp trei lazi cu bere, un butoi de muraturi si un pian cu coada, un "autobuz" Zafira mi se pare prea mare si mai ales prea greu... E parerea proprie, no offence, am 2 colegi cu asa ceva si am condus-o (2.0 respectiv 2.2 Dti)
In concluzie, asculta pe toata lumea, la urma trage linia si "uita" tot, alege ce ti se potriveste...
asa este ,tu stii ce vrei sa cumperi ,dar asa cum am mai spus, eu asta as alege!ZAFIRA FOREVER!!
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut colegi .
Reactivez/re-deschid aceasta discutie pentru a cere sfaturile voastre , avand in vedere ca aveti cunostinte in domeniu.
Deci: mi-am vandut recent Opelul meu benzinar (z20let) si acum as vrea sa-mi cumpar ceva economic.
M-am gandit la cateva optiuni... (chiar azi am probat tot un astra g dar de data asta diesel).
optiunile sunt:
Astra G 1.7 CDTi (azi am probat una) Pe fisa tecnica scrie ca are motor isuzu z17dtl
Astra G 2.0 DTI
Si vectra B 2.0 dti.
Am inteles ca motorul 1.7 cdti are consumuri de 4,2~ 4,5% extraurban.
Si inca ceva... Daca-mi cumpar o masina , nu vreau sa fie tractoras. Un unchi d'al meu are vectra 2.0 dti si din cate am inteles are problema cu suportul hidraulic de langa filtrul de aer. Cand reduce vitezele, se simte vibratul motorului in tot habitaclu.
Cdti-ul mi-a dat o senzatie buna, nu l-am forjat pentru ca spaniolul parea COMUNIST NERVOS SUPARAT.
Voi ce spuneti? Ce motorizare e mai ..."buna" ?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Depinde ce vrei de la o masina, stilul tau de cndus, ce drumuri faci cu ea, cat timp vrei s-o tii...
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Stil de condus... moderat spre sportiv , drumuri mai mult de oras... dar hai sa spunem 50% oras 50% extraurban. Si vreau s-o tin pana se strica Smile
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu lua cu motor de 1.7 DTI ca numa probleme sunt cu ele...
eu iti recomand totusi motorul de 2.0 DTI dar modelul Y20DTH si sa fie din perioada 2001 - 2002 maxim sa aiba EGR pneumatic. masina ori astra ori vectra (mai multe bucsi si stabilitate mai buna...). consumul afara daca mergi pe autostrada e mai mic la 2.0 decat la 1.7 in regim de mers 130 - 140 km/h sau la forja...
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi ! Va respect foarte mult pentru ca sunteti oameni .
Pana la urma am achizitionat un Astra g 1.7 cdti cu 89 k km. Si ma batea gandul ca nu sunt reali. Spaniolul spnea ca sunt... eu ziceam ca nu , pana ce m-am dus la reprezentanta opel unde isi facea reviziile .Le-am aratat cartea service si i-am spus sa imi arate historialul masinii cu kilometrii de rigoare si erau reali. Si ca sa fiu mai sigur.. am fost si la itv (itp) ca sa verific kilometrajul la ultimele 3 inspectii . Coincid cu ce indica in bord.
ok. multumesc pentru sfaturi si informatii.
  • stanciu adrian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2013

  • Mesaj Privat
buna ziua , vreau sa-mi cumpar o vectra c 2002-2006 motorina si vreau sa stiu ce probleme mecanice electrice au frecvent. multumesc!
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca vrei si iti faci probleme cu ce ar putea avea ...nu cumpara Opel vectra C ...cumpara-ti o racheta .......
  • stanciu adrian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2013

  • Mesaj Privat
rugamintea era pentru un sfat ca an , motorizare , toate masinile au probleme mai mari sau mai mici ,dar daca trebuie sa ne credem superiori ! multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR