Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salutare! azi am avut un accident cat se poate de stupid : a intrat o tanara si neexperimentata domnisoara in mine cu un opel corsa in spate in timp ce eram parcat pe trotuar pe o strada de 9-10 m latime iar eu la randul meu am intrat intrun opel vectra. am fost la politie apoi la asigurari sa constate daunele si urmeaza sa ma duc in service. va cer un sfat pt ca am auzit diverse pareri legate de reparatie in special de aripa spate care este infundata serios. unele persoane mi-au spus ca ar trebui schimbata aripa cu totul altii spun ca merge indreptata. ma cam fresc sa o schimb pt ca stiu ca odata ce ai pus aparatul de sudura pe tabla in scurt timp va rugini...deci prefer sa mi-o indrepte cei din service. asigurare casco nu am dar o repar pe asigurarea asiban a tinerei dudui. hayonul se inchide acum cam greu iar aripa sta cam distantata fata de hayon. cam ce sanse ar fi sa fie in linie dupa reparatie ?
Astra G Z14XE fab 2002



Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
in primul rand ...CEE DOPITOACA!
eu zic sa incerci sa indrepti...in service baietii au scule de "trag la linie" si punti, asa vor proceda si cu aripa ta...aproape nici nu mai necesita vopsire....
nu va cum arata aripa in dreptul barii...dar oricum, o poti indrepta si pe aceea...
  • Senior_Cor73z

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca merita inlocuire...ca nu e chiar asa de imbotita.Asta chiar e ironie sa se loveasca 3 Opel-uri deodata. Crying or Very sad
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu ti-o vor schimba nici la cererea ta (asta e parerea mea dupa mai multe experiente - atat ale mele cat si ale unor prieteni)..Se indreapta cu niste scule speciale (se gaureste tabla, se introduce o chestie care nu stiu cum se cheama si dupa aia se trage pur si simplu in afara de tabla) iar eventualele denivelari ramase dupa indreptare o sa umplu cu chit si se revopseste toata zona respectiva... Sa fii atent sa nu fie deplasat ceva si prin interior (verifica sub presul din portbagaj)... Bafta...
Skip ads

  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
m-am uitat sub presul din portbagaj ...am scos chiar si roata de rezerva si nu e nimic strambat acolo....doar panoul spate dintre stopuri e impins inauntru si se inchide greu hayonul.acum caut un service care sa lucreze pe asigurare asiban.am sunat la toti dealerii opel si sunt programari abia din aprilie.cea mai recenta e la di-bas pe 7 martie.cunoaste careva un service bun care sa lucreze cu asiban?
  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
am avut eu o dauna de la un asigurat Asiban. Au fost foarte de treaba cei de la asigurari, nu au comentat nici cand m-am intors cu devizul la ei sa mai treaca ceva neobservat initial, acceptul de plata a venit relativ repede.

Reparatia am facut-o la Radacini.
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu am avut de curand un accident iar respectivul avea asigurare la OTP Garancia. Dupa ce am facut constatarea cei de la asgurari mi-au dat o lista cu service-urile agreate de ei. Mi se pare cea mai buna treaba.. Ei iti dau o lista si tu iti alegi care iti convine (de care ai auzit ceva, care e mai aproape, care te programeaza mai repede,etc.)... Cei de la Asiban nu au asa ceva?... Poti sa ii intrebi daca nu ai intrebat deja...pentru ca daca iti dau lista respectiva atunci macar stii exact pe unde sa te plimbi.
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Vad ca esti din Bucuresti...eu am avut un accident in septembrie si mi-am reparat masina la Augsburg. Pentru tinichigerie service-ul este in colentina...aproape de europa. Am fost multumit de cum au lucrat, dar si de faptul ca programarea am facut-o repede, la erebus trebuia sa duc masina in la inceputul lui septembrie, iar la Augsburg am lasat-o dupa o saptamana. o sa iti trimit numarul de telefon pe pm diseara.
Skip ads

  • ionut_v

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dar de dobitocul care mi-a facut asta ce parere aveti? Azi am fost la service la constatare......si mi-au zis ca se poate aduce la linie pe exterior....ca au nush ce aparat care masoara unghiurile masinii...si se face....problema la mine e podeaua portbagajului....ca e indoita rau. Si am avut mare noroc cu roata de rezerva....ca se infunda si mai rau. Oare o sa am probleme dc imi schimba podeaua portbagajului?!( din cate mi-a zis tipul de la service , se sudeaza de lonjeroanele masinii)


  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca nu are de ce sa iti schimbe podeaua portbagajului pentru ca sunt aparate care redreseaza caroserii si chiar indreapta sasiuri. toata treaba e sa stii unde sa te duci. vad ca poza e facuta in decembrie...cum de nu ai facut-o pana acum? eu am rezolvat problema cu a mea...am vb cu tinichigiul de la service si nici nu o sa se cunoasca . am scapat de inlocuit aripa...doar o indreapta. bafta!
  • ionut_v

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
N-am facut-o ptr ca toate service-urile erau full. Pe 15 feb. tre sa merg cu ea s-o las la reparat. Nu au zis ca imi schimba podeaua...doar ca e o varianta...in cazul in care nu merge indreptata.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cum sa schimbi podeaua pt. lovitura aia? Shocked Aia se indreapta in 30 de minute. NU ii lasa sa schimbe podeaua sau sa aproprie autogenul de tabla ca o sa iti para rau. Exclamation
Skip ads

  • ionut_v

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Asta am zis si eu.....ca pe interior e indoita doar pana la roata de rezerva(norocul meu). O sa insist sa o indrepte cand merg cu ea. Omu de la service n-a zis neaparat ca o schimba....doar ca e o posibilitate....in cazul in care nu merge indreptata. O sa vad eu ce-o sa fie peste 2 saptamani.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR