Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • mirel vectra

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
sal,am un vectra b x20 xev 16 valve si astazi am remarcat ca la relanti oscileaza Exclamation de la ce poate fi?
Skip ads

  • blaster

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut , si eu am avut problema cu relantiul care imi oscila si imi si murea motorul cand opream mai brusc cu ambreajul calcat. Am scapat de problema curatand EGR-ul si Clapeta de acceleratie.Motorul meu este X18XE , este aproape identic cu x20xev , incearca o curatare al egr-ului si al clapetei de acceleratie.Sper ca te ajuta , bafta !
  • mirel vectra

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Mersi frumos!
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
s-ar putea sa aiba noroc, desi raspunsul e relativ.... zic asta pt ca la x16xel-ul meu, i-am schimbat iac-ul cu unul nou, i-am curatat egr-ul si galeria dintre egr si clapeta de acceleratie, clapeta acceleratie-corp clapeta, curatate, bujii noi, fise noi, bobina inductie schimbata, inclusiv denzorul de detonatie l-am curata acolo se suprafata de contact cu blocul motor, senzorul de temperatura e verificat si el, furtunele de vacuum verificare de 100 de ori, martori in bord niciunul aprins....... si tot oscileaza relantiul, f putin ce i drept, dar e sesizabil....... de accelerat accelereaza uniform , raspunde bine la comenzi, in concluzie , o lasa asa , nu mai insist pe relantiul asta ca in toamna face 18 ani masina Very Happy
Skip ads

  • vectra ecotec

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2013

  • Mesaj Privat
la tine nu ii ecu cumva la x16xel ? da si la a mea x18xe trebuie sa schimb IAC-ul ca nu sta in relanti ...
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La ecu , n.am umblat.....daca mai umblu si acolo .....daca as sti sigur ca e de la ecu l.as schimba cu unul second . Cum pot afla daca.i sigur de la ecu problema ?
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Filtru de aer, filtru de benzina(de obicei ii da in nas), curatata clapeta de acceleratie + debitmetru. In general, daca este clapeta de vina face asta in mod deosebit cand este motorul rece.

Pentru curatat clapeta gasesti pe forum un tutorial in care iti spune inclusiv cheile de care ai nevoie. Este o operatiune destul de simpla.

Spor.
  • vectra ecotec

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2013

  • Mesaj Privat
pai cel mai bine o pui pe tester si afli problema Wink
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
poate reprezentanta sa-ti daca un infotest la masina sa afli exact ce are, altfel la testerele astea de 40 lei ............ pleci la fel cum ai venit Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR