Parola noua?

Salut,
Vreau sa achizitionez un astra H si nu stiu la cat ar trebui sa se schimbe cureaua de distributie.Ma gandesc ca,daca o cumpar,sa nu fie la limita cu kmtrajul ca sa trebuiasca sa o schimb imediat.
Daca puteti sa imi spuneti cat costa schimbul asta...in mare asa...

Multumesc!
Extras din caietul de service OPEL:

Pentru costuri, poate cineva care a facut-o de curand sa-ti spuna, dar depinde de unde cumperi cureaua (pretul poate sa difere cu cca 50%), unde o schimbi (tarifele practicate), oricum sa ai 100-150 RON la tine.
Credeam ca e mai scump.
Multumesc!
Cand vorbea de 100-150, cred ca Ovidiu se referea la cureaua de accesorii, nu la distributie... Si cum Crater, tu te gandeai la distrubutie, deci sa fi sigur ca e mai scump Very Happy

Sau varianta 2, daca Ovidiu vorbea de 100-150 lei, sigur nu vorbeade reprezentante Opel... la un mecanic particular cam asta e manopera, la care se mai adauga kitul de distributie
salutare,
am mai citit pe net si am ajuns la concluzia ca e cam 10-15mil toata treaba...
Oricum e rezonabil la cel putin 50k de km.
Wink mersi
la mine a ajuns cam 1300 lei..curea, role, ulei distributie , filtru ulei si filtru motorina. Mai treba cureaua accesorii, filtrul aer si filtrul habitaclu..ince vreo 100 lei..schimbat la mecanic particular.
ce fel de curea distributie am pe astra 17dt sedan 2003 ? pe cartea de identitate a masinii dupa ce am inmatriculat-o scrie ca e dti. din ce am vazut in carnetul de service, cred ca am distributie pe lant .
poate cineva sa ma lamureasca?
am avut inainte un astra sport y20dt si acela avea distributie pe lant.
multumiri anticipate
antwerpen: Ai distributia pe curea la Y17DT.
Ursu82 a scris: antwerpen: Ai distributia pe curea la Y17DT.

merci pentru raspuns. din ce am vazut in carte service, s-ar schimba cureaua la 150.000 km.
Cind cumperi o masina obligatoriu schimbi distributia si consumabilele.
Ca pret distributie completa, pompa apa, ulei, antigel, filtrele toate 9mil si manopera 3mil (inlude si alte verificari+curatiri). Daca se schimba numai distibutie manopera e 1,5 maxim 2mil daca se umbla si la pompa apa.
preturile pe care le-ai zis tu, nu sunt valabile unui service opel, corect?
Preturile sunt de la un service care este autorizat sa repare Opel nu de la reprezentanta.
am schimbat si eu distributia la Z19DT(90mii km) cu tot cu manopera si piese(inclusiv pompa de apa) m-a costat 10mil.piesele luate de la un forumist
Salutare, pentru un Z19DT imi puteti face un necesar de piese pt inlocuie distributie? motorul are aproape 80.000 reali.
Ai nevoie de kit distributie ( curea + role) . Este recomandat să schimbi si pompa de apă, dacă tot umbli acolo. In acest caz mai ai nevoie si de 1 l antigel pentru completare. Costul acestor piese este de cca. 800-850ron ( piese originale GM ). Numai bine.
multumesc.
Nu te incadrezi la oferta 4+? Scapi mai ieftin..in jur de 500 ron cu totul.
e din 2006 masina, acu nu stiu ce sa zic, am schimbat placutele de frana fata+spate la reprezentanta si dupa nici 1000km au inceput sa scartaie cand pun frana incet la viteza mica, desi sunt "originale GM", pe cutia lor scria "made in india"
pe scurt, inca nu am incredere in reprezentanta........
GM are fabrici si in India. De scartzait scarztie pentru ca nu ti-au pus pasta antiscartzait.
hm.. e prima data cand aud de pasta de acest gen.

Hai si tu in Club

Inregistrarea este si va fi mereu gratuita.

Cont Nou