Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Gull1v3r

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Salut, sunt si eu de apox 2 sapt propietarul unui astra h gtc, si intampin 2 probleme cel putin pana acum (nu am gasit raspuns nici cu ajutorul prietenului google).

1. Care este siguranta de la iluminatul numarului? (In carte nu scrie nimic de aceasta siguranta nici ca ar fi legata de altceva).
2. Doresc sa dau jos proiectoarele imi puteti spune in cativa pasi cum se pot demonta?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
1. este posibil sa nu ai siguranta. luminile masinilor precum astra h si vectra c nu mai sunt protejate prin sigurante ci prin componente electronice.
2. ai mai multe variante:
a) dai bara jos, scoti proiectoarele
b) te dai sub masina, desfaci protectiile din zona proiectoarelor de la scut (daca are masina scut) si apoi ai acces la proiectoare.
c) faci putin offroad pe coclauri si la un moment dat scapi si de bara si de proiectoare...
  • Gull1v3r

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Daca spui ca nu exista siguranta, eu am ambele becuri arse, le-am inlocuit cu becuri normale w5w si nu imi functioneaza sa incerc sa scot borna la baterie?

Varianta c e buna doar daca nu iti pasa de masina dar la cat trb sa platesc pt ea o sa caut o varianta mai buna....ca sa fiu mai concret am polisat faruri + proiectoare si vreau sa le pun folie grila din fata se da separat jos sau cu tot cu proiector? Ma gandesc la o varianta pe care o pot face fara un eventual elevator.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Ai aici sigurantele la astra h dupa 2006.

Skip ads

  • Gull1v3r

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2016

  • Mesaj Privat
@svasile - am verificat cartea nu scrie nicaieri despre o siguranta pentru becuri numar, am scos si + de la baterie si nimic.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Ai verificat cu o lampa de control daca ai plus si masa in lampa?
Ti-am pus 2 fotografii cu sigurantele si releele pe care le are astra H dupa 2006.
Mai mult ca sigur lampa la numar are legatura cu pozitia(vezi si siguranta 56 din poza).
  • Gull1v3r

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Sunt verificate toate, iar daca era legat de pozitie, atunci nu mergea nici pozitia ....e singura problema care o am....toate functioneaza in parametri normali.


PS: rezolvata, nu stiu de ce prima data nu a mers, scos borna de la baterie lasat cca 5 min conectat la loc si sau aprins. Prima data nici radio-ul nu sa resetat probabil nici eroarea.

Multumesc de ajutor.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ai pus cumva led-uri si nu a mers?
Daca da, asta e problema, masina a sesizat scurt circuit acolo si a taiat curentul.
Deci este posibil sa nu ai siguranta si becurile sa fie controlate electronic.
Skip ads

  • Gull1v3r

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Da am citit pe cateva forumuri ca nu exista siguranta si este exact cum spui si tu sa fie controlate electronic.

Eu personal nu am pus led-uri poaibil fostul proprietar, eu am vrut sa le fac functionale pt ca nu functiona nici unul ambele becuri erau arse, dar acum totul este ok.
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!
La Vectra C ieri am constat cã nu îmi merge una din lãmpile numãrului de înmatriculare,cea din dreapta,am desfãcut lampa ,am schimbat becul și degeaba,am verificat soclul in mufa lãmpii de pe stânga și funcționeazã.
Are cineva idee mai are cumva vreun conector care ar putea fii oxidat intre cele doua lãmpii? Și cum aș putea ajunge la el fãrã a fii nevoit sã dau bara spate jos .
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu cred ca ai sanse sa ajungi la firele de acolo fara sa dai bara jos...
in spatele barii e o armatura metalica si nu prea ai cum sa bagi mana acolo...
  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Așa mã gândeam și eu.
Dar are cumva vreun conector acolo între lãmpii? Cã in lampa stânga nu intra decât 2 fire.
Sau alte sugestii de ce ar putea sã nu meargã lampa dreapta.
Skip ads

  • aauto

  • Mesaje scrise: 394
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Mulțumesc frumos pentru rãspuns ...
Am rezolvat azi problema,era un fir rupt în mansonaul de plastic ,de protecție al firelor, s-a arãtat singurel când am tras puțin mai tare de fire.
Daca ai degetele subțiri ai loc sã ajungi la manson pe dedesubt,cum am și fãcut cã nu eram deloc dispus sã dau bara jos .
  • APadurean

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2020

  • Mesaj Privat
salut,am sesizat si eu aceeasi problema cu o saptamana in urma,azi mi-a venit lampa cu totul si cand am vrut sa o pun am zis sa testez becul am realizat ca nu am curent la soclu am inteles ca siguranta nu are pentru becul de la numar,ma gandesc sa nu fie firul intrerupt pe undeva.Daca stiti vreo solutie as fi recunoscator sa o aud.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR