Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu tin minte sa se fi discutat, dar as avea nevoie de ceva sfaturi.

Marti m-am trezit cu roata blocata. Dupa telefonul de rigoare, au venit baietii repede ca sa-si ia tainul. Cu cei de la firma de blocare am rezolvat repede. Le-am dat de ales intre CASCO de 200euro pe janta si sa plece linistiti. Au plecat linistiti fara pretentii. Cu putzilistul comunitar nu am rezolvat inca. Nu am recunoscut fapta si nu am semnat, mai ales ca nu mi-a trecut mentiunile mele in procesul verbal. A plecat in tromba, fara sa aduca martori ca nu am vrut sa semnez. Azi, mi-a venit acasa instiintare de la putzilia comunitara in care se spune, si citez: "...a recunoscut fapta dar nu a semnat". Dupa cate stiu eu, asa ceva nu prea are sens si procesul verbal nu e valabil fara semnatura mea sau a martorilor. Acum, vreau sa atac procesul verbal, si mi-ar folosi niste idei.


P.S. Nu ma intereseaza partea cu moralitatea, atat timp cat nu era un loc de parcare liber pe vreo raza de un km in jur, nu eram parcat pe strada, iar pe trotuar mai era loc suficient de cel putin o persoana.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
din cate vad zilnic pe langa spitalul de urgente, dupa ce blocheaza roata ti se face si poza la masina ...
si daca ai parcat si pe un trotuar nou (de-ala cu pavele minune) nu stiu ce sorti de izbanda ai ...
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Dodo,

Presupun ca ai parcat pe un loc pentru persoanele cu handicap... corect?
Cei de la firma care blocheaza roti, nu filmeaza operatiunea?, pentru a avea probe ca nu au defectat masina (la noi asa se face).
Mi se pare non-sens sa blochezi o masina care ocupa locurile destinate handicapatilor... eventual o ridici, ca sa eliberezi locul respectiv...prin blocare se prelungeste ocuparea locului.... dar asta este specific tarii...
Nu cred ca in procesul verbal al comunitarilor exista rubrica separata de recunoscut ceva... daca semnezi recunosti, daca nu, nu ...
Cum adica sa recunosti dar sa nu semnezi... cine ti-a trimis instiintarea e cam tare de cap..... cred ca ai sanse sa o contesti pe forma dar nu pe continut.. pentru ca martori or sa fie cae de la firma de blocat rotile...

LE Loc de handicapati sau trotuar... tot ce am scris se pastreaza valabil.... in TM...

a specificat ulterior ca e vb de trotuar Wink

Bafta


Ultima modificare facuta de calin1945 la Lun 31 Mai, 2010 12:07 pm
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
a specificat ca a parcat pe trotuar, nu pe loc pt persoane cu handicap ...
si de filmat nu se filmeaza in iasi ... ci doar se fac poze la masina dupa ce se blocheaza roata ...
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Asa cum zice si Cipiotul daca e cu poza nu mai ai ce face ai gresit platesti.

Si sincer fara sa te cert da trotuaru e pentru pitoni fratele meu. Sa vezi ce bine e cand ies cu nepotu cu carucioru si nu am loc pe trotuar de masinile parcate si merg pe strada fugind sa nu dea vreo masina peste mine.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
"recunoaste fapta dar nu semneaza" Smile Mare-i gradina la pulitienii astia comunitari... Smile Stiam ca in asemenea situatii, atat la blocarea unei roti cat si la ridicarea masinii se fac poze ca probe! Daca in acele poze nu apere masina ta, in special nr. de inmatriculare si semnul de circulatie ce interzice parcarea, poti ataca linistit in instanta, binenteles coroborat cu aberatia scrisa de dobitoc! Daca era Geoana nu te mai amendau astia Laughing Glumeam....
Acum sa privim si realitatea...suntem nevoiti mereu sa incalcam legea! Deci nevoiti...din cauza autoritatilor ce nu creaza conditii!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Lun 31 Mai, 2010 12:21 pm
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:Dodo,

Presupun ca ai parcat pe un loc pentru persoanele cu handicap... corect?
Cei de la firma care blocheaza roti, nu filmeaza operatiunea?, pentru a avea probe ca nu au defectat masina (la noi asa se face).
Mi se pare non-sens sa blochezi o masina care ocupa locurile destinate handicapatilor... eventual o ridici, ca sa eliberezi locul respectiv...prin blocare se prelungeste ocuparea locului.... dar asta este specific tarii...
Nu cred ca in procesul verbal al comunitarilor exista rubrica separata de recunoscut ceva... daca semnezi recunosti, daca nu, nu ...
Cum adica sa recunosti dar sa nu semnezi... cine ti-a trimis instiintarea e cam tare de cap..... cred ca ai sanse sa o contesti pe forma dar nu pe continut.. pentru ca martori or sa fie cae de la firma de blocat rotile...

LE Loc de handicapati sau trotuar... tot ce am scris se pastreaza valabil.... in TM...

a specificat ulterior ca e vb de trotuar Wink

Bafta


Tu lucrezi la "regizorii" astia cu parcarile? Exclamation
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Presupun ca este gluma... Laughing

Nu. Am fost "client" fidel cand lucram in zona centrala, acum, cu munca la camp, parchez unde am chef ....
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Bine, procesul verbal e plin de inadvertente, mai ales in descrierea locului. Clar ca au poze, si de aceea as ataca pe forma, nu pe fond. Totusi, as avea nevoie de un mod de redactare. Ideea mea e sa fac o contestatie la politia comunitara si abia apoi sa ajung la Judecatorie, daca chiar trebuie. Stiu ca pentru Judecatorie era asa ceva pe forum la noi, dar nu stiu daca este valabil si pentru politia comunitara.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca se poate sa astepti pana maine iti trimit scanata contetatia facuta de sotie la Politia Rutiera, inainte de proces...doar lasa-ma sa stiu...

Bafta.

L.E. Pe maine cu scanul.


Ultima modificare facuta de calin1945 la Lun 31 Mai, 2010 3:15 pm
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Astept, ca oricum am vreo 10 zile timp de depus. Merci!
  • AnakynBlade

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Sa ne zici si noua ce ai rezolvat sunt tare curios daca izbutesti in vre-un fel , oricum suna incredibil de idioata faza "A recunoscut fapta dar nu a semnat" oky si in cazul asta ce se intampla ? nenea ofiteru poate sa scrie ce vrea pe proces ... si sa aduca martorii care n-au nici-o tangenta sa semneze dupa ?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Ideea mea e sa fac o contestatie la politia comunitara si abia apoi sa ajung la Judecatorie, daca chiar trebuie.

Total gresit.
Termenul de contestare este de 15 zile de la primirea procesului verbal iar contestatia se depune la judecatoria pe raza careia s-a savarsit contraventia.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Deci nu am treaba cu politia, trebuie sa depun la judecatorie. Merci! Acu sa vad cum formulez contestatia.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@dodo_13 Eu am contestat amenda data de politia comunitara botosani, pentru parcare neregulamentara, la sediul politiei nu la judecatorie. Imi blocase roata si am platit deblocarea iar la procesul verbal am scris observatii si imediat m-am dus la sediu lor si am depus contestatia scrisa pe loc. Dupa vreo 2 luni luni mi-a venit acasa o citatie. Nu m-am dus la proces iar dupa termenul procesului la vreo 2-3 luni mi-a venit hotararea ca am castigat.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tocmai, ca mie nu mi-au dat voie sa scriu observatii. Ce ai formulat in plangere?
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Dodo, dar amenda cât e? ÃŽn primele 48h și dupã?
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:Si sincer fara sa te cert da trotuaru e pentru pitoni fratele meu.

Normal, astia incap pe sub masini!
Dodo, da-i tare cu contestatia, asteapta procesul si vei castiga.Vezi si la ExpressVectra ca a rezolvat!
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=62090
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La mine era un pic mai aparte cazul ca eu am parcat intr-un loc in care scria pe un panou mic pus in fata lui "rezervat". Pe scurt in contestatie am scris in primul rand ca nu era semn de "antentie se blocheaza rotile" si nici de "atentie se ridica" si in al doilea rand ca "rezervat" diferit de "interzis".
La mine blocarea s-a facut dupa o hotarare de consiliu local. Smile
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
De aici am facut toata treaba !http://www.amenda.ro/


IN Pv poti sa te legi si de urmatoarele :

art. 16 alin.1 din OG 2/2001: "(1) Procesul-verbal de constatare a contraventiei va cuprinde in mod obligatoriu: data si locul unde este incheiat; numele, prenumele, calitatea si institutia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupatia si locul de munca ale contravenientului; descrierea faptei contraventionale cu indicarea datei, orei si locului in care a fost savarsita, precum si aratarea tuturor imprejurarilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei si la evaluarea eventualelor pagube pricinuite; indicarea actului normativ prin care se stabileste si se sanctioneaza contraventia; indicarea societatii de asigurari, in situatia in care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie; posibilitatea achitarii in termen de 48 de ore a jumatate din minimul amenzii prevazute de actul normativ, daca acesta prevede o asemenea posibilitate; termenul de exercitare a caii de atac si organul la care se depune plangerea."
art. 16 alin.7 din OG 2/2001: "(7) In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal."
art. 21 din OG 2/2001: "(1) In cazul in care prin actul normativ de stabilire si sanctionare a contraventiilor nu se prevede altfel, agentul constatator, prin procesul-verbal de constatare, aplica si sanctiunea. (2) Daca, potrivit actului normativ de stabilire si sanctionare a contraventiei, agentul constatator nu are dreptul sa aplice si sanctiunea, procesul-verbal de constatare se trimite de indata organului sau persoanei competente sa aplice sanctiunea. in acest caz sanctiunea se aplica prin rezolutie scrisa pe procesul-verbal. (3) Sanctiunea se aplica in limitele prevazute de actul normativ si trebuie sa fie proportionala cu gradul de pericol social al faptei savarsite, tinandu-se seama de imprejurarile in care a fost savarsita fapta, de modul si mijloacele de savarsire a acesteia, de scopul urmarit, de urmarea produsa, precum si de circumstantele personale ale contravenientului si de celelalte date inscrise in procesul-verbal."





POti sa te mai legi si de :

- politistul nu mentioneaza distanta de indicatorul care interzice oprirea/stationarea si nu mentioneaza numarul casei in fata careia a fost oprita masina;

- politistul nu mentioneaza unde a stat autovehicolul, era sau nu pe partea carosabila, adica era sau nu sub incidenta indicatorului care interzice oprirea/stationarea;

- necorelarea intre distanta de la indicatorul care interzice oprirea/stationarea si numarul casei in fata careia era oprita masina;

- nementionarea motivelor care au dus la intocmirea unui proces verbal care nu contine datele cerute de lege;

- nu sunt mentionate obiectiunile contravenientului;
- stabilirea amenzii contraventionale in suma totala, fara sa indice sanctiunea aplicata pentru fiecare din contraventile stabilite;


etc etc etc etc
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR