Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • vaqsile

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Din neatentie (prostie) am bagat in rezervor cam 45 litri de benzina eco premium de la Petrom. Am vazut eu ca e "eco" si mi-am zis ca poate e mai buna. Am facut cu ea cam 650 km si dupa aia am aflat ca era cu plumb. De fapt, l-am intrebat pe unul de la Petrom. Masina a mers si merge perfect, nu am simtit nici o diferenta. Ciudat este ca si pistolul pompei avea gatul subtire si a intrat fara probleme in rezervor. Eu stiam ca pistolul de la benzina cu plumb este mai gros si nu incape in gura rezervorului.
In continuare, astept pareri de la cei care se pricep: ce se poate intampla? Mi-a afectat cu ceva motorul, catalizatorul etc? La ce sa ma astept?
Motorul este 1.6 16V ecotec
Skip ads

  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
normal nu prea ar avea ce sa pateasca (odata)
fii mai atent pe viitor Razz
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ai compromis catalizatorul.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Chiar daca nu e compromis, i-ai scurtat viaþa. Acum trebuie sã alimentezi câte 10-15 litri pe mãsurã ce consumi benzina din rezervor pentru a-l afecta cât mai puþin posibil fiindcã altfel, riºti sã-l înfunzi.
Skip ads

  • 72DAD

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pe masura ce consumi benzina pune fara plumb dar baga si aditivi.Nu cred ca l-ai compromis.Bafta!
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Incearca sa faci plinul cu benzina fara plumb si sa completezi mereu pana o sa scapi de cea cu plumb. Sau eventual incearca sa desfaci sonda care este situata sub bancheta spate in partea dreapta si sa scoti benzina din rezervor cu ajutorul unui furtun si sa pui benzina fara plumb.
  • vaqsile

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri! Pana acum am facut cam 650 km cu acea benzina. Nu manifesta nici un fel de problema. Am sa alimentez cat pot de repede cu benzina fara plumb, eventual de calitate mai buna.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Benzina Eco Premium si cele echivalente de la alti producatori nu contin plumb (tetraetil de pb). Acest aditiv pentru ridicarea cifrei octanice nu se mai foloseste (este oprit prin lege) la noi in tara din ianuarie 2005. Aditivul pe baza de plumb a fost inlocuit cu altul pe baza de mangan, facand benzina adtivata astfel mai putin poluanta. In acelasi timp, benzina aditivata cu mangan pastreaza proprietatile (protectia si etansarea scaunelor supapelor) cerute de motoarele de generatie mai veche pentru care este destinta. Din pacate, nici aditivul cu mangan nu este compatibil cu catalizatoarele, putand sa le dauneze la fel de mult ca si aditivul cu plumb.

Si ca sa facem putin haz de necaz, benzinele actuale destinate motoarelor cu catalizator n-ar trebui sa se mai numeasca "fara plumb" ci "fara mangan" Wink
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Da, benzina Eco Premium 95 de la Petrom nu contine plumb (tetraetil de plumb) ci inlocuitor. Cunosc masini euro 2 care circula numai cu Eco si nu au nici o problema. De altfel de la 1.04.2008 se va opri comercializarea benzinei cu plumb in toate benzinariile.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
O intrebare de necunoscator: la masinile care "cer" benzina cu plumb si le dai benzina fara plumb, apar probleme la funcitonare?
  • vaqsile

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:O intrebare de necunoscator: la masinile care "cer" benzina cu plumb si le dai benzina fara plumb, apar probleme la funcitonare?

Tocmai am spus ca la masina mea nu a aparut nicio problema. Poate dupa o functionare mai indelungata cu benzina fara plumb.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR