Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • mar
  • **
  • 130 mesaje
  • din 02 Mar 2008
  • Vectra 2001 y2.0dth
  • Hunedoara
  • mar

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2001 y2.0dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
motor y20dth 125000km luata in 2007 din belgia la 90000
inlocuit pana acum:placute frana fata,furtunase retur injectoare,bujii incandescente,ABS-reparat(lipitura),climatronic-reparat(tranzistor)si cam atat,urmeaza pe spate ceva nu stiu sigur,bucsii sau rulmenti
Skip ads

  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Vectra B2 2001, Y22DTR, cumparata in vara lui 2007 la 141.000km, acum are 185.000km, schimbat diverse la ea, motorul e ca nou
(reviziile le fac la 10.000km).
  • ovwidiu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Vectra B 1996, X20XEV,cumparata din Spania in 20 mai 2008,un singur proprietar(masina este superingrijita) cu toate reviziile trecute pe carte,am adus-o cu 262.200 km REALI ,rulata in tara pana acum si are 272.100 km.

Masina pot sa zic ca merge impecabil,zici ca e ca si noua, dupa ce inainte de a veni in tara cu ea,i-am shimbat chiulasa+toate consumabilele( m-a costat 2000 E si eu am cumparat-o cu 1800). Sunt extraordinar de multumit de ea chiar si la km astia care intr-adevar sunt reali
  • CV13BOT

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1994 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Un motor de opel trebuie sa merga 500,000 km . Eu am avut un Tico a fost taxi si pe bord era 532,000 km si mergea fara probleme si nu a fost umblat la motr niciodata ma credeti ?
Skip ads

  • n0iz3

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Vectra B 2001 Y20DTH - 256.000 and counting
Nici o problema foarte serioasa pana acum.
  • CATYON
  • **
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In decembrie am cumparat vectra care se vede in avatar de la un intermediar cu 148000 km "reali", prin ian dupa ce am inmatriculat-o am avut ocazia sa vb cu fostul si unicul proprietar dinaintea mea si am aflat ca masina avea 440000 km in aprilie 2008. Deci pot trage concluzia ca masina mea se apropie cuminte de 500000 km.
I-am schimbat personal bucseraia fata, amortizoarele, flanse+rulmenti, caseta de directie care a cedat in prima saptamina, EGR, debitmetru, furtunasele la vacum care erau unele fisurate, tampon motor de pe aripa si cam atit. Am joc la maneta schimbatorului si intra greu a 1-a dar am gasit s-o schimb, in rest masina merge bine, dupa 5000 km facuti de mine am completat 300 g de ulei Castrol 5w40
Concluziile le trageti singuri iar cei cu 150k reali sa se mai gindeasca.
  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
CV13BOT a scris:Un motor de opel trebuie sa merga 500,000 km . Eu am avut un Tico a fost taxi si pe bord era 532,000 km si mergea fara probleme si nu a fost umblat la motr niciodata ma credeti ?

te rog sa ma scuzi dar eu nu te cred
  • todo_tdo

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1999 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
motorina X20DTL din 2000...... 265000 km ... si sa nu vb intrun ceas rau e minunata merge bine,ulei ...filtre ce trebuie si motorina buna si nu am probleme cu ea in afara de cele cunoscute geamul electric dreapta fata se lasa greu jos ..... usa spate dreapta nu dunctioneaza centralizata in rest e ok mai mult decat ok . PS am aduso la 255000 de 6 luni in tara...personal
Skip ads

  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si cand eu spun ca masina mea are 233.000 se uita lumea crucis si fuge. "Are multi km `domne". Nu mai bine dadeam km inapoi pe la 150 de mi si era si cumparatoru multumit si eu cu masina demult vanduta ? Da de, zici sa fi baiat cum se cade. Samsarii dau masinile una dupa alta, fraierii raman tot fraieri, le cumpara, si uite asa eu raman cu masina nevanduta Razz. Cand am fost in sept in Germania am avut ocazia de a merge si de cateva ori cu taxiul. Numai mercedes am nimerit si unu nu avea sub 600.000 de km . Ce e drept erau modele din 2000 2001 dar .... asa ca va urez bafta la cumparat masini cu 130.000 km in 7 8 ani. (mai ales din germania si diesel) Ma umfla rasu . Jur Smile
  • CATYON
  • **
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
"fraierii raman tot fraieri, le cumpara"

multumesc de apostrofare CRISTIANDVD
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@CATYON nici ce-a mai mica intentie
  • CATYON
  • **
  • 99 mesaje
  • din 29 Nov 2008
  • Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Mehedinti
  • CATYON

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 CDX, 2,0 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
OK, am incercat sa expun patania mea ca atunci cind cumparati masini de la intermediari sa va ginditi de doua ori
Skip ads

  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Exact asta spun si eu .O zi buna Confused
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu am luat-o pe a mea la 127.000 km pe bord si e din '98. Aparent, dupa uzura, are sanse sa fie reali, dar niciodata nu bag mana in foc si, sincer, nici nu prea ma intereseaza.
Oricum, ideea este alta, cand iei o masina, ultimul lucru care trebuie sa te intereseze este cati km are in bord. Ai cele mai mici sanse sa aflii adevarul. Cel mai sigur e sa te uiti dupa uzura pieselor, dupa mersul motorului si daca totul e in regula, atunci poate sa aibe si 500.000 km reali.
Totul depinde de cum s-a mers cu masina si cum a fost intretinuta. Poti sa iei una la 100.000 km forjata si omorata si sa te apuci sa schimbi piese la ea cu tonele sau poti sa iei una la 250.000 km (care sa fi fost intretinuta si exploatata intrun mod normal) si sa mai mergi cu ea 100.000 km fara probleme.
Intrebarea "cati km are masina ?" e o chestie pur informativa. Este o mangaiere pt psihicul uman si doar atat. Treceti peste ea cand luati o masina si n-o puneti la suflet. Dar de intrebat e bine sa intrebati totusi, pt ca in anumite situatii, vanzatorul va poate lua de nestiutori, iar raspunsurile ce urmeaza va pot spune multe despre caracterul vanzatorului si implicit despre adevarul in privinta masinii.

EDIT: Sa fiu mai explicit la faza cu "mangaierea/linistirea psihicului"... Cand vezi in bord ca masina are 140.000 km, te gandesti usurat ca e ok, nu are asa multi... mai merge o gramada... ai avut tu amici care au mers 250.000 km lejer.
In schimb, cand vezi in bord 250.000 km, te sperie gandul ca are f mult si gata, dupa ce o iei tu, o sa cada tot si ai aruncat banii pe fereastra.
Nu e asa, in primul rand, tre sa te gandesti ca prima are mari sanse sa ii fi fost umblat la kilometraj, pe langa cea de-a doua, care are mari sanse sa reflecte realitatea. Exista si exceptii, bineinteles, dar sunt cam rare...


Ultima modificare facuta de tannu la Joi 12 Mar, 2009 12:03 pm
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna remarca. Total de acord
  • florinbfp

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu am adus-o in 2007 avea la bord 98.783Km din belgia de la vnzator belgian nu alta natie iar la intrebarea daca e pentru intern sau extern a raspuns clar ca nu conteaza (pe intern daca vinde masina inconforma km, stare tehnica sunt pasibili de inchisoare si retragerea licientei), in momentul vanzarii se mai face odata revizia si iti da toate rezultatele testelor. Amea cand am luat-o era defect debitmetru si nu corespundeau cauciucurile erau prea tocite (avea proces verbal de la politie) si mi-a recomandat sa-l schimb cat mai repede sau daca ii aduc piesa o schimba gratis. Mi-a dat voie sa o urc pe elevator sa o verific nu am avut probleme din punctul asta de vedere DAR nu mi-a spus norma de poluare corect d3 ceea ce la ei corespunde cu euro3 dar la noi e euro2.
De schimbat am schimbat debitmetru, 2 cauciucuri pe fata si binenteles consumabilele filtre si ulei (schimbate tot la el eu le-am cumparat el le-a montat), in rest super multumit am cu ea 120.000. Ce mai trebuie schimbat acum curea accesorii, poate intinzatorul de curea, sper reparat egr (da ulei pe la gaurica) si cam atat
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am si euVectra B din 96, pe bord acum am 148000km, am cumparat-o personal din Germania in august 2008 cu 136000km , motorul papa 1l de ulei la 1000km, l-am descut sapt trecuta, schimbat semeringuri supape si senzorul de temp a lichidului de racire, nu avea uzura mare pe cilindrii, pistonane si segmenti (fanta 0.35-0.30mm), dar km REALI ai masinii cred ca sunt undeva intre 300000-400000km poate si peste Smile
cand am luat-o sincer nr de km a fost ultimul care l-am remarcat sau mai bine zis care m-a interesat (cei 136k), nu am dat nici prea mult pe ea ce e drept
acum motorul trage bine, sunt incantat de cum merge dupa ce l-am curatat ca sa zic asa, am mai cumparat compresorul de ac si o conducta, urmeaza sa mai bag bani in suspensia spate si cam atat momentan
  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Opel Vectra B 1997,prima inmatriculare 1998. Prima inmatriculare in Romania prin 99-00
Cumparata de mine prin 2005 cu 91.000 km (aprox),acum are 155.000 km.
Nu stiu cat de reali sunt kilometrii dar volanul scaunele pedalele nu era uzate deloc. Dupa 120.000 au inceput sa se vada.
Masina merge bine,cu mici exceptii : Ambreajul care trebuie schimbat (cred eu),articulatiile.
Geamurile(fata) cand sunt lasate putin scartaie cand e drumul denivelat( adica mereu la ce drumuri avem). Nu stiu exact de la ce e,daca stie cineva....
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
aceeasi problema cu geamurile am avut-o si eu.. trebuiesc desfacute fetele de usi si unsa macaraua
  • Bugle Cristian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2007

  • Mesaj Privat
131000 achizitionata in 2004 iar acum am 170.000 si merge bine Sunt multumit
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR