Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ce usor este sa indrumi pe cineva sa mearga la tribunal dar ce greu este s-o faci cand e personal.
Din experienta proprie, stiu ca la culpa comuna firmele de asigurari ale partilor, acopera doar jumatate din pagube.
Poate s-au schimbat intre timp sau poate la mine a fost aplicata gresit legea.
La acea vreme am avut noroc cu casco care de regula acopera tot.
Skip ads

  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
va mai scriu inca o data....am incercat sa-l evit si am intrat pe conmtra sens...rezulta ne-am ciocnit pe contra sens....eu sint vinovat ca am intrat pe contra sens....daca imi tineam banda si il omoram pe om, intrandu-i direct in portiera, nu aveam nici o vina, dar am facut o fapta buna si am fost "pedepsit"....cat despre instanta..te poate tine luni si luni de zile pana o rezolvi...si pana o rezolvi, nu ai cum sa faci masina....plus ca daca intram in instanta si aduceam vorba de cap de creta, acum nu mai aveam permisul(scapat printr-o intervenite si un buchet de trandafiri)...
si inca ceva...cand esti atunci la fata locului, la accident....iti cam tremura chilotii si nu mai gandesti limpede, judeci doar ca ai munci ani si ani pt masina aia si ti-a fost facuta zob
maine ma duc la asitrans sa vad ce ezolv, mai tinem legatura,
multumesc
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
deci, ce facem in astfel de cazuri? ramanem in 'interiorul' legii sau ramanem oameni? adica, legea ar fi pedepsit lipsa unei reactii de evitare in orice fel si limitare a impactului? NU CRED; tot legea, ar fi ajutat pe bietul om in cazul in care il omora pe ala, il scapa de cosmaruri si remuscari? NU
Deci, legile noastre = SUCKS;
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pai stai asa. prima data zici ca te-a impins el pe contrasens, din impact. acum spui ca de fapt ciocnirea a avut loc pe contrasens. cum s- aintimplat de fapt? unde a avut loc ciocnirea? daca ultima varianta e adevarata, atunci de ce nu l-ai ocolit prin dreapta, pe banda 1? in cazul asta nu cred ca mai rezolvi ceva, ramine culpa comuna.
Skip ads

  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
banuiesc ca oricine avea reflexul sa traga stanga de volan...mai bine intram in el, sincer, oricum faptu e consumat...maine ma duc cu ea la service, spr sa ma primeasca aia de la gold&platin cu asig d ela asitrans ca am auzit ca colaboreaza(bine, dupa ce trec pe la sediul asitrans), tinem legatura,
salut
  • bobo32

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
personal am patit o chestie asemanatoare: un tip de pe contrasens, cu o dacie, nu a mai putut opri cand s-a format o coloana la o trecere de pietoni si a intrat cu partea din fata a masinii pe banda mea... fiind undeva la 3-4 luni dupa ce am inceput sa conduc, normal ca primul reflex a fost tras volan stanga si frana, fapt care a rezultat (in combinatie cu nisipul ramas in urma iernii de pe banda 1) sa derapez si sa ma opresc cu farul stanga intr-o masina stationata pe banda 1. concluzia politiei: vina mea, ala cu dacia nu are nici o vina. am reparat masina pe banii mei si l-am dat in judecata pe cel care a intrat pe contrasens. dupa 2 ani de procese am recuperat 85% din valoarea pagubelor si a cheltuielilor de judecata (restul de 15% era vina celui oprit pe banda 1 ca n-avea ce cauta acolo Very Happy). valoarea a fost recuperata de la asiguratorul respectivului. deci, si in concluzie: se poate.
  • BUF

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ai cumva numele agentului care a dat verdictul.
Am ceva pile pe sus, poate pot face ceva cu capetele astea de tanc (politisti).
  • BUF

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In legatura cu mosu ala, spune ne adresa, sa il facem si noi sa simta ce ai simtit si tu. (ii distrug masina !)

M-au apucat niste nervi de numai pot, am un prieten care a patit ceva de genu, cu un mos, si stiu ce inseamna.

Jos cu tentativele astea de oameni!

Razboi sa fie !
Skip ads

  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pe cap de creta il cheama Lungu...nu mai stiu cum
iar pe mosuluica, adica na, vreo 45 ani, am asig lui Smile....si curios e ca scrie unde sta....Smile, va las si o poza cu asig lui, poate dati nas in nas cu el si ii "multumiti" din partea mea

[editat de Mr.Opel]
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
totusi eu zic sa scoti rca-ul omului de pe site.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre, "mosul" are doar 41 de ani.
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Naspa cand e ala de vina si te baga pe tine si eu acu 2 luni am patit ceva asemanator.Veneam pe drum cu 2 benzi pe ambele sensuri de mers si din dreapta mea de pe o straduta care avea cedeaza a iesit o vaca fara sa opreasca la cedeaza ca sa treaca peste toate cele 4 benzi si mi-a taiat calea nu am mai apucat decat sa franez foarte putin si am lovito in spate si am aruncat-o peste alealalte 2 benzi(a avut noroc ca nu a venit nimeni de pe contrasens).Pana aici nimic neobisnuit.Eu mi-am lovit aproape toata fata la masina(bine ca nu am avut viteza) si nu am mai putut merge la garda pt ca mi s-a spart radiatoru.Am sunat la politie si a venit un echipaj la fata locului,se uita politistu sa vada ce pagube sunt si ce ii trece lui prin cap sa mearga sa vada ce semn avea dansa si o mare surpriza s-a furat semnu de cedeaza trecerea.Vaca cand s-a dat jos a recunoscut ca ea este de vina pt ca nu a oprit da cand a auzit ca s-a furat semnu a dat-o la intors.Am mers la politie am dat declaratii si sobolanu de polistist de la ghiseu a zis ca eu sunt de vina pt ca nu i-am acordat prioritate de dreapta si ca daca intersectia este nedirijata se acorda prioritate de drepta,da curios e faptu ca in cealalta parte era semnu de cedeaza,deci jumatate nedirijata si jumatate dirijata.Politia a venit din aceasi parte din care am venit io si nici ei nu au oprit sa dea de drepata si soarecu de la ghiseu mai si zicea ca si el daca trece pe acolo nici el nu opreste.In loc sa imi fac io masina pe asigurarea ei si-a facut-o ea pe asigurarea mea.In mod normal din cate stiu eu pt neacordare de prioritate se retine permisu,mi-e nu mi-a luat nici permisu si nici puncte nu mi-a dat,numa amenda de 1 mil de lei vechi.Si dupa vro 3 zile a trecut un prieten pe acolo si chiar atunci erau aia de la drumuri si puneau semnu la loc si ia intrebat de cand nu e semnu acolo si ziceau ca numa acu 1 zi nu a fost semnu da io facusem accident acu 3 zile.Am facut poze ca nu era semnu si am facut si dupa ce l-au pus si am si martor,acu i-am dat in judecata si in 17 aprilie am prima infatisare,sper sa imi recuperez bani care i-am bagat in masina ca am luat toate piesele numa cu factura.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai mitza, tu nu aveai semn de drum cu prioritate? ca daca aveai, te-or facut aia pe fata Smile)
  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In mod normal trebuia sa fie si ala pus,da cum a fost drumu pe care veneam io in raparatii ca deobicei se pare ca si pe ala au uitat sa il puna ca inainte era.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La halul in care se circula in ultima vreme cel mai indicat este sa conduci defensiv adica :
- sa semnalizazi din timp ,
- sa nu "crosetezi" benzile de circulatie in viteza ,
- sa mergi cu cel mult viteza maxima admisa pentru acea portiune de drum ,
- sa observi continuu intentiile celorlalti participanti la trafic ,
- sa anticipezi viitoarele actiuni ale acestora ,
- sa fii rezervat si sa nu te avinti furtunos in intersectii ,
- sa pastrezi distanta cit mai mare intre tine si cel din fata ta si cel din spatele tau

... , intr'un cuvint sa fii ponderat si cu ochii in patru ... pe cit posibil . Rolling Eyes
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sau sa-ti iei o RABA de 16t de preferinta si cu lama in fata
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
iso a scris:La halul in care se circula in ultima vreme cel mai indicat este sa conduci defensiv adica :
- sa semnalizazi din timp ,
- sa nu "crosetezi" benzile de circulatie in viteza ,
- sa mergi cu cel mult viteza maxima admisa pentru acea portiune de drum ,
- sa observi continuu intentiile celorlalti participanti la trafic ,
- sa anticipezi viitoarele actiuni ale acestora ,
- sa fii rezervat si sa nu te avinti furtunos in intersectii , - sa pastrezi distanta cit mai mare intre tine si cel din fata ta si cel din spatele tau

... , intr'un cuvint sa fii ponderat si cu ochii in patru ... pe cit posibil . Rolling Eyes


si sa iti iei o lovitura in spate de la un opel alb, care apoi mai are tupeul sa pretinda ca "nu stii sa conduci" pentru ca ai dat prioritate celor care treceau prin intersectie.

raba lui costin devine foarte atragatoare, dar merge si un mercedes '69.
  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
azi am fost pe la service sa vad ce lucrari s-au mai facut la masina cand spre surprinderea mea, statea tolanita la soare, gata facuta, arata ca noua la exterior, n-am ce sa reprosez celor din service...maine ma duc sa-i dau putina forja sa vad daca directia este bvuna, sa nu traga stanga dreapta, fiind dat ca bratul a fost rupt...
totusi e curios faptul ca masian a intrat in service pe data de 7.03 si asta-zi am ridicat-o..totusi numai 10 zile....ori o fi service-ul prea bun ori ceva buleu? sper sa nu...s-auzim de bine
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR