Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ieri, in jurul orei 15.00 un mos cu dacia mi-a facut praf toata partea dreapta, aripa,bratele si directia, cauciuc+janta, spoiler, capota motor, far....totul e praf,....eram pe banda 2 si mergeam cu aprox 60km\h, cand unu cu dacia, a vrut sa intoarca direct de pe banda 1 fara sa se asigure, am incercat sa-l evit am tras stanga,dar tot m-am ciocnit cu el, si m-a impins pana pe contra sens...slava domnului ca n-a venit nimeni din fata, nu ami vorbesc de vreun tir(cum te duci spre metr,pt cei din galati)
Partea prosta acum e ca nici politistul nu prea tine cu mine, si ieri i-a dat dreptatatae lu alal cu dacia ca cica era pe banda 2 si nu l-am vazut si am incercat sa-l evit...prostii...nici nu stiu cum de-l crede...ramane sa ma duc azi pe la 11 sa lamurim problema la locul accidentului,
daca ii da dreptate lu ala, am pus-o, mnasina nu era pe casco
ma doare sufletul cand ma gandesc ca mi-am rupt spatele pt ea si un bou mi-a facut-o praf intr-o secunda..
Multumesc pt eventulale comentarii si poate imi dati vreo doua solutii spre rezolvarea problemei. Domnu sa va fereasca de accidente
Skip ads

  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Imi pare rau de asemenea intamplare. Sad
Incearca sa-i explici ca nu neasigurandu-se, nu ai mai avut cand sa il eviti, fiind prea aproape de el.
Oricum, era obligat sa se asigure ca nu-i vine nimic din spate inaintte de incepe manevra si sa-i lase pe toti sa treaca!
Ar fi minunat daca in acea portiune ar fi linie continua sau locul accidentului in apropierea unei statii de tramvai, indicator de drum ingustat sau ceva care sa nu permita intoarcerea, oprirea, ca la regulament.
Impune-ti pct de vedere.
Bafta
  • doru.christian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sa aud asta. Stai ca nu inteleg, cum adica sa-i dea dreptate mosului? Din cate stiu eu tot drumul pana la Metro si dupa e cu linie continua ( 2 benzi pe sens ) cu mici exceptii cand trebuie sa faci stanga ( spre ex sa ajungi la Club Viva ), dar in nici un caz nu ai voie sa intorci acolo.
A vazut cineva accidentul? Erai cu cineva in masina? Ai vreun martor? Ameninta-l pe mos ca-l dai in judecata ptr fals in declaratii si pe politai, nu stiu, ptr incompetenta.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
cashu21 a scris:politistul nu prea tine cu mine, si ieri i-a dat dreptatatae lu alal cu dacia ca cica era pe banda 2 si nu l-am vazut si am incercat sa-l evit.

Nu inteleg, adica te acuza pe tine ca erai pe contrasens in depasire, peste linia continua care stim noi ca exista? Nebunii...
Bate-te "la cap" cu ei! Succes!

Ce masina ai?

editat de maiandrei.
in semnatura:
Astra H 2005 1.7 cdti 80cp
in profil:
Masina mea
Model: Opel Astra
Anul de fabricatie: 2005
Motorizare: Motorina
Culoare: alb

Skip ads

  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
verdict aproape final...culpa comuna, eu am incercat sa-l evit si am intrta pe contrasens si pana la urma l-am ne-am ciocnit, el ca nu s-0a asigurat....deci fiecare cu carnetele suspendate si fiecare isi plateste masina...el cam 20 mil paguba la dacie...eu cam multe mii euro...
noroc ca am gasit o interventie puternica de a anulat procesele verbale(primele) si am cazut la pace, i-am paltiti 16 mil si mi-a dat asigurarea ASITRANS ....(si cand ma gandesc ca de 16 mil imi faceam casco, dar asa sunt eu..cateodatat imi vine sa-mi trag mii de pumni in cap)..acuma sa ma duc luni sa vad ce serviceuri colaboreaza cu asitrans....vreo recomandare de la cei din Gl care se pricep?niste sfaturi privind etapa urmatoare adica repararea masinii, trebuie sa stau langa mecanici? sa fiu atent sa nu-mi sudeze piesele si sa le inlocuiasca, sunt chiar afon la subiectul asta pt ca e primu accident Sad
multumesc ca m-ati ascultat, sanatate
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
bai am o boala pe mosii astia handicapati care nu mai sunt in stare sa urineze singuri dar se urca la volan si fac robinsonade de genu asta, imi pare sincer rau de ce ti s-a intamplat iar politistu ala e un dobitoc in toata regula, toti incompetentii fac regulile in tara asta.

succes cu repararea masinii, bafta
  • doru.christian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cum adica culpa comuna? Ori eu sunt mai greu de cap ori toate, dar absolut toate capetele de creta sunt imbecile. Chiar n-a fost nimeni care sa vada accidentul? Cum naiba sa fii tu vinovat cand toata lumea stie ca acolo este linie continua si n-ai voie sa intorci? Ce vroia cap de creta ala sa nu intri pe contrasens si sa te ia in plin? Chiar atat de prost este? Nici nu stiu ce sa zic, consulta un avocat bun si daca ai timp, chef, bani si nervii necesari da-l in judecata pe cap de creta.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cum dracu' culpa comuna?
ce tara e asta? sau ala are "pcr" mai puternice?
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
oare nu poti sa mergi la contestatie si sa-i faci si politistului plangere pt incompetenta de care da dovada ?
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
De fiecare data mi se zburleste pielea cand aud de asemena intamplari...
imi pare sincer rau
Dar ma tot streseaza o intrebare: cum sa fie culpa comuna? pt ca ai incercat sa il eviti, adica sa minimizezi accidentul? pai in ochii legii, daca tu te stiai regulamentar, inseamna ca era mai bine sa rulezi in continuare fara sa schitezi nici un gest? Iarasi o aberatie legislativa sau doar greseala de interpretare a vreunui cap de creta incompetent/
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
"cap de creta incompetent" == pleonasm

"cap de creta competent" == exceptie
  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
era o varianta si cu procesul, dar martori nu stiu de unde sa-i iau...ca omul pe care il aveam in masina nu prea se ia in calcul, ca cica e normal sa tina cu mine....trebuiau martori "exteriori", iar procesul cien stie cate luni ma intingea...asta e am dat 16 mil mosului sa sii bage in c..r,

deci mai repet inca o data, el a vrut sa intoarca ep linia continua, eu am vrut sa evit si am intrat pe contrasens, deci am gresit amanadoi...tot imi lua permisu chiar daca evitam accidentul...il lua pt calcat linia continua,
Skip ads

  • doru.christian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Auzi cata imbecilitate! Ala intoarce pe linie continua, tu esti obligat, fortat sa intri pe contrasens ca sa il eviti ( din pacate n-ai reusit ) si cica e culpa comuna! Si pe deasupra iti mai ia permisul si platesti si vinovatului 16 milioane. Ptr ce naiba cand tu n-ai nici o vina?
Si cine zice ca persoana din masina ta nu are voie sa depuna marturie, sa fie propus ca martor? Capu' de creta? Daca el ti-a zis asta cred ca ti-ai dat seama ca mananca rahat din moment ce zice ca e culpa comuna.
Bine zice M.B. ca " Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. "
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
persoana aflata in masina cu tine e perfecta ca martor. nimeni nu poate sa o respinga.
  • doru.christian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Uite ce spune art. 189 Cod Procedura Civila:
"Nu pot fi ascultati ca martori:
1. rudele si afinii pana la gradul al treilea inclusiv;
2. sotul, chiar despartit;
3. interzisii si cei declarati de lege incapabili de a marturisi;
4. cei condamnati pentru juramant sau marturie mincinoasa."

Daca persoana aflata in masina la tine nu se regaseste intr-unul din cazurile de mai sus si mai ai chef de "scandal" le dai peste nas si mosului si lu' cap de creta intr-un eventual proces.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
asta e o timpenie. cum adica rudele nu pot fi martori? dau peste tine cind esti numai cu rudele si scap pentru ca nu pot fi martori?
  • georgesand

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2007

  • Mesaj Privat
In conditii normale de circulatie esti vinovat pentru ca ai incalcat linia continua, cashu21. Asemenea mosulica pentru intoarcerea intr-un loc nepermis prin semnalizare rutiera. Dar din moment ce s-a produs un accident se iese din normalitate si se analizeaza factorii si conditiile care au dus la accident, ceea ce in cazul tau nu s-a facut si la care se adauga respingerea, pe nu stiu ce motive, a martorului tau. Deci tov. militian a denaturat, ori din prostie, ori cu buna stiinta, faptele cu un scop: nu si-a facut planul la amenzi si permise suspendate. Cred ca e necesara o expertiza pentru a lamuri lucrurile, asa ramai si cu banii luati si cu o abatere adaugata la dosar.

Salve si mii de bombe!
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Dar poti spune ca ai fost impins pe contrasens, dupa impact, de cel cu dacia. Nu ca te-ai dus tu singur, pentru a evita.

Off @sezran citat: ...dau peste tine cind esti numai cu rudele si scap...
Daca-s "all blacks" nu mai ai scapare Razz
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
atunci voi fi nevoit sa fac ca in bancul cu ceausescu si ungurul: da-i 'nainte, da-i 'napoi, da-i 'nainte, da-i 'napoi ... Smile
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
radem glumim, dar totusi cashu21 de ce nu mergi mai departe in instanta ? eventual si cu putina publicitate`n presa si sa vezi ce frumos se rezolva si il sanctioneaza si pe gigel cu cascheta ca nu a fost competent la toata treaba si nu a analizat cum trebuie. parerea mea, decat sa ii fi dat mosului 16 mil mergeai direct la un avocat.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR