Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:
aco_008 a scris: 150 lei/luna = juma de plin ....


off topic:
bre aco da' ce rezervor ai matale de bagi de 300 roni?
eu fac numai de la plin la plin si n-am bagat mai mult de 50-51 litri (in carte e dat 5Cool deci cam vreo 200 ron/plin...


Niciodata nu a intrat in rezervorul meu motorina de valoare mai mare de 160 ron. Cand am scris juma de plin vorbeam la modul general.
Asa cum am facut naveta pana acum cu autobuzul asa n-as muri nici acum. Am avut prima masina primita cadou, era o rabla dar era a mea. Acum am astra, e masina pe care mi-o permit si pe care o pot repara in caz de doamne-fereste fara sa raman dator la intretinere. As fi vrut o vectra in vara asta, dar am ajuns la concluzia ca pur si simplu nu se merita, nu inca. Ramane de vazut ce imi rezerva viitorul.
Pentru mine, masina reprezinta una din primele 5 pasiuni majore, atata timp cat o sa pot o sa am mereu o masina.
Skip ads

  • ceribros

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Aia e prostie, am un amic care cum vedea pe cineva care isi cumpara o masina mai tare decat el hop isi schimba masina, prostie curata. Din fericire pentru el parintii isi permiteau sa i-o plasteasca ca el........
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mda, cum era bancu' ala cu ursu' si cu iepurasu' Laughing

"Daca n-ai sul*, ia-ti masina" Laughing Laughing
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Poate incercati un ton NORMAL, altfel va racoresc eu instant.


Nu inteleg, crezi ca ii las sa ma fac prost si eu sa inghit?

Eu imi expuneam parerea MEA fara sa dau stafuri ca si altii, si se baga careva in seama, ar trebui sa nu mai scriu ce gandesc?, sau sa ii laud pe toti?

Bafta cu forumul.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
calin, esti un pic cam agresiv...
nu ti-am atras atentia atunci insa acum poate chiar e momentul.
parerea ta e parerea ta, insa cind emiti judecati transante gen "despre cel de-al 3-lea om in banca care merge cu metroul va zic eu..." fara sa stii despre ce este vorba nu prea mai e parerea ta. E atac la adresa afirmatiei altui user.
As putea sa te citez si sa zic ca te-ai bagat in seama cu afirmatia respectiva.

vad ca vrei sa se inchida topicuri; ne urezi bafta cu forumul, spui "cine nu stie cum este, nu inteleg ce cauta pe forum"....
Imi permit sa te citez din nou: "Fiecare are propriile pareri si opinii, pentru asta suntem pe forum."
Daca tot ai zis asta incearca sa-ti respecti spusele, nu folosi fraza respectiva doar ca pe o scuza pt propriile tale opinii; ea e valabila pt TOTI care scriu pe aici, nu numai pt tine...
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi, o sa ma limitez la a citi postarile facute pe forum, cum faceam acum o vreme.
Eventual o sa mai postez pe discutiile din TM sau pentru Felix. Laughing
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
de ce isi cumpara romanul masini pe care nu si le permit?

pentru ca asta ne e mentalitatea. si asta nu se va schimba.
pentru ca la noi inca "tre sa moara si capra vecinului".
pentru ca ne place sa epatam, oricunde mergem.
pentru ca romanul nu gandeste cu capul.
pentru ca romanul asociaza masina mare/tare/scumpa cu puterea/respectul/si multe altele.
pentru ca pe roman il mana invidia.
si pentru ca-urile pot continua...

bineinteles, ca nu sunt vizati toti romanii, ci marea majoritate.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:gxg_tm, pentru multi si o Astra sau Vectra e mai mult decat isi pot permite, dar si-o cumpara sa nu ramana mai prejos decat vecinul.


da dar daca nu iti permiti , nu iti permiti o masina pur si simplu , sincer
la cat costa intretinerea la o astra ...
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Oameni buni, voi nu puteti dormi de mila unor luzeri care traiesc pe ajutor social, pe cand 99,99% din cei de aici sunt persoane active din clasa medie sau medie-superioara... Rolling Eyes
Ar fi mai lucrativ sa stabiliti (stabilim) o "grila" de masini adaptate fiecarui caz-tip Exclamation (in functie de mediu rural/urban, varsta, venituri, compozitia fameliei, gradul de "pasiune" pentru masini, nivelul de cunostiinte tehnice, etc, etc).
Sub aceasta "linie rosie" nu ai ce sa cauti, deasupra, e fudulie curata... Twisted Evil
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ce se mai supara lumea pe aici...la care nu va convine...jucariile si acasa Very Happy
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Oameni buni, voi nu puteti dormi de mila unor luzeri care traiesc pe ajutor social, pe cand 99,99% din cei de aici sunt persoane active din clasa medie sau medie-superioara... Rolling Eyes
Ar fi mai lucrativ sa stabiliti (stabilim) o "grila" de masini adaptate fiecarui caz-tip Exclamation (in functie de mediu rural/urban, varsta, venituri, compozitia fameliei, gradul de "pasiune" pentru masini, nivelul de cunostiinte tehnice, etc, etc).
Sub aceasta "linie rosie" nu ai ce sa cauti, deasupra, e fudulie curata... Twisted Evil

Ai dreptate, asta e si parerea mea.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Oameni buni, voi nu puteti dormi de mila unor luzeri care traiesc pe ajutor social, pe cand 99,99% din cei de aici sunt persoane active din clasa medie sau medie-superioara... Rolling Eyes

Nea Sorine, io-s convins ca si pe aici sunt destui care s-au intins mai mult decat le e plapuma. Daca privim in sectiunile tehnice vom vedea ca-s multi care ne intreaba cum sa-si carpaceasca masina pentru ca nu isi permit o reparatie. Atentie! Nu ma refer la cei care nu vor sa plateasca preturi nesimtite in service-urile Opel si merg in alte service-uri no name, dar folosesc piese noi.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca mai este si din astia, dar, IN GENERAL, activitatea lor pe forum este ceva de genul: Rolling Eyes

"...buna ziua/seara, sunt nou pe aicea, nu stiti ce sa fac sa tunez Kadettul meu ca sa semane cu o Insignia ? Sunt deosebit de multumit de el are doar 25 000 km REALI, dar de 6 luni nu merge decat impinsa.
Nu se poate face nimic aproape gratis ca sa o repar si cu aceasta ocazie sa ii dublez puterea, sa ii elimin rugina si sa obtin si carnetul de sofer ?..."
(desigur, postat la o rubrica gresita... Razz )


Prin "caricatura" vreau sa spun ca ma refeream implicit la cei cu un minim de activitate si pe care ti-e drag sa-i citesti chiar cand nu sunt de parerea ta, scuze ca nu am fost destul de explicit...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mdaaa...
Discutia asta deja e cam stufoasa si implica multe date in ecuatie.

Indicat ar fi sa mai incepem si altele cu titlu mai explicit si punctual cumva. Unii sunt pasionati de masina clasica sau ultimul model, altii vor low cost, altii nu stiu ce sa cumpere, altii vor confort, altii aspect exterior etc.

Eu nu incerc de obicei sa justific Agila sotiei chiar daca fac si eu cind o prind km la greu, am bani de masina mai scumpa, mai mare, mai cu fata dar sunt "timpit" ca si altii de nu arunc banii pe o tabla (am facut asta si nu mai fac), prefer o "ecuatie" in cap care sa imi spuna alegerea corecta.

Ca moderator nu trebuie sa stau cu bita la colt si chiar nu imi place pozitia de politai, mai schimb un titlu, deschid discutii, le unesc,... la treaba cu deci Laughing
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Dupa ce am citit fiecare pagina a acestui topic m-am hotarat sa-mi spun si eu parerea.
Am trecut la Opel Vectra B ptr ca vroiam o masina MARE, cu un motor decent care sa nu consume exagerat de mult, cu minimul de confort (AC, electricaraie, servo, mult spatiu), minimul de siguranta (ABS, 2 airbaguri) si care sa fie cat de cat ochioasa.
Cu toate ca de multe ori merg singur sau mergem doar noi doi, am vrut o masina mare. E o masina pe care am de gand sa o tin mai mult timp, deci o ingrijesc (in limita posibilitatilor). N-am de gand sa-mi rup de la gura sau sa-mi refuz unele placeri ptr ca trebuie sa fac nu stiu eu mai ce pe la masina. Doar daca-i musai, altfel poate sa astepte.
Tabla e luata cu credit, ca ... deh ... banii toti nu aveam de unde. Nu consider ca este o masina greu de intretinut, cu toate ca cheltui pe ea mai mult din 50% din venitul meu si mai mult de 25% din venitul nostru (de acord comun)
Cine a zis ca o masina nu trebuie sa consume mai mult de 20% cu totul, ori merge cu mijloacele de transport in comun si cu masina doar cand e sarbatoare, ori castiga foarte bine si nu se uita la bani. Eu stiu una si buna: masina am luat-o sa ma folosesc de ea, nu sa stea praful dar nici sa bag banii ca innecatul in tot felul de chestii inutile. Cand a fost sa schimb ceva, am schimbat (bineinteles conform unei liste de prioritati bine prestabilita).
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Educatia meselor popolare isi arata efectul, cel putin partial... esti primul care revendica PUBLIC fara fite aleerea unei masini SH Question Cu criterii de alegere rezonabile (desi nu sunt partial de acord cu toate)
Daca imi continui misiunea "apostolica" Twisted Evil in 2-3 pagini va recunoaste ca si-a luat o masina MICA tot in urma unor "ecuatii" oarecare (nu din "saracie")
Voi dezvolta unele idei, daca discutia se va preta la asta...
O singura mica remarca... PENTRU MINE (e deci o opinie pur personala) SINGURA tranzactie "in rate" care se justifica e casa (daca nu, oricum platesti chirie, 100% in pierdere). Stiu ca o sa-mi raspundeti "tu iti poti permite"... doar ca aceata convingere o aveam inca inainte ca acest fapt sa devina un pic adevarat...
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:.
O singura mica remarca... PENTRU MINE (e deci o opinie pur personala) SINGURA tranzactie "in rate" care se justifica e casa (daca nu, oricum platesti chirie, 100% in pierdere). Stiu ca o sa-mi raspundeti "tu iti poti permite"... doar ca aceata convingere o aveam inca inainte ca acest fapt sa devina un pic adevarat...


Aici sunt total de acord cu tine si asta este si parerea mea...
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si mai e o chestie , ca tot vorbiti de casa si masina ..
cred ca toti stim cat de greu e sa cumperi in ziua de azi o casa , fara bani de la mamica si taticu , si ce salariu iti cere la banca pt un credit cu care abia iti iei o garsoniera la ultimul etaj

pentru toate iti trebuiesc bani , iar ca sa faci acei bani de multe ori iti trebuie o masina , pe care o poti plati mult mai usor decat acea casa
si daca iti iei o masina nu iti iei orice ciuruc in care sa versi banii , esti prea sarac pentru a lua o masina ieftina

de aceea eu ii inteleg pe cei ce isi cumpara o masina pe placul lor chiar daca nu au o casa ..
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
gxg_tm a scris:...de aceea eu ii inteleg pe cei ce isi cumpara o masina pe placul lor chiar daca nu au o casa ..


Asta cu conditia sa faca o activitate lucrativa cu masina... pe cand 80% o fac de pamplezir... Laughing
IN MOD NORMAL si indiferent de pret, casa e o prioritate absoluta, ca sa nu te trezesti la 50 de ani un luzer parasit de toti care doarme in portbagaj... Investitia in "piatra" e singura in care nu pierzi, sau pierzi intotdeauna mai putin decat media, in caz de criza economica grava.
Dupa aceea si "daca mai ramane loc" urmeaza masina, voiajele, serile la restaurant si ce mai vrea muschii posesorului.
Acuma, nimeni nu arunca cu piatra, pe banii personali fiecare e stapan...
  • geo_bad

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
va salut, sunt unul din cei multi care nu prea scriu pe forum pentru ca nu am cunostinte tehnice in domeniul auto, pana acum am pus doar intrebari. in mod normal nu m-as fi bagat in seama aici, dar ma simt oarecum vizat...da, sunt unul din potentialii "luzeri", am deja 46 de ani, nu am "piatra", am doi copii si sotie si stam in chirie (180 euroi/luna), sunt inginer desi asta nu ma imbogateste cu nimic. nu pot sa fac rate pt. casa, sunt prea batran si nu indeplinesc conditiile de salarizare...ei, culmea totusi, am facut un credit de 5000 euro pe 7 ani si mi-am luat un taxi (asta a fost in germanica) pe numele lui omega 2.2 dti, cu numai 4200, de care sunt extraordinar de multumit. poate trebuia sa iau o astra sau vectra, dar problema e ca am 100 + la tonaj si 1.80 pe lungime...nu prea aveam aer in modelele sus amintite...am citit toate parerile si nu am sa comentez nimic...nu are rost sa va descriu ce jonglerii fac cu banii lunar ca sa ma descurc, totusi traim (deocamdata !)...am vrut o masina frumoasa, comfortabila, sigura...este o nebunie, inconstienta, crima?...nu va mai spun cati km fac anual (am fost in concediu totusi cu masina) si cum pun motorina de 50 lei, asta ca sa nu mai fie dubii...gata am scris prea mult! va multumesc pentru rabdarea de a citi si.......NOW, SHOOT ME !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR