Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Bine ai venit!Te contrazic putin in unele chestii.Eu exploatez un Zafira A din 2001,tot acelasi motor ca al tau de 2 ani si nu am avut probleme majore.
In afara de consumabile si doua radiatoare nu prea am schimbat mare lucru.
Am 191k pe bord,nu stiu reali sau nu.Per total sunt multumit de masina,tinand cont ca are peste zece ani.
Skip ads

  • srulz

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc de primire ! Very Happy , motorul este ok, dar plasticele de la interior lasa mult de dorit ca si calitate iar, volanul... eh... nebunie curata (arata ca trecut prin razboi) si o groaza de nimicuri care nu mai merg si care nu au legatura cu nr. de km. Tapiteria si scaunele intacte, in schimb cotiera din fata a ramas in cadrul metalic si parca ma sprijin de un gard metalic... in fine, o mare parte din micile probleme le-am rezolvat si urmeaza sa le termin saptamana viitoare. Per ansamblu imi place cum sta pe drum, senzatia de spatiu si comfort, silentiozitatea motorului. Mai am de bagat ceva bani in ea, sa ajunga sa ma tina 3-5 ani, insa per total, sunt multumit de ea asa cum este. La banii cheltuiti nu cred ca aveam ce sa iau mai bun.
LE: ce anvelope (dimensiuni) pot sa pun pe jantele de aliaj pe 16" ?
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@srulz da o cautare pe forum,precis gasesti raspuns la intrebarea ta.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@srulz, pe jantele de 16" cel mai bine se potrivesc anvelopele 205/55/16. Dar verifica mai intai daca ai trecuta acesta dimensiune in CIV, sa nu ai probleme la un eventual control in trafic.
Skip ads

  • srulz

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut, in CIV sunt trecute numai 195/65R15 dar, masina am cumparat-o cu jante aliaj opel pe 16". Nu sunt sigur daca sunt din pachetul de dotari ale masinii sau au fost inlocuite, dar, cert este ca ceea ce am eu acum 205/60R16 sunt mai mari in diametru ext. decat 195/65R15. Pe forum am gasit o groaza de recomandari, mai putin ce se poate pune oficial pe aceste jante de 16 toli. Probabil 205/55R16, are cineva aceasta dimensiune trecuta in CIV ? In noile taloane nu mai sunt trecute anvelopele asa ca nu e problema la controlul in trafic, poate cu asigurarile... Oricum, maine am programare la RAR pentru identificare si o sa ma lamuresc ce si cum. Va multumesc de raspunsuri !
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am eu 205/55/16 de 4 ani
pe brief-ul din de era trecut :205/55/16-vara si 195/65/15 -iarna
rar-ul a ,,uitat,, sa-mi treaca si 205...
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
srulz a scris: In noile taloane nu mai sunt trecute anvelopele asa ca nu e problema la controlul in trafic, poate cu asigurarile...

Cei de la RAR au baza de date cu CIV-ul...chiar daca anvelopele nu sunt trecute in talon, poti primi amenda la un eventual control in trafic.
La asigurari nu cred ca vei avea probleme, dar la ITP foarte probabil.
Pe masina ta din fabrica s-au montat jante pe 15"...cu siguranta fostul proprietar le-a shimbat Rolling Eyes
  • deleted-21456

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu am Zafira 2,2DTI din 2003 si am trecut in talon si cartea masinii 195x65x15(le folosesc iarna) si 205x55x16.
Skip ads

  • srulz

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nicolae Dumitru a scris:Eu am Zafira 2,2DTI din 2003 si am trecut in talon si cartea masinii 195x65x15(le folosesc iarna) si 205x55x16.

Asa ar trebui sa fie si in CIV-ul meu (pentru modelul Zafira A au fost omologate doua dimensiuni 195/65r15 si 205/55R16), numai ca "domnii" de la RAR, din lene sau alt motiv nu au transcris tot ce era trecut in actele cu care a venit masina din Germania... in fine, am facut certificarea la ei azi si mi-au zis ca trebuie sa pun pe masina ce este inscris in CIV... Evident ca nu voi arunca 4 jante foarte bune pe 16" pentru niste table pe 15".
  • Kadia

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Sper ca am nimerit topicul corect. As dori sa-mi cumpar o Zafira diesel 2008-2009 si se aude ca ar avea probleme mari cu electronica. Este adevarat? Ma puteti sfatui? Multumesc.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sincer eu nu am avut nici o problema cu "electronica"...si masina mea e din 2006. La o masina din 2008-2009 nu prea ar trebui sa ai probleme...de acest fel. Probleme sunt cu volanta...pe la 200k km trebuie schimbata. Ca sfat: alege motorul z19dt, de 120 CP. Succes.
  • Kadia

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru promptitudine. Poti sa-mi spui de ce de mi-ai recomandat motorul de 1,9? Si cel de 1,7 are 125 CP. Si iese la euro 5, cu taxa mai ieftina.
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am facut diferenta fata de motorul Z19dth, cu 150CP...la acest model apar probleme la admisia "mai complicata" Wink Desigur la modelul din 2009 poti opta si pentru motorizarea 1.7.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
respectivul motor [1,7 cdti din 2009 ---] e euro 5 ?.ca eu am vazut ca unele sunt si euro 4.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca codul motorului incepe cu litera A ( Ex. A17DTR ) atunci este euro 5 Wink
  • marcopolo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Caut si eu o Zafira B ,5 locuri,cat mai noua (dupa 2007,2008),ma gandeam 1.9 cdti/120cp(e acelasi ca la VectraC facelift?).Va fi folosita ca si masina de familie-concedii afara,3 adulti si 2 "inca" copii,deci necesar de confort si spatiu de "depozitare",drumuri de 1500km dus...Ce ar trebui sa urmaresc la achizitionare,ce probleme "specifice" are (Vectra C de 120cp pare a avea o problema cu volanta,la modul general,aia cica mai pica),in rest ca dotari daca are 6 viteze,AC si tempomat restul sunt la categoria "daca sunt,bine,daca nu,nu".
Pt aceasta achizitie oscilam intre Zafira B si Touran,dar la VW piesele sunt ceva mai scumpe,desi nu stiu daca la o Zafira mai noua piesele sunt la fel de ieftine,pot doar sa sper sa nu fie nevoie sa bag bani prea curand in ea.
De asemenea pt ca masina va mai fi folosita ocazional 1-2 zile pe sapt de sotie,iar ea nu vrea benzinar benzinarul iese din calcul.Mai ales ca cele 1-2 zile se pot transorma in 6 si atunci consumul in oras la benzinar devine o problema(traversarea Bucurestiului spre Otopeni de dimineata pe la 7:30 si dinspre seara pe la 18:00 nu este chiar lejera).

PS la cele cu 7 locuri, cele 2 suplimentare se pot "ascunde" sa beneficiezi de tot spatiul generos din portbagaj?Am vazut destul de multe cu 7 locuri dar imi este teama ca au cam fost alergate-transport persoane?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, motorul 1.9cdti de 120 Cp este identic pe Vectra C si Zafira B. Volanta este o problema la toate masinile mai noi ( cele cu volanta cu masa dubla ). Motorul este foarte fiabil, nu cred ca vei avea probleme cu el daca este intretinut asa cum trebuie. Daca zici ca sotia va circula cu masina prin aglomeratia din Bucuresti iti recomand Zafira fara filtru de particule ( DPF este foarte senzibil la drumuri scurte deaorece motorul nu se incalzeste si nu-si poate face regenerarea ). In rest ai spatiu, confort, vizibilitate..tot ce doresti...este o masina ideala pentru calatorii. Cele doua scaune din randul al treilea se pot "ascunde" foarte usor si astfel beneficiezi de un spatiu generos in portbagaj. Succes in achizitionarea masinii Wink
  • marcopolo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Este adevarat ca la masinile la care se dau inapoi km,daca au avut peste 100k apare un 0 la cifra sutelor de mii(ex 057234 in loc de 57234)?Intreb ca am vazut afara Zafire B care au fost Taxi si in 3 ani aveau 380k km facuti.Adevarat,si pretul era de 5-6000E dar la atatia km te cam astepti sa cada dupa ea..
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu este adevarat Exclamation Toate IPC-urile inaite de a ajunge la 100k km au "0" la cifra sutelor de mii. O masina noua are de exemplu: 000006 km.
  • marcopolo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mersi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR