Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • marcopolo

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Despre motorul EURO 5 de 1686 cm³,125CP (92kW) stiti ceva(fiabilitate,probleme)? Am gasit ceva din 2009 ,destul de ok ca aspect si pret dar nu stiu daca 1.7 nu e prea putin pt 125CP,avand in vedere ca uzual era 1.9 ma gandesc ca poate creste consumul.
Skip ads

  • MihaiCsl

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2005 Z16YNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
marcopolo a scris:Despre motorul EURO 5 de 1686 cm³,125CP (92kW) stiti ceva(fiabilitate,probleme)? Am gasit ceva din 2009 ,destul de ok ca aspect si pret dar nu stiu daca 1.7 nu e prea putin pt 125CP,avand in vedere ca uzual era 1.9 ma gandesc ca poate creste consumul.

Ambele motoare au volanta cu masa dubla si asta e singura lor problema, bine acum depinde si de unde o iei si cat de bine a fost ingrijita masina.
  • veselie

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2008 17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:Daca codul motorului incepe cu litera A ( Ex. A17DTR ) atunci este euro 5 Wink


Salut, Edwin. Multumim ca existi pe acest forum. La RAR codul A17DTR a trecut cu euro 4, taxa de mediu fiind 1550 euro. Am scris la OPEL Germania sa imi trimita un duplicat la certificatul de omologare in care sa arate ca este euro 5 masina cu acest cod motor, dar nu mi-au raspuns nimic de 2 saptamani. Ce sa fac, ce solutii imi dai? Si eu stiam ca si tine, ca A din codul motor indica euro 5. Cate sperante....ce dezamagire..
  • catalinzz

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Tigra 1998 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
As vrea sa cumpar o Zafira, masina o vreau pentru o perioada, sa mi fac treaba cu ea.Ce spune ti benzina sau motorina? majoritatea km vor fi inafara localitatii.
Zafira 1.6 benzina din 2000 ce euro are? 2 sau 3? ma intereseaza sa cumpar una am gasit in buzau la 1990E si as vrea sa stiu cat ma ajunge taxa.Si aveti idee cat ajunge o instalatie de gaz pt ea?
sau eventual daca aveti o varianta mai buna (cost intretinere, consum in principal, pret bun de achizitie) va rog sa mi da ti un sfat
va multumesc anticipat
Skip ads

  • dan_kxa

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
catalinzz a scris:Buna ziua,
As vrea sa cumpar o Zafira, masina o vreau pentru o perioada, sa mi fac treaba cu ea.Ce spune ti benzina sau motorina? majoritatea km vor fi inafara localitatii.
Zafira 1.6 benzina din 2000 ce euro are? 2 sau 3? ma intereseaza sa cumpar una am gasit in buzau la 1990E si as vrea sa stiu cat ma ajunge taxa.Si aveti idee cat ajunge o instalatie de gaz pt ea?
sau eventual daca aveti o varianta mai buna (cost intretinere, consum in principal, pret bun de achizitie) va rog sa mi da ti un sfat
va multumesc anticipat

E2 SAU 4
LA motoarele pe benzina e3 nu e
daca e visinie a fost de anglia volan dreapta
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
Intentionez ca cumpar un Opel Zafira A motor 1.6 sau 1.8 cu GPL, de aceea ii rog pe cei care au acest model + motorizare sa imi spuna si mie care sunt avantajele si dezavantajele (ma refer strict la instalatia de GPL)
  • Mircea_Pop

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Zafira 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare la toti ! Ma bucur sa ma alatur comunitatii OPEL, iar cu ajutorul sfaturilor voastre sper sa iau deciziile corecte in ceea ce priveste achizitia unei Zafira A 1.6 cu GPL sau gazul il pun dupa. Momentan detin un audi A3 1.6 1996, tot cu GPL pe care vreau sa il vand pentru ca din iulie daca totul va fi bine, familia se mareste (apar 2 bebelui gemeni) iar cu A3-ul ne va fi mai greu fiind si in 2 portiere. Pentru acest motiv vreau sa trecem pe Zafira cu un motor mai mic... pret mai mic.. taxe mai mici... Nu sunt adeptul vitezei si nici sa plec primul de la semafor iar cu A3-ul , in general imi place sa conduc la consum (afara 85-95km/h). Asadar vreau sa dau A3-ul si sa-mi iau un Vauxhall Zafira (...tot Opel) din Anglia. Volanul, da... am mai condus, am mai citit, te obisnuiesti, iar Zafira din cate am vazut e o masina destul de inalta care iti ofera un oarecare avantaj in trafic. De ce Anglia? Pentru ca pot sa cumpar o Zafira 1.6 din 2004 cu 100.000km in 2500 euro+250euro drumul+400euro inmatric+500euro GPL= ~ 3700Euro. Mai este una din germania pe autovit dar mi se pare dubios de ieftina. Acum astept parerile voastre dar numai sa nu aruncati cu pietre.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut!

Am si eu o nedumerire, mai exact nu stiu ce sa aleg.

M-am orientat spre o Zafira A, pe benzina.Problema este motorul

Cred ca 1.6 e cam lenes ptr masina asta.Lenes in sensul ca, daca fac o regula de 3 simpla si impart NM si CP la greutatea masinii rezulta ca e undeva ca si un Logan 1.4Mpi !
Cu Logan-ul 1.4, m-am lamurit.Trebuia sa inchid AC_ul ca sa fac o depasire si sa o bag eventual in treapta inferioara, trebuia sa o turez de o lua dracii; Daca vroiam sa urc un pod si eram la 90Km/h cu 4 persoane in treapta a5-a -ii dadeam talpa si nimic, etc -etc !
Luand-o strict fizic vad ca Zafira 1.6 are acelasi raport de NM/CP pe Kg ca si Logan-ul de 1.4.Sincer nu as mai dorii sa am aceasi senzatie, desi inca nu am condus una sa imi dau cu parerea.
Voi ce parere aveti?

Singurul avantaj ar fi ca pe la 3500 de E as gasi una din 2003 neimatriculata.Deci an mai nou.

La 1.8 am cautat muult si bine, si mai noi de 2001 nimic !
Apropo ce spuneti de masina asta? Merita sau e teapa?

http://www.bestauto.ro/opel...reid=4#breadcrumb

In rest intreb si eu:conteaza asa de mult anul de fabricatie, sau mai mult conteaza ca masina sa fie intretinuta ?fara rugina, defecte ascunse, etc?

Doresc pe benzina, fiindca intentionez sa-i montez si o instalatie GPL ulterior, si sa ies mai ieftin la intretinere ca la Diesel.Altfel nici nu mi-as lua pe benzina.

Intrebarea ramane: E asa mare diferenta intre 1.6 si 1.8? Vad ca Zafira A 1.6 e doar cu vreo 50 Kg mai grea ca un Opel Astra G Caravan.Dar banuiesc ca aici intervine si factorul aerodinamic.O Zafira va opune mult mai multa rezistenta decat un Astra G.

Astept pareri !
Skip ads

  • dan_kxa

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
catalinzz a scris:Buna ziua,
As vrea sa cumpar o Zafira, masina o vreau pentru o perioada, sa mi fac treaba cu ea.Ce spune ti benzina sau motorina? majoritatea km vor fi inafara localitatii.
Zafira 1.6 benzina din 2000 ce euro are? 2 sau 3? ma intereseaza sa cumpar una am gasit in buzau la 1990E si as vrea sa stiu cat ma ajunge taxa.Si aveti idee cat ajunge o instalatie de gaz pt ea?
sau eventual daca aveti o varianta mai buna (cost intretinere, consum in principal, pret bun de achizitie) va rog sa mi da ti un sfat
va multumesc anticipat

INSTALATIA DE GAZ IN JUR DE 2500RON (UNA BUNICICA)
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Nici o parere despre Zafira 1.6 Vs 1.8 ?
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
trebuie sa intru si eu in clubul Zafiristilor.
Ajunge motor de 1.9 pentru ea?
cat consuma ?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ajunge Wink 6.1l/100km...conform cartii technice Wink Daca ai un stil de condus mai "relaxat" poti avea un consum mai bun. Pentru detalii si poze cu BC vezi linkul din semnatura Wink
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ms
azi m-a zgandarit un prieten ce se ocupa cu vanzarile de masini, dar am ratat masina aia, dar mi-a bagat cuiu si nu ma las pana nu gasesc o zafiruta.

zafira

asta era
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ce motor e mai fiabil
1.9 101 cp
1.9 120 cp
1,9 150 cp?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Din punct de vedere mecanic primele doua sunt identice. Motorul de 150 CP ( Z19DTh ) are admisia "pacatoasa".
Cel mai fiabil este motorul de 120 CP ( Z19DT ) Wink
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
ms, io mergeam pe ala de 150, ma voi duce atunci pe 120 CP.
sper sa si gasesc masina.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca vrei putere mai mare...nici o problema: se poate remapa la 160CP...doar din soft Wink
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
stai sa o vad in batatura, apoi celelalte, am vb cu doi traficanti dar inca niciun raspuns.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
are cineva motor 1.6 115 CP pe Zafira?
e suficient pentru ea?
cat consuma?
  • bestprofi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am de vanzare ...cenzurat

Aici nu ai voie cu anunturi de vanzare. Te rog frumos sa citesti/respecti Regulamentul ( Edwin )
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR