Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • cuni

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

Ma tot bate gandul sa iau o Zafira pe benzina(utilizarea masinii fiind doar de "concediu").
M-ar interesa sa stiu parerea celor care au deja aceasta masina..cum se comporta, costurile de intretinere, fiabilitate...etc.
Skip ads

  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stii cuni ,si eu am o astfel de masina.si dupa ce am vb cu unii posesori de zafira,am ajuns la concluzia ca sunt fff bune, eu mam ales cu o zafira din gresala nu ca as fi vrut-o neaparat, pt ca eu voiam un opel astra caravan dar la momentul cind eu am dat comanda de masina ,in germania ,nu am gasit ce am vrut eu, si baietii care mi-au adus-o au zis ca e mai buna decit ce voiam eu ,motorul la zafira mea e de 1 6 16 valve ecotech 101 cai ,si de consum ce sa-ti spun e un pic cam mare in jur de 9-10 litri consum urban ,iar extra urban undeva la 5-7 litrii ,dar depinde cum mergi cu ea ,oricum motorul e foarte bun ,spunea cineva care are o astfel de masina, ca el nu-i da decit apa, paie ,si bataie. dar de asta sper ca te vei convinge singur !SA AUZIM DE BINE ps. te rog sami spui ce impresie ti-a facut ,in caz ca ai cumparat-o OK? THX VERRY NICE! BYE
  • cuni

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Domnule,am reusit sa fac un test drive -neconcludent din pacate- pentru ca m-am fatait cam vreo 2 km prin bucuresti... si ce sa vezi cu traficul asta...
Problema este ca nu am mai vrut sa-mi iau nici o masina, din cauza taxei auto... astept sa se limpezeasca apele...Asa la prima vedere a reactionat bine la gropi si la sinele de tramvai....Oricum mi-a placut faptul ca aveam aer in ea.Sper sa revin cu informatii dupa ce se vor limpezi lucrurile.
  • robportal

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Iti recomand sa iti iei un model mai vechi de Zafira (2002, 2003, 2004).
Modelele noi, cele aparute in 2007, pe langa faptul ca le lipsesc multe chestii fata de cele vechi, sunt mai ... lente...
Eu sunt foarte multumit de "Zamfira" mea din 2002, achizitionata cu cateva saptamani in urma.
Nu uita sa ne anunti si pe noi ce alegere ai facut dupa ce ai facut-o Smile
Skip ads

  • cuni

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Domnule.....se spune ca toata lumea are cate o "pasarica" in creieri...
In stolul meu ... am fixul de a nu lua o masina la mana a 2-a...sau la a cata mana o fi ea..Am observat ca este f. important stilul de condus....si cu cat o conduc mai multi.....nu e bine!
Referitor la lentoare sau nu... duminica am facut un drum pana la Rucar cu una din 2007. A rupt pe serpentine.Era pe benzina cu motor de 1.6 16valve.
Nici inainte nu le aveam cu viteza, dar de cand am copii....circul extrem de atent .In concluzie: am urcat serpentinele de la campulung la rucar si apoi pana la dambovicioara fara nici un fel de oboseala din partea masini...mult mai stabila decat ma asteptam...ce sa mai vorbim...a fost frumos de tot.
Mergand cu 100-120 km/h,(pana la Campulung) am avut un consum de 6.7 (fiind 5 persoane in masina)Dar tanand cont ca eu am 100 kg...sa zicem 5 1/2.

Raman la ce am spus si mai inainte: sa vedem ce fac tovarasii guvernanti cu taxa lor de KKO..... si imediat imi iau una...

Va salut pe toti!
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
e daca asa pui tu problema, ai sa astepti mult si bine ca amaritii astia de guvernanti nau sa reduca taxa in veci ,ce crezi tu ca-s prosti?
  • cuni

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am avut neplacuta surpriza sa constat ca pe pagina ministerului de finante,exista un calculator de taxa, care nu are nici o legatura cu ce calculeaza trezoreria.Diferenta este de vreo 1860 euro.Da-i naibii ...ca daca la cateva sute nu te uiti prea tare cand dai 18.000 pe o masina, la 2000... te mai gandesti.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ai sa mai gasesti tu multe pe acolo doar sa te uiti mai atent dar un lucru e clar banii inapoi nui mai luam in veci
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR