Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
atata timp cat nu faci sute de km cred ca nu are ce sa se intample, sa fiu sincer nu am incercat niciodata! Dar am avut dacie fara termostat! Very Happy
Skip ads

  • just_me_ella17

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:atata timp cat nu faci sute de km cred ca nu are ce sa se intample, sa fiu sincer nu am incercat niciodata! Dar am avut dacie fara termostat! Very Happy

intra si u pe ursuletz_sweet si vb pe mess mai multe
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ce sa-i faci...asa se intampla cand trec romanii de la Daciile romanesti la " Daciile nemtesti " Smile
  • just_me_ella17

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mikki a scris:
just_me_ella17 a scris:
...ideea e ca eu am mai bagat si niste solutie de lipit radiatorul.e posibil sa fie asta infundat si sa nu circule calumea. mecanicii cica nu k atunci mi-ar fierbe apa.. nu stiu ce sa mai zic


Ai bagat solutie de lipit, s-a infundat circuitul, s-a incins motorul, s-a dus garnitura.
Probabil va trebui planata chiulasa Rolling Eyes
Primul pas: Serviceurile Opel au un dispozitiv (scula) prin care pot verifica daca garnitura de chiulasa este ok sau nu fara a demonta nimic.


hmmm ce dispozitiv sa aiba oare , ca am fost la gtt si s-au uitat la ea si au dat din umeri ....
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am sch. termostatul la cea veche,original GM scria pe el 92 grade....cineva zicea ca daca e blocat termostatul pe inchis fierbe motorul-pai tocmai acest lucru se intampla,norocul e ca furtunele sunt de calitate si supapa borcanului lucreaza neputand sa faca presiune f.f. mare pe circuit ....iar otetul se folosea pt. curatat solutia de lipit din sistem care se transforma (odata cu introducerea si circularea ) intr-un mastic f. asemanator cu cel siliconic la tub....Si ar mai fi ceva:de ce ai folosit solutia asta?disparea antigelul?ai depistat pe unde ?Pt. ca daca nu ai depistat si el disparea atunci sigur e garnitura (si fumul alb e o dovada)...
  • just_me_ella17

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vali zak a scris:Si eu am sch. termostatul la cea veche,original GM scria pe el 92 grade....cineva zicea ca daca e blocat termostatul pe inchis fierbe motorul-pai tocmai acest lucru se intampla,norocul e ca furtunele sunt de calitate si supapa borcanului lucreaza neputand sa faca presiune f.f. mare pe circuit ....iar otetul se folosea pt. curatat solutia de lipit din sistem care se transforma (odata cu introducerea si circularea ) intr-un mastic f. asemanator cu cel siliconic la tub....Si ar mai fi ceva:de ce ai folosit solutia asta?disparea antigelul?ai depistat pe unde ?Pt. ca daca nu ai depistat si el disparea atunci sigur e garnitura (si fumul alb e o dovada)...


da , disparea , si gasesam dimineata pata sub masina ....in stanga cum te uiti din fata.dupa ce am pus aia nu am mai gasit...acu nu stiu ce sa cred.....sa fie oare termostatul.Ideea e k mie pe bord nu-mi trece apa de 90 de grade ?De aia cam am semne de intrebare cu privire la termostat.Nu cred ca acolo fierbe in momentul in care mie nu-mi trece de 90 pe bord nu ?Si daca ar fi garnitura sau chiulasa de ce ar face doar la turatii mari...de exemplu pe oras pot sa mer fara probleme
  • just_me_ella17

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
RedLabel a scris:ce sa-i faci...asa se intampla cand trec romanii de la Daciile romanesti la " Daciile nemtesti " Smile


Mda ...aveam nevoie de niste sfaturi totusi....
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pt. ca poate fi doar putin ciupita...referitor la ceas exista si posibilitatea sa nu arate chiar corect . Incearca fara termostat 30-40 km si vezi ce si cum.Nu uita sa revii la formula cu termostat-pt. temperatura ct. si antigel- pt. lubrefiere .Daca mergi doar cu apa se strica pompa de apa si se evapora f. repede.
Skip ads

  • just_me_ella17

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vali zak a scris:Pt. ca poate fi doar putin ciupita...referitor la ceas exista si posibilitatea sa nu arate chiar corect . Incearca fara termostat 30-40 km si vezi ce si cum.Nu uita sa revii la formula cu termostat-pt. temperatura ct. si antigel- pt. lubrefiere .Daca mergi doar cu apa se strica pompa de apa si se evapora f. repede.


da , asta o sa incerc sa fac...il dau jos ii fac o proba si il pun la loc...ceasul nu cred sa nu arate bine, cel putin la tester nu a aratat nimic.Multumesc ptr sfaturi....o sa dau jos termostatul, dak nu se rezolva nici asa o sa umblu la chiulasa
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ella, eu zic sa incerci cu un termostat nou nu fara cel vechi... unul nou e vreo 30 ron...
Vali, antigel se combina cu apa pentru inghet si e bine sa aibe si vara nu pentru ca s-ar strica pompa de apa ca si cum ai baga nisip in apa ci pentru ca protejeaza intreg circuitul (mai putin furtunele) de coroziune respectiv depuneri de calcar - se stie ca apa simpla contine calcar (antigfelul e o varianta de Calgon dar pentru auto si in plus nu ingheata la 0 grade)
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca se foloseste apa distilata demineralizata pt. a nu face depuneri(evident,in combinatie cu antigel)-dar antigelul continand glicol e oarecum lubrefiant...nu e ideea mea,sunt mai multi care o spun.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
RedLabel a scris:ce sa-i faci...asa se intampla cand trec romanii de la Daciile romanesti la " Daciile nemtesti " Smile


am vrea noi romanii sa construim asa masini..doar ca ar trebui sa ne nastem inca de 10 ori pana sa ai ajungem din urma pe nemtii!Very Happy
PS;-Dacia nu e masina..e caruta,straf..Very Happy
Skip ads

  • just_me_ella17

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:ella, eu zic sa incerci cu un termostat nou nu fara cel vechi... unul nou e vreo 30 ron...
Vali, antigel se combina cu apa pentru inghet si e bine sa aibe si vara nu pentru ca s-ar strica pompa de apa ca si cum ai baga nisip in apa ci pentru ca protejeaza intreg circuitul (mai putin furtunele) de coroziune respectiv depuneri de calcar - se stie ca apa simpla contine calcar (antigfelul e o varianta de Calgon dar pentru auto si in plus nu ingheata la 0 grade)


pai unde ai vazut tu cu 30 ron , k eu am gasit doar cu tot cu carcasa in care intra si e 1mil 700 .si ....sincer sa dau si banii si sa nu fie termostatul Sad cam nasol. daca ma poti ajuta cu un link ceva sau un numar de tel de unde sa cumpar...ar fi bine
  • just_me_ella17

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vali zak a scris:Sfatul meu e sa verifici mai intai termostatul inainte sa dai jos chiulasa....il poti baga in apa fiarta sa il vezi cum lucreazasau iei unul nou -e doar 30 -50 ron unul nou la Eduard 33 si vezi care e treaba....poate nu mai deschide...sau deschide insuficient.Iar cu solutia de lipit se rezolva relativ usor cu otet ....


de unde ziceai k pot sa cumpar un termostat ....ca eu nu am gasit decat cu tot cu corpul ala si e 1 mil 700, dak ai un nr de tel ceva astept mesaj.Ms frumos
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Termostatul meu a costat 33 ron, inteleg ca masinile noastre sunt diferite dar sa fie asa o diferenta de pret...
Merg maine si intreb de acolo de unde iau eu piese (azi s-a inchis deja) sa imi zica un pret pentru termostat Astra G Caravan din 2004,motor Y20DTH. Asta ai tu, da?
Eventual scrie-mi si cati kw ai trecut la putere, in talon!
  • just_me_ella17

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Termostatul meu a costat 33 ron, inteleg ca masinile noastre sunt diferite dar sa fie asa o diferenta de pret...
Merg maine si intreb de acolo de unde iau eu piese (azi s-a inchis deja) sa imi zica un pret pentru termostat Astra G Caravan din 2004,motor Y20DTH. Asta ai tu, da?
Eventual scrie-mi si cati kw ai trecut la putere, in talon!


astra g, 2004, 74 kw, motor y20dth ,diesel
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu ai primit mp de la mine?
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da...m-am interesat de termostat si intr-adevar, ai avut dreptate. Costa in jur de 180 -200 ron si e de 2 feluri pentru tipul tau de motor.
  • just_me_ella17

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
vali zak a scris:Nu ai primit mp de la mine?


nu ,nu am primit , mai inceark o data te rog
  • simeontimplaru

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Schimba garnitura de chiulasa dar inainta rectifica plan chiulasa dupa cum spui tu parerea mea este ca trebuie sa iei din planul chiulasei cam aprox 3-4 sutimi de mm
Intotdeauna pe termostat scrie temperature de deschidere al lui dar poti sa-l incerci si acasa intr-o oala in care pui apa la incalzit un termometru(peste100 grade C} si bagi termostatul in apa pe care o incalzesti continuu si cind se deshide termostatul te uiti si la temperatura de pe termometru
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR