Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Addy_2002

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
am luat de curand un Opel Astra G, Y17DT, 2001, si nu stiu cum sa imi dau seama cat mai tine distributia... Nu cunosc germana, in cartea service sunt bifate mai multe casute acolo, si nici la service nu m-am dus cu ea, ca mi-au expirat numerele rosii, si mi-au luat si astia permisu'. Crying or Very sad Nici uleiul nu stiu cand a fost schimbat, dar mi-am propus sa il schimb pt. orice eventualitate, si toate 4 filtrele. Va rog, help me! Embarassed
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu te iei dupa nici o carte. Se schimba cat mai repede. Mia bine dai 6 mil si ai garantie 60.000 km decat sa te trezesti ca se rupe cureaua si ai distrus motorul.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca pui niste poze le traduc eu, dar cum a spus si elegance mai bine pui totul nou. Oricum garantie nu mai primesti din moment ce ai schimbat asiguratorul.
  • raducrisstian

  • Mesaje scrise: 500
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2006

  • Mesaj Privat
mi se pare ca ultima casuta de jos unde scrie ceva de "spanrolle" sau cam asa ceva este distributia...
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai cum sa-ti dai seama cat te mai tine din nici o carte.
La orice masina SH e musai sa-i faci o revizie completa imediat dupa achizitie, indiferent ce-ti spune vanzatorul. Doar sa faci revizia asta intr-un atelier de incredere, nu la orice Nea' Caisa care iti spune ca se pricepe si iti ia ochii cu X-shpe chei si un tester. Testere au multi, putini le si folosesc cum trebuie. Gasesti recomandari destule in sensul asta, pe forum. Eu unul am fost si la un service recomandat si la o reprezentanta Opel, dar asta doar pentru a compara rezultatele.
Cu ocazia reviziei, schimbi obligatoriu distributia (curea + role), curea de transmisie, ulei si filtre, ca sa scapi de o grija.
Eventual mai schimbi si ce-ti mai iese la tester si verificari, in functie de gravitatea problemei, daca te tine si punga. Daca nu, te abtii s-o forjezi pana le rezolvi. Dupa asta, respecti planul de service sugerat de manualele de intretinere si reparatii, cu rezerva ca circulam in Romania ("si asta ne ocupa tot timpul", vorba unui clasic in viata), adica in conditii mai grele decat cele pentru care au fost scrise cartile.

Vezi https://www.clubopel.com/vie...p?p=254669#254669 pentru manuale de utilizare si reparatii Astra si cauta/citeste cu rabdare discutiile de pe forum legate de problemele care apar.

Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR